Gyakorlatilag betilthatja az éjszakai nyilvános alkoholfogyasztást München a vírushelyzet fokozódása miatt.
Dieter Reiter, a város szociáldemokrata főpolgármesterének közlése szerint
este 9 órától nem szabad elvitelre alkoholt eladni, este 11 órától pedig nem szabad nyilvános helyen alkoholt fogyasztani,
ha a 100 ezer lakosra jutó új, diagnosztizált fertőzések számának hétnapos átlaga 35 fölé emelkedik. Jelenleg ez az érték 28.
Partizóna lett a belvárosból
A szigorításra azért lehet szükség, mert München belvárosának egy része partizónává változott a vírusválság idején: jelentős tömegek gyűltek össze például a Gärtnerplatzon, az Englischer Gartenben és az Isar-folyó partján.
A Welt szerint a korlátozásra vonatkozó javaslatot nagy többséggel fogadta el város vezetése. Hamburg több negyedében egyébként már betiltották hétvégére az alkohol árusítását elvitelre, és Bambergben is hasonló szigorítást vezettek be.
Az idei Oktoberfestet a müncheni városvezetés már áprilisban lemondta.
Ez a világ legnagyobb és legszebb ünnepe. De most más időket élünk. A koronavírussal együtt élni azt jelenti, hogy óvatosan kell élnünk
– indokolta akkor a döntést Markus Söder bajor miniszterelnök. Szerinte túl nagy a kockázat, hiszen lehetetlen megtartani a szükséges távolságot és védőmaszkban dolgozni. 1854-ben és 1873-ban egyébként kolerajárvány miatt maradt el a bajor népünnepély.
Söder a napokban már azt mondta:
arra kell készülni, hogy a fertőzés második hulláma itt van.
A németeknél múlt héten május óta nem látott szintre szökött a regisztrált, új koronavírus-fertőzöttek száma.
Szombaton több mint 2 ezer új fertőzöttet regisztráltak, amire április vége óta nem volt példa. Ma reggel pedig 1576 új esetről érkezett jelentés.
Igaz, az elvégzett tesztek száma is folyamatosan emelkedett: a Spiegel kimutatása szerint
az idei év 11. hetében 127 ezer, a 22. héten 405 ezer, a 33. héten 876 ezer tesztelést végeztek a hatóságok.
A Robert Koch Intézet szerint ugyanakkor az esetszám növekedése nem csak a tesztek növekvő számára vezethető vissza.
Németországban eddig összesen 236 ezer fertőzöttet találtak, és 9280-an hunytak el a vírussal összefüggésben. 211 ezren meggyógyultak.
Globális helyzet
Európában eddig Nagy-Britanniában követelte a legtöbb áldozatot a koronavírus: összesen 41,5 ezren veszítették életüket. Olaszországban 35,4 ezren, Franciaországban 30,5 ezren, Spanyolországban pedig 28,9 ezren haltak meg.
Az egyetlen, a járvány egész ideje alatt karanténmentes nyugati államban, Svédországban mintegy 5800 áldozatot regisztráltak. (Háttéranyagunkat a svéd helyzetről itt olvashatják.)
Tegnap derült ki egyébként, hogy 3700 embert tévesen diagnosztizáltak fertőzöttnek a svéd egészségügyi hatóságok a Kínából importált tesztekkel. Ilyen teszteket egyébként a világ számos országában használnak.
Globálisan a legtöbb áldozat az Egyesült Államokban (179 ezer), Brazíliában (117 ezer) és Mexikóban (61 ezer) van.
Világszerte a diagnosztizált fertőzöttek száma csaknem 24 millió. 820 ezren vesztették életüket, 15,6 millióan meggyógyultak.