Egyenlőtlen növekedést és lassú fellendülést érzékelnek a világgazdaságban a világ 19 legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő G20-csoport pénzügyi vezetői, akik kétnapos isztambuli találkozójuk végén, tegnap kiadott záróközleményükben azt ígérték, hogy a rendelkezésükre álló fiskális, illetve monetáris eszközökkel támogatják a gazdasági növekedést.
A záróközlemény szerint a G20-csoport pénzügyi vezetői tudomásul vették, hogy egyes gazdaságokban továbbra is kedvezőek a növekedés és a foglalkoztatottság kilátásai, ugyanakkor nyugtalanok amiatt, hogy máshol, így Japánban és az euróövezetben, lassú a fellendülés.
A huzamosan alacsony infláció a lanyha növekedéssel és hosszú ideje gyenge kereslettel párosulva egyes fejlett gazdaságokban növelheti a tartós stagnálás veszélyét, ezért a G20-csoport tagjai folyamatosan értékelik monetáris és költségvetési politikájukat, és szükség esetén határozottan cselekednek.
A G20-csoport azt is jelezte, hogy támogatja a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetet (OECD), amely új szabályokat dolgoz ki a multinacionális vállalatok adóoptimalizálás néven ismert, valójában az adófizetési kötelezettségek csökkentését vagy elkerülését szolgáló gyakorlatának felszámolására, illetve a magánszemélyek adócsalásának visszaszorítására automatikus adatcserét készít elő.
Felemás vélemények az olajárról
Az olajárak zuhanását illetően a G20-csoport úgy ítéli meg, hogy az egyaránt tükrözi a kínálati és a keresleti tényezőket.
A világgazdaság növekedését bizonyos mértékben elősegítő olajárcsökkenés lehetővé teszi a költségvetési politikák felülvizsgálatát, ennek keretében pedig a beruházások támogatását és a hatástalan szubvenciók felszámolását.
Ugyanakkor a kitermelő és fogyasztó országokat más-más módon érinti az árcsökkenés, így az olajimportőr országokban növeli a vásárlóerőt és ha ideiglenesen is, de lefelé nyomja az inflációt. Az olajárak jövőbeni alakulását bizonytalannak látja a G20.