Itt a meglepetés: Bernanke felszállt a helikopterre
A Fed monetáris döntéshozó testülete, a nyíltpiaci bizottság (FOMC) kétnapos ülését követően szerdán bejelentette, hogy nem csökkenti a likviditásnövelő kötvényvásárlási program havi 85 milliárd dolláros keretösszegét. "Helikopter Ben", ahogy kritikusai egy beszéde miatt nevezik - korábban azt mondta, a defláció legyőzhető a "helikopterről a gazdasága szórt pénzzel" - ezzel tulajdonképpen rászolgált a nevére, hiszen a jegybank szerepét betöltő Fed továbbra is bőséges likviditást ad ezzel az amerikai gazdaságnak. A piacok korábban mérsékelt csökkentésre számítottak.
A kamatdöntő ülésen egyúttal bejelentették az irányadó kamatláb tartását a 0,00-0,25 százalékos szinten, hangsúlyozva, hogy a kamatszint "még huzamos ideig" alacsony marad. A döntéshozók többsége még 2016-ra is 2,0 százalék alatti kamatlábra számít. Ez igazából nem is volt meglepetés.
A FOMC közleményében nyomatékosította, hogy az ösztönző program (QE3) kivezetésének megkezdéséhez több, a fenntartható növekedést alátámasztó makrogazdasági adatra lesz szüksége. A pénzügyi kondíciók szigorodása a jelenlegi helyzetben lassítaná a gazdasági növekedést - fogalmaz a dokumentum.
A döntéshozó testület a gazdasági növekedés mértékének jellemzésére a korábban is alkalmazott "mérsékelt" kifejezést alkalmazta. Az idei GDP-növekedésre vonatkozó előrejelzését azonban mérsékelte a testület: a júniusi ülésen prognosztizált 2,3-2,6 százalékról 2,0-2,3 százalékra számít. A jövő évre vonatkozó előrejelzést még ennél is nagyobb mértékben csökkentette a testület: 3,0-3,5 százalékról 2,9-3,1 százalékra. A prognózisokkal a Fed saját hitelességét is erősítette, hiszen az amerikai gazdaság talpra állásától tette függővé a lazítási programjának részleges vagy teljes folytatását. Most úgy néz ki, úgy értékelik, hogy az USA gazdasága még koránt sem erősödött meg, a likviditási programmal pedig havi 85 milliárd dolláros könnyebbséget nyújt a Fed.
A program folytatásának, a keretösszeg emelésének, illetve kivezetésének ütemezése a gazdasági fellendülés mindenkori alakulásán múlik - hangsúlyozta a közlemény.
A gazdasági helyzet megítélésében a Fed nem változtatott a munkanélküliségre és az inflációra kitűzött küszöbértékeken. A testület szándéka szerint 6,5 százalékos munkanélküliségi ráta felett és 2,5 százalékos infláció alatt még nem kezdi meg a kamatláb emelését.
Három karakter, amire a világ figyel: QE3
A Fed 2012. szeptemberében jelentette be a gazdaságösztönző céllal indított mennyiségi monetáris enyhítő programjának harmadik, "QE3" néven ismertté vált fázisát. A program havi 40 milliárd dolláros kötvényvásárlási keretösszeggel indult, amit 2012. december 12-én 85 milliárd dollárra növeltek.
Ben Bernanke Fed-elnök 2013. június 19-én jelezte első alkalommal, hogy a javuló gazdasági kilátásokra való tekintettel a Fednek szándékában áll megkezdeni a program fokozatos kivezetését. Fed-illetékesek későbbi nyilatkozatai alapján a program kivezetésének megkezdését a FOMC szeptemberi ülésére, befejezésének dátumát pedig 2014 közepére határolta be a piac.
A tőzsdeindexek év eleje óta tartó emelkedése jórészt a Fed kötvényvásárlásainak köszönhető piaci többletlikviditásnak tulajdonítható. A Nasdaq Composite 24 az S&P-500 19, a DJIA-30 index pedig 18 százalékkal emelkedett az év eleje óta.
A Fed szerdai bejelentését az amerikai tőzsdeindexek lendületes erősödéssel nyugtázták, a bejelentés előtti értékükhöz képest mintegy egy százalék nyereségre tettek szert. A bejelentés a holnap kereskedésben érintheti feltörekvő piaci devizákat is, azok valószínűleg erősödni fognak a hír miatt, vagyis a Fed bejelentéséből a forint is profitálhat.