A pekingi vezetés olyan lépést tett, amivel mintha igyekezne lépést tartani Donald Trumppal, az Egyesült Államok megválasztott elnökével, aki drasztikus intézkedéseket helyezett kilátásba a kampánya során. Peking most megszüntette a félkész alumíniumtermékek exportja után igénybe vehető adó-visszatérítés lehetőségét – írta a Reuters.
Ezzel felborították az alumíniumtermékek beszállítási láncát: a sanghaji tőzsdén lejtőre került a termékkör árfolyama, a londonin elszálltak az árak, mivel a befektetőknek fogalmuk sincs milyen következményekkel jár, ha ötmillió tonna kínai áru egyszer csak eltűnik a nemzetközi piacokról.
Statáriális lépés
A történet vége azért átláthatatlan, mert a kínai alumíniumfeldolgozóknak égető szükségük van a termékeik kiviteléből származó bevételre. A kormány barátságtalan lépésére tehát nem feltétlenül az export leállításával fognak reagálni. Ugyanakkor az áru drágább lesz, amihez a vevőknek lehet néhány szavuk.
Ráadásul az intézkedés „statáriális” jellegű. A 13 százalékos áfát már december 1-jétől az államkasszában kell hagyniuk a gyártóknak és a döntés a réztermékekre, a napelemcellákra és az akkumulátorokra is vonatkozik. A réz kevésbé jelentős, mert Kína réztermék-kivitele évi 700 ezer tonna, míg az alumíniumtermékek esetén más a nagyságrend.
Láttunk már példát arra, mivel jár egy ilyen intézkedés
Az ázsiai ország cégei évente 5,2 millió tonna ilyen árut, köztük csöveket, lemezeket exportáltak 2023- ban. Az idei évre ennek növekedését várták, miután az év első kilenc hónapjában 17 százalékkal nőtt a kivitel.
Nem lényegtelen részlet, hogy a kisebb cégek csak az áfa-visszatérítésnek köszönhetően tudtak talpon maradni. Várakozások szerint jövőre jelentősen visszaesik az export, ahogy az a galvanizált acél esetén történt, amikor 2020-ban visszavonták az áfa-visszatérítés lehetőségét.
Eközben a közepes és annál nagyobb alumíniumfeldolgozó cégek kapacitásuk 65 százalékán üzemelnek, sőt esetenként csak 40 százalékon – derült ki az AZ Global tanácsadó cég adataiból.
A pekingi kormány részben azért hozhatta meg furcsa döntését, mert Kína nemzetközi partnerei évek óta azzal vádolják, a kínai vezetést, hogy inkorrekt állami támogatásokkal segíti az ország alumíniumipari vállalatait is.
Azt remélhették, hogy ezzel a „megelőző csapással” kihúzzák ennek a vitának a méregfogát.
Főként azután, hogy az USA és az EU nemrégiben vezetett be a kínai alumíniumtermékek importját korlátozó intézkedéseket. Emellett az érintett termékek benntartása a hazai piacon erősítheti a Kínán belüli beszállítói láncokat. Az alumínium a fenntartható gazdaság egyik legfontosabb alapanyaga. Egyebek mellett az elektromos autók összetevőjeként is erősödik a szerepe súlycsökkentő elemként.