A múlt héten egy éves tevékenység után megbukott az izraeli kormány, amely az ország történetének mind ideológiailag, mind felekezetileg legszínesebb formációja volt - beleértve zsidó nacionalista pártokat, baloldali pártokat, és a Raam nevű iszlamista arab pártot. Az egyetlen igazi összekötő kapocs ebben a színes csapatban a Benjamin („Bibi”) Netanjahu volt miniszterelnök iránti gyűlölet volt, akin bosszút akartak állni, amiért annyiszor becsapta és elárulta mindegyiküket.
De ez nem volt elég összekötő anyag ahhoz, hogy a koalíció sokáig együtt maradjon és a folyamatos disszidálások megfosztották a koalíciót a parlamenti többség támogatásától. Az ország három és fél év alatt így már az ötödik általános választását fogja megélni ősszel.
A palesztin kérdés elásva
A minden hájjal megkent Netanjahu Izrael legnagyobb pártjának vezetője maradt, egyben az ellenzék vezetője lett a Knesszetben. Eközben folyik ellene több ügyben is az ügyészségi vizsgálat. Többek között azzal vádolják, hogy gazdag barátaitól pazar ajándékokat fogadott el és részt vett a média befolyásolásában úgy, hogy kedvező tudósítás fejében a média szabályozásával kapcsolatos szívességeket ajánlott fel egyes médiamogulok számára.
A nemzetközi közösség által követelt kétállami megoldáson mind Izrael, mind a palesztinok mára túlléptek. Netanjahu legutóbbi, 12 éves kormányzása alatt Ciszjordániában a zsidó telepesek száma 40 százalékkal, Kelet-Jeruzsálemben pedig hatodával nőtt.
Korábbi telepes vezetőként a most megbukott Bennett miniszterelnök is ellenezte a kétállami megoldást, ezért egy újfajta stratégia értelmében „csökkenteni” akarta a palesztin konfliktust, nem pedig megoldani. Ez gyakorlati értelemben azt jelentette, hogy Bennett lépéseket tett a palesztin gazdaság, biztonsági helyzet és önkormányzatiság javítására Ciszjordániában.
A jövő hónapban Izraelbe látogató Joe Biden elnök számára mindvégig valós dilemma volt, hogy több konkrét kérdésben Bennett álláspontja nem sokban különbözött elődjétől. Irán vonatkozásában ő is keményvonalasnak számított, ő is elutasította a palesztin állam létrehozását és nem volt hajlandó Jeruzsálem státuszáról vitát nyitni, ahogyan a ciszjordániai telepek építésének befagyasztásáról sem.
Bibit semmi sem állíthatja meg?
Netanjahu, az ötszörös miniszterelnök, az elmúlt 26 évből 15-ben kormányozta Izraelt. Egy évre hatalomból kikerülve vágyik egy újabb próbálkozásra, a bíróság előtt folyamatban lévő korrupciós vádak, Izrael politikai osztályának megvetése és egy bombasztikus közéleti személyisége ellenére, amely több ellenséget szerez, mint barátot.
Milyen elemek támogatják a visszatérést? Először is, a Likud pártja továbbra is az ország legnagyobb pártja. Másodszor, az izraeli politika folyamatban lévő jobbra tolódása segít Netanjahut a középpontban tartani.
Harmadszor pedig, Netanjahu politikai életpályája széles körű egyetértést tükröz sok izraeli számára fontos, alapvető kérdésekben – például a biztonság és a gazdasági fejlődés –, amelyek mellett ő is végig kiállt.
A parázsló izraeli-palesztin konfliktus tárgyalásos megoldásának hiánya részben arról tanúskodik, hogy Netanjahu mindvégig ellenezte a palesztin államiságot. Jellemző, hogy egykor egy „Jordánia a Palesztina” nevű szervezetet vezetett, és azt javasolta, hogy a palesztinok költözzenek át a Szentföldről arab szomszédjuk területére.
Bibi ante portas
Netanjahu leplezetlen kárörömmel fogadta a kormány összeomlásának hírét. „Ma este az emberek mosolyognak” – mondta. „Egy olyan kormány, amelyik a terrortámogatóktól függött, feladta Izrael polgárainak személyes biztonságát, hallatlan magasságokba emelte a megélhetési költségeket, szükségtelen adókat vetett ki, amely veszélyeztette zsidó entitásunkat. Ez a kormány most szépen hazamegy.”
A vezető lapok címoldalai már Netanjahu lehetséges visszatérését jósolják. „Netanyahu és a jobboldal hamarosan visszaszerzi a hatalmat” – olvasható az egyiken. „Bennett megbukott Netanjahu alternatívájaként” – olvasható egy másikban. „Netanyahu visszatért” – jelentette ki egy harmadik.
Az „Atlantic Council” agytröszt honlapján Noga Tarnopolsky elemző borús képet ad Izrael rövid távú politikai jövőjéről, még akkor is, ha Netanjahunak nem sikerülne visszaszereznie a hatalmat. „Izrael még mindig Netanjahu világában él. Itt a politikai valóság átszűrődik a szemüvegén” – írja.
Lapid esélye
Amíg a választások – valószínűleg októberben – lezajlanak, és meg nem alakul az új kormány, Jaír Lapid külügyminiszter, egykori talk-show házigazdája vezeti az ideiglenes kabinetet. Ideiglenes miniszterelnökként a kampánya lendületet kaphat Biden elnöktől, aki nehezményezi Netanjahu ellenkezését a tervezett iráni nukleáris megállapodással szemben, valamint Donald Trumppal való átfogó kapcsolatát.
Izraeli látogatása alkalmával Bidennek lehetősége lesz ráhúzni a vizes lepedőt Netanjahura, egyben dicsérni Lapidot, Netanjahu valószínű riválisát a közelgő választáson.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)