5p
Górcső alá vették a Magyar Nemzeti Bank lehetőségeit a nagyobb londoni brókerházak. Akár 1,50 százalék alá is mehet az alapkamat.

Akár a nyáron is folyhat az enyhítés

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének közgazdászai hétfői prognózisukban hangsúlyozták, hogy egyelőre nem látják indokoltnak az 1,50-1,60 százalékos, júniusra elérendő MNB-kamatmélypontról szóló alapeseti előrejelzésük átértékelését, mivel az infláció és a gazdasági aktivitási adatok jórészt megfelelnek az MNB várakozásainak. A ház szerint ugyanakkor megvan annak az esélye, hogy a forint tartós erősödése esetén az MNB a harmadik negyedévben is folytatja az enyhítési ciklust.

 

 

A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni elemzői szerint a monetáris tanács várhatóan a keddre valószínűsíthető 0,15 százalékpontos kamatcsökkentés utáni közleményében is fenntartja a további enyhítésre utaló hangvételt, és kilátásba helyezheti az enyhítési ciklus folytatását, a korábban vártnál alacsonyabb inflációs pályára, az enyhe középtávú inflációs kilátásokra, előrejelzésekre, az alacsony külföldi inflációból eredő lefelé ható kockázatokra és az elmúlt időszak nyersanyagár-csökkenéseinek potenciálisan továbbgyűrűző második körös hatásaira hivatkozva.

Megfontoltan jár majd el a jegybank 

A GS londoni elemzői szerint azonban az MNB az erőteljes gazdasági növekedés, valamint a hazai keresletnek a devizaadósságok átváltása nyomán várható élénkülése miatt valószínűleg nem akar túl gyors és túl agresszív enyhítési ciklust. A ház londoni elemzői szerint emellett a görög válság fellángolásából, vagy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve várt kamatemeléséből eredő tőkekivonási kockázat is korlátozza a monetáris tanács mozgásterét.

A Goldman Sachs alapeseti várakozása mindezek alapján az, hogy a monetáris tanács az 1,60 százalékos alapkamat elérése után leállítja az enyhítési ciklust. A GS elemzői sem zárják ki azonban, hogy tartós forinterősödés, vagy a vártnál alacsonyabb euróövezeti kamatok esetén 1,50 százalék alatti szintekig folytatódhat az MNB kamatcsökkentési ciklusa.

A ház szerint ugyanakkor ebben az esetben is csak kismértékben csökkenne 1,50 százalék alá az alapkamat. A Goldman Sachs elemzői szerint ugyanis az MNB elsődleges enyhítési eszköze a növekedési hitelprogram.

A nagyobb vágás sem kizárt

Ennél agresszívabb előrejelzést adtak a Royal Bank of Scotland (RBS) londoni befektetési részlegének elemzői, akik szerint az eurójegybank (EKB) mennyiségi enyhítési programjának hatásait is figyelembe véve az MNB-alapkamat akár jóval 1,50 százalék alá is csökkenhet az enyhítési ciklus végére.

A cég szakértőinek véleménye szerint a változatlanul erőteljesen dezinflációs globális környezetben az euró jelenlegi forintárfolyama nem egyeztethető össze a monetáris tanács azon céljával, hogy a teljes kosárra számolt magyarországi infláció visszaemelkedjen az MNB 3 százalékos központi célszintjére, annak ellenére sem, hogy az olajárak a legutóbbi időben emelkedtek.

Az RBS londoni elemzői szerint mindez erős alapot teremt ahhoz, hogy az MNB ebben a hónapban és májusban is 0,15 százalékpontos lépésekben folytassa a kamatcsökkentési ciklust. A ház szerint a monetáris tanács várhatóan júniusban, az új inflációs jelentés közzététele után vizsgálhatja felül a havi kamatcsökkentések ütemét, ha ez szükséges, és ebben a döntésben a forintárfolyamnak fontos szerepe lesz.

Az EKB programja húzza a forintot

A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays felzárkózó piacokkal foglalkozó közgazdászai szintén 0,15 százalékpontos MNB-kamatcsökkentést jósoltak keddre. Hangsúlyozták azt a véleményüket, hogy jóllehet a defláció enyhült a múlt hónapban, valószínűtlen azonban, hogy a magyar gazdaságban érvényesülő deflációs nyomás rövid távon elenyészne.

