Az alapvetően biztos lábakon álló német gazdaságot is erősen megtépázzák a koronavírus elleni korlátozó intézkedések: az államháztartás máris jókora mínuszban van.
A német statisztikai hivatal ma reggeli közlése szerint
az idei első fél évben a szövetség, a tartományok, az önkormányzatok és a társadalombiztosítási alapok kiadásai 51,6 milliárd euróval meghaladták a bevételeiket.
A hiány a GDP 3,2 százalékának felel meg.
Összehasonlításul: 2019 első félévében még 46,5 milliárd euró pluszt könyvelhetett el az államháztartás.
Az előrejelzések szerint 2020 egészét is hiánnyal zárja majd a német állam, ellentétben az elmúlt nyolc évvel. A Bundesbank hét százalékos mínuszt prognosztizál.
Az adóbevételek esnek, miközben a kiadások nem csak szinten maradnak, hanem részben – például a munkanélküli ellátást tekintve – erősen növekednek a válság miatt
-idézte a Spiegel az állami pénzintézetet. Az állami kiadások összességében 9,3 százalékkal ugrottak meg.
Történelmi zuhanás
Ami a gazdaság teljesítményét illeti, a GDP a második negyedévben a prognosztizáltnál némileg kisebb mértékben, 9,7 százalékkal zuhant az első három hónaphoz képest.
Igaz, ez még így is a legnagyobb visszaesés negyedéves szinten a vonatkozó statisztika kezdete, 1970 óta.
A járvány tavasszal a német gazdaság számos területét megbénította: a szállodák és az éttermek bezártak, a gyárak csökkentették termelésüket, a rendezvényeket lefújták.
A járvány enyhülésével a korlátozások egy részét feloldották, így a harmadik negyedévre már egyértelmű növekedést jósolnak szakértők.
A német kormány várakozása szerint azonban éves szinten
még így is 6,3 százalékkal zsugorodhat a gazdaság – ekkora zuhanásra a II. világháború vége óta nem volt példa.
A német gazdaság állapota Magyarország számára is kiemelkedően fontos, hiszen Németország hazánk legfontosabb gazdasági-kereskedelmi partnere.
A válság a magyar gazdaságot is erősen megviseli:
a kormány már 7-9 százalékos hiánnyal számol éves szinten. A GDP a második negyedévben 13,5 százalékkal zuhant 2019 hasonló időszakához képest. Elemzők az év egészére 3-7,5 százalék közötti visszaesést prognosztizálnak.
Kordában tartják a vírust
Ami a fertőzöttségi adatokat illeti, Németországban eddig 236 ezer koronavírusos fertőzöttet diagnosztizáltak, és 9281-en hunytak el a vírussal összefüggésben – utóbbi mutató még relatív alacsonynak számít európai összehasonlításban. Múlt héten ugyanakkor a regisztrált, új fertőzöttek száma május óta nem látott szintre emelkedett.
Európában eddig Nagy-Britanniában követelte a legtöbb áldozatot a koronavírus: összesen 41,5 ezren veszítették életüket. Olaszországban 35,4 ezren, Franciaországban 30,5 ezren, Spanyolországban pedig 28,9 ezren hunytak el a fertőzéssel összefüggésben.
Az egyetlen, a járvány egész ideje alatt karanténmentes nyugati államban, Svédországban mintegy 5800 áldozatot regisztráltak. (Háttéranyagunkat a svéd helyzetről itt olvashatják.)
Globálisan a legtöbb áldozat az Egyesült Államokban (177 ezer), Brazíliában (115 ezer) és Mexikóban (61 ezer) van.
Világszerte a diagnosztizált fertőzöttek száma 23,7 millió. 813 ezren vesztették életüket, 15,3 millióan meggyógyultak.