2021. augusztusban a kiskereskedelem forgalmának volumene naptárhatástól megtisztítva 4,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakihoz képest a KSH friss jelentése szerint.
Augusztusban az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 1,7, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 7,8, az üzemanyag-kiskereskedelemben 2,3 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakihoz viszonyítva.
Már látszik a növekedés, de még messze a Covid előtti tempó
Virovácz Péter, az ING szenior közgazdásza gyorselemzésében úgy értékelt: augusztus folyamán némiképp magára talált a kiskereskedelem, legalábbis erre utal a havi alapon mért (szezonálisan és naptárhatással kiigazított) 0,5 százalékos növekedés. Tekintettel a tavalyi évi alacsony bázisra, ez a havi alapú növekedés jelentősen gyorsította az év/év növekedés ütemét, így a júliusi 3 százalék után (naptárhatással kiigazítva) augusztusban 4,1 százalékot tett ki a bővülés. A mai adat egyben azt jelenti, hogy tovább folytatódott a kiskereskedelmi forgalom hullámzó teljesítménye. Ugyanakkor már látszódik némi trendszerű növekedés 2021 tavasza óta, habár ez továbbra is jelentősen elmarad a Covid-krízis előtt megfigyelt dinamikától - véli a szakember.
Iparcikk, ruha és felkészülés a 4. hullámra - ez húzta az adatot
Az augusztusi kedvező teljesítmény elsősorban a nem élelmiszer kiskereskedelemnek köszönhető, mivel havi alapon több mint 2 százalékkal tudott növekedni az értékesítés volumene, ami meglehetősen erős ütemnek számít. Ezen belül is jelentősen megugrott a kereslet az iparcikkek, valamint a ruházati termékek iránt, de vélhetően a Covid negyedik hulláma közeledtével a gyógyszer, gyógyászati termék és illatszer kereskedelem is jól teljesített.
Repülő helyett autóval nyaraltunk - ez látszik a benzinkutak forgalmán
A szabadságolások jellemzően augusztusra összpontosulnak és tekintettel arra, hogy a megszokottnál többen választottak közeli (belföldi vagy környező országbeli) úticélt a nyaralásra, az üzemanyagforgalom is jelentősen megnőtt. Havi összevetésben 1,2 százalékos volt a növekedés, így éves bázison is több mint 2 százalékkal volt nagyobb a forgalom volumene az üzemanyagkutaknál, mint 2020 azonos időszakában.
Az augusztusi jó teljesítmény mindenképpen bíztató, tekintettel arra, hogy a nyári hónapok elsősorban a szolgáltatások fellendülését szokták hozni, míg a kiskereskedelem némiképp gyengébben szokott teljesíteni. Összességében tehát továbbra is bízhatunk a fogyasztás GDP-t bővítő fontos szerepében a harmadik negyedév folyamán.
A mai kiskereskedelmi adatot látva az ING fenntartja azon várakozásait, miszerint a harmadik negyedévben is folytatódik a gazdaság dinamikus növekedése, 1,5 százalék körüli negyedév/negyedév GDP-bővüléssel.
"Az idei év egészét nézve pedig továbbra is elérhetőnek látjuk éves átlagban a 7,7 százalékos gazdasági növekedést"
- véli a szakértő.