3p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az első féléves 6,1 százalékos zuhanás és a kormány által a harmadik negyedévre várt, nem számszerűsített további visszaesés alapján nagyjából ekkora gazdasági bővülésre lenne szükség 2020 utolsó negyedében ahhoz, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 0,3-2 százalékos idei növekedési prognózisa teljesüljön. Feltéve, hogy az MNB nem változtat az előrejelzésén. Erre legkorábban a Monetáris Tanács mai ülésén lenne lehetősége, de ehhez változtatnia kell a szokásos menetrendjén.

Egyedül maradt az MNB. Méghozzá abban az értelemben, hogy jelenleg már csak a magyar jegybank vár növekedést a hazai gazdaságtól az idén. A bruttó hazai termék (GDP) 2020 első félévi 6,1 százalékos zuhanása kapcsán ugyanis már végképp nincs olyan kutató, elemző – még a legoptimistábbak, részben kormánypártiak között sem –, akik ne mínuszos éves adatot jeleznének előre. 

Így például:

  • a Századvég Gazdaságkutató Zrt. 3-4, 
  • a Takarékbank 3,9,
  • az Erste Bank 4,6
  • az ING Bank 5,5-7,5 

százalékos éves gazdasági visszaesést vár.

Mikor lépnek?
Mikor lépnek?

Ezzel áll szemben az MNB 0,3-2 százalékos gazdasági növekedési előrejelzése. Igaz, az még június 23-án született, akkor adta a Monetáris Tanács áldását a legfrissebb inflációs jelentésre. Ez utóbbit háromhavonta adják ki, eszerint a következőt csaknem egy hónap múlva, szeptember 22-én. Az inflációs jelentés elkészítése kapcsán szokta a jegybank áttekinteni a fontosabb gazdasági indikátorokra – így a GDP-re – korábban adott prognózisait, s ha indokoltnak látja, akkor módosít azokon.

Márpedig most kétségtelenül nyomós ok van a felülvizsgálatra. Már csak az a kérdés, hogy a 2008-as válság óta nem látott, 6,1 százalékos első félévi GDP-mínuszt olyan rendkívülinek tekintik-e a Szabadság téren, hogy eltérjenek a hagyományos ütemezéstől. Magyarul, adnak-e a szavaikat árgus szemekkel figyelő piaci szereplőknek fogódzót ahhoz, hogy az MNB hogyan ítéli meg a gazdaság 2020-as várható alakulását.

Mindenekelőtt a kormányhoz képest. Bár az Orbán-kabinet is már egy ideje visszaesést vár, a zuhanás mértékét az első féléves GDP-adatok láttán még nem rontották, az még mindig 3 százalék. Annak ellenére sem, hogy Varga Mihály pénzügyminiszter már július végén jelezte, inkább 5 százalék körüli lehet a magyar gazdaság 2020-as csökkenése. Lapunk kérdésére a múlt szerdai kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter ugyan azt válaszolta, hogy a kabinet augusztus 20-ai ülésén áttekinti a gazdasági kilátásokat, ám a hivatalos prognózis megváltoztatásáról azóta nem érkezett hír. Így be kell érni Gulyás közlésével, miszerint a GDP még a harmadik negyedévben is csökkenhet, s csak a negyedikben kezdhet növekedni.

Ebből az következik, hogy ha bejön a kormányzat várakozása, akkor október és december között 7-8 százalékkal kellene növekednie a GDP-nek ahhoz, hogy teljesüljön az MNB még érvényben lévő prognózisa. Ennek kicsi a valószínűsége, ezért is tűnik elkerülhetetlennek, hogy a jegybank (is) rontson az előrejelzésén. Kérdés, hogy ezt mennyivel teszi meg, s hogy mikor: már a Monetáris Tanács mai ülésén, vagy kivár a következő szeánszig.

E tekintetben intő jel, hogy az MNB prognózisa a június 23-ai ülésén sem ment mínuszba. Annak ellenére, hogy akkor már élt a kormány 3 százalékos csökkenési előrejelzése – arra alapozták a 2021-es költségvetést –, s Matolcsy György a jegybank előzetes adatai alapján a második negyedévre 7 százalékos gazdasági visszaesést helyezett kilátásba. Ennél végül közel dupla annyival, 13,6 százalékkal esett vissza a GDP idén április-június között.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
Makro / Külgazdaság Kerekítési hiba Németországban a BYD
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:31
Különlegesnek érezheti magát, aki a német utakon valódi kínai autót lát.
Makro / Külgazdaság Újabb nemzetközi szervezetet aggaszt a vámháború
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:07
Rossz megközelítés, és sem a kiszámítás, sem a végrehajtás módja nem megfelelő, mondja a vámokról az ENSZ Iparfejlesztési Szervezete.
Makro / Külgazdaság Matolcsy György alelnöke is távozik, de már meg is van az utódja
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 15:23
A hatéves mandátuma végével búcsúzó Patai Mihály megüresedett helyére Kurali Zoltán került.
Makro / Külgazdaság Kormányinfó: Nagy Márton fontos bejelentést tett – jó hír jöhet május végén?
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:51
Lezajlott a húsvét előtti Kormányinfó, jöhet újabb árrésstop is. 
Makro / Külgazdaság Megint vágott a kamatokon az EKB
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 14:46
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette a három irányadó eurókamat szintjét.
Makro / Külgazdaság Horváth Gábor: Szűk a mozgástér, de a magyar költségvetési politika jó irányba tart
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:03
A Költségvetési Tanács elnöke szerint a magyar gazdaságpolitika továbbra is stabil.
Makro / Külgazdaság Megörült az árrésstopnak? Ezt tudnia kell!
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 07:41
Bejött, de hamarosan kilőhetnek az árak.
Makro / Külgazdaság Már nem vagyunk rekorderek – de ennek most örülni kell
Csabai Károly | 2025. április 17. 06:03
A márciusi jelentős hazai inflációlassulás megtette a hatását. Szemben februárral, a múlt hónapban már nem Magyarországon volt az Európai Unió 27 tagállama közül a legmagasabb az éves fogyasztói árindex, Lengyelországban és Romániában is nagyobb volt a pénzromlás, mint nálunk – derül ki a Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Mivel pedig a Magyar Nemzeti Bank nem változtatott az alapkamatán, a visszatekintő reálkamatok rangsorában is sikerült előrébb lépnünk.
Makro / Külgazdaság Vége az áresésnek, nem lesz olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 10:20
Csütörtökön ezúttal nem változnak a hazai üzemanyagárak sem a benzin, sem pedig a gázolaj tekintetében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG