Idén februárban a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 6,6 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit – közölte a Központi Statisztikai Hivatal a Privátbankárral. A második becslés adata 0,1 százalékponttal magasabb az első becslésben közöltnél. >>>
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 3,6, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 9,2, az üzemanyag-kiskereskedelemben 9,8 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene. 2018. január–februárban a forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 7,2 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál.
Vegyesboltok és ipari termékek
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 3,6 százalékkal nőtt. Az élelmiszer-kiskereskedelem 78 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 4,4, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 0,7 százalékkal nőtt.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 9,2 százalékkal emelkedett. Növekedtek az eladások az iparcikk jellegű vegyes- (19 százalék), a bútor-, műszakicikk- (12 százalék), könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk- (7,4 százalék), valamint a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben (7 százalék). Ezzel szemben a forgalom volumene csökkent a textil-, ruházati és lábbeli- (–0,6 százalék), valamint a használtcikk-üzletekben (–6,3 százalék).
Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 3,9 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 18 százalékkal emelkedett, folytatva az évek óta tartó bővülést.
Több tankolás és alkatrész
Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 9,8 százalékkal nőtt. A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 15 százalékkal bővültek.
Így alakult az országos forgalom
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron 749 milliárd forint volt.
Az országos kiskereskedelmi forgalom 48 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 36 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 16 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.