Áprilisban a fogyasztói árak 0,1 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint egy évvel korábban. Mináry Borbála, a KSH osztályvezetője elmondta, hogy 1968 óta nem fordult elő Magyarországon, hogy csökkentek a fogyasztói árak.
Az idényáras élelmiszerek drágultak
Előző hónaphoz képest a fogyasztói árak átlagosan 0,1 százalékkal emelkedtek, ezen belül az élelmiszerek 0,3 százalékkal drágultak, meghatározóan az idényáras élelmiszerek – burgonya, friss zöldség, gyümölcs – 3,4 százalékos áremelkedésének következtében. Csökkent viszont a csokoládé, kakaó (2,9%), a cukor (2,4%), valamint a liszt (1,7%) ára - közölte a Központi Statisztikai Hivatal a Privátbankárral. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva, az élelmiszerek ára átlagosan 0,1 százalékkal csökkent.
A legnagyobb mértékben a ruházkodási cikkek drágultak egy hónap alatt, 2,3 százalékkal, az ilyenkor szokásos szezonális változásoknak megfelelően. A szolgáltatások ára nem változott egy hónap alatt. A szeszes italok, dohányáruk és a háztartási energia körében árcsökkenés történt (0,3%). A tartós fogyasztási cikkekért, valamint az egyéb cikkekért (lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos cikkek, gyógyszerek, üzemanyagok, valamint kulturális cikkek) átlagosan 0,1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. Ez utóbbin belül a járműüzemanyagok ára szintén 0,1 százalékkal csökkent.
A vezetékes gáz árának áprilisi 6,5 százalékos csökkentése a májusi árindexben fog teljes egészében megjelenni, mivel az eddigi gyakorlatnak megfelelően az árváltozás akkor kerül kimutatásra az árindexben, amikor a fogyasztóknak az új árat tartalmazó számlát ki kell egyenlíteni.
Egy év alatt az élelmiszerárak 0,5 százalékkal csökkentek. Ezen belül csökkent a liszt (20%), a cukor (17,1%), az étolaj (13,8%), a tojás (7,6%), valamint az idényáras élelmiszerek (4,9%) ára. Drágult viszont a tej (10,3%) és a sajt (9,5%).
Mit mutat az Árkosár? Idén ötből négyszer csökkentek az árak a hipermarketekben, ekkora esést azonban még nem mértünk a Privátbankár Árkosárban. A defláció folytatódik az élelmiszer-polcokon, nem csoda, hogy mostanra a belföldi fogyasztást látják a kiskereskedelmi forgalom motorjának. |
Nőtt viszont 7,3 százalékkal a szeszes italok, dohányáruk ára. Szintén áremelkedés mérhető a szolgáltatások esetében (1,6%), ezen belül azonban a víz- és a csatornadíj átlagosan 11, a helyi tömegközlekedésé 6,8 százalékkal csökkent. Az egyéb cikkek körében szintén árcsökkenés történt (0,6%), ezen belül a járműüzemanyagok ára 1,9 százalékkal csökkent.
A ruházkodási cikkekért 1,4, a tartós fogyasztási cikkekért 0,5 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. A háztartási energia ára csökkent a legnagyobb mértékben (10,3%). Ezen belül a vezetékes gázért 11,8, a távfűtésért 11,4, az elektromos energiáért 11,1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni 2013. áprilishoz viszonyítva.
Az elemzők megtették tétjeiket
Londoni pénzügyi elemzők szerint áprilisban valószínűleg nem sokat mozdult az éves összevetésű magyarországi infláció az egy hónappal korábban mért 0,1 százalékos tizenkét havi ütemről, de az év későbbi szakaszában mindenképpen gyorsulás várható a belépő bázishatások miatt. A citybeli elemzői közösség áprilisra szóló prognózisai nulla és 0,3 százalék között mozognak.
Márciusban a fogyasztói árak 0,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, februárhoz képest pedig átlagosan 0,2 százalékkal emelkedtek a KSH adatai szerint. Elemzők akkor azt mondták, továbbra is a vártnál alacsonyabb az infláció Magyarországon, év végére kerülhet 2 százalék közelébe vagy fölé, de a fogyasztói árindex akkor is a 3 százalékos cél alatt marad.