A Barclays elemzői is kiemelték emellett, hogy az EKB mennyiségi enyhítési ciklusa erősödési nyomást gyakorol a forintra, és ez a jó ideje tartó deflációval együtt lehetőséget teremt az MNB-nek a kamatcsökkentések folytatására a robusztus gazdasági növekedés ellenére is.

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői úgy fogalmaztak előrejelzésükben, hogy az MNB a következő inflációs jelentés közzétételéig "automata üzemmódban" folytatja a monetáris enyhítést. A ház alapeseti előrejelzési forgatókönyve szerint a magyar jegybanki alapkamat júniusra 1,50 százalékig csökken, és az MNB ezután kivárásra rendezkedik be a környezet felmérésére.

A legagresszívabb előrejelzést az MNB monetáris enyhítési ciklusának várható mértékére a Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlege (BofA Merrill Lynch Global Research) tartja érvényben.

A ház közgazdászai a magyar inflációs és monetáris kilátásokról összeállított előrejelzésükben mínusz 0,2 százalékos idei egész éves átlagos inflációt valószínűsítettek Magyarországon.

A cég elemzőinek modellszámításai azt mutatják, hogy a magyarországi infláció akkor is "kényelmesen" az MNB 3 százalék plusz/mínusz 1 százalékpontos célsávján belül maradna, ha a hordónkénti olajár 100 dollárra emelkedne 2016-ban.

A Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzői mindezek alapján azzal számolnak, hogy az MNB az idei év végére 1,35 százalékig csökkenti alapkamatát.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ha Norvégián múlna, teljesülne Orbán Viktor álma
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 12:58
Ha mindenhol úgy vennék az elektromos autókat, mint a skandináv országban, tényleg jó lapra tett volna Magyarország az akkugyártással és a villanyautókkal.
Makro / Külgazdaság Ez már az Ausztriában dolgozó magyaroknak is rosszul eshet
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 11:44
Jelentősen nőtt az osztrák munkanélküliség az előző hónaphoz és a 2023-as adathoz képest is.
Makro / Külgazdaság Az euróövezetben sem minden fenékig tejfel, csak két ország van 50 pont felett
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 11:04
Megjöttek a friss feldolgozóipari adatok.
Makro / Külgazdaság Ezt az adatot se küldi át Rogán Antalnak Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 10:23
Lehetne rosszabb is a friss magyar BMI-adat. De lehetne sokkal jobb is.
Makro / Külgazdaság Korábban nem kezelt gyerekeknek nyújthat reményt egy új gyógyszer
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 09:44
A Novartis kísérleti gyógyszere ígéretes eredményeket hozott.
Makro / Külgazdaság Jobbra számítottak Kínában
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 08:33
Az elemzők ennél nagyobb növekedésre számítottak.
Makro / Külgazdaság Itt az első meglepetés: Donald Trump kérdőre vonhatja Elon Muskot
Mester Nándor | 2025. január 2. 05:42
Sok millió amerikai várja az új adminisztrációtól a lakhatási válság enyhítését. Az építésgazdaságban érintett rengeteg cég szakmai szervezetei már hetek óta erősen lobbiznak azért, hogy legyen egy komplex állami csomag, ami az egész ingatlanszektort, tehát a kereskedelmi ingatlanokét is fellendítheti. De előtte ki kell rúgni sok állami alkalmazottat, ami Elon Musk feladata is.
Makro / Külgazdaság Választhatnak a németek, hogyan mondanak búcsút legendásan jó életszínvonaluknak
Privátbankár.hu | 2025. január 1. 14:14
Németországnak az Egyesült Királyság brexit utáni tapasztalatai alapján kellene újjászerveznie gazdaságát, véli egy szakértő, amivel az életszínvonal nem sokkszerűen, hanem csak egy fokkal romlana.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Zelenszkij
Privátbankár.hu | 2025. január 1. 12:38
Zelenszkij a harcmezőn és a tárgyalóasztalnál is harcolni kíván 2025-ben.
Makro / Külgazdaság Mit választhat most Ukrajna? Egyértelmű válasz érkezett
Privátbankár.hu | 2025. január 1. 08:13
Az ukrán katonák elfáradtak a lassan három éve tartó háborúban, de inkább választják a további harcot, ha az alternatíva egy olyan tűzszünet, amely után néhány év múlva újrakezdődne a háború.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG