3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.

A pekingi vezetés olyan lépést tett, amivel mintha igyekezne lépést tartani Donald Trumppal, az Egyesült Államok megválasztott elnökével, aki drasztikus intézkedéseket helyezett kilátásba a kampánya során. Peking most megszüntette a félkész alumíniumtermékek exportja után igénybe vehető adó-visszatérítés lehetőségét – írta a Reuters.

Ezzel felborították az alumíniumtermékek beszállítási láncát: a sanghaji tőzsdén lejtőre került a termékkör árfolyama, a londonin elszálltak az árak, mivel a befektetőknek fogalmuk sincs milyen következményekkel jár, ha ötmillió tonna kínai áru egyszer csak eltűnik a nemzetközi piacokról.

Statáriális lépés

A történet vége azért átláthatatlan, mert a kínai alumíniumfeldolgozóknak égető szükségük van a termékeik kiviteléből származó bevételre. A kormány barátságtalan lépésére tehát nem feltétlenül az export leállításával fognak reagálni. Ugyanakkor az áru drágább lesz, amihez a vevőknek lehet néhány szavuk.

Ráadásul az intézkedés „statáriális” jellegű. A 13 százalékos áfát már december 1-jétől az államkasszában kell hagyniuk a gyártóknak és a döntés a réztermékekre, a napelemcellákra és az akkumulátorokra is vonatkozik. A réz kevésbé jelentős, mert Kína réztermék-kivitele évi 700 ezer tonna, míg az alumíniumtermékek esetén más a nagyságrend.

Láttunk már példát arra, mivel jár egy ilyen intézkedés

Az ázsiai ország cégei évente 5,2 millió tonna ilyen árut, köztük csöveket, lemezeket exportáltak 2023- ban. Az idei évre ennek növekedését várták, miután az év első kilenc hónapjában 17 százalékkal nőtt a kivitel.

Újra főszerepben a különleges fém
Újra főszerepben a különleges fém
Fotó: Wikipédia

Nem lényegtelen részlet, hogy a kisebb cégek csak az áfa-visszatérítésnek köszönhetően tudtak talpon maradni. Várakozások szerint jövőre jelentősen visszaesik az export, ahogy az a galvanizált acél esetén történt, amikor 2020-ban visszavonták az áfa-visszatérítés lehetőségét.

Eközben a közepes és annál nagyobb alumíniumfeldolgozó cégek kapacitásuk 65 százalékán üzemelnek, sőt esetenként csak 40 százalékon – derült ki az AZ Global tanácsadó cég adataiból.

A pekingi kormány részben azért hozhatta meg furcsa döntését, mert Kína nemzetközi partnerei évek óta azzal vádolják, a kínai vezetést, hogy inkorrekt állami támogatásokkal segíti az ország alumíniumipari vállalatait is.

Azt remélhették, hogy ezzel a „megelőző csapással” kihúzzák ennek a vitának a méregfogát.

Főként azután, hogy az USA és az EU nemrégiben vezetett be a kínai alumíniumtermékek importját korlátozó intézkedéseket. Emellett az érintett termékek benntartása a hazai piacon erősítheti a Kínán belüli beszállítói láncokat. Az alumínium a fenntartható gazdaság egyik legfontosabb alapanyaga. Egyebek mellett az elektromos autók összetevőjeként is erősödik a szerepe súlycsökkentő elemként.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG