Jakab Ferenc kérdésre válaszolva elmondta, hogy nem ért egyet azzal, hogy az omikron és az ötödik hullám lecsengésével véget érhet a járvány. Úgy fogalmazott, hogy
az omikronról azt lehet tudni, hogy nagyon gyorsan terjed, de talán úgy tűnik, hogy enyhébb klinikai tünetekkel megúszható. Nem kérdés, hogy nagyon sokan el fogják kapni, és ez valószínűleg populáció szintű immunizálást is eredményez, de ne gondoljuk azt, hogy ezzel vége a történetnek.
A szakember ugyanakkor hozzátette, hogy hosszú távon azt vallja, hogy a vírus leszelídül egy omikronhoz hasonló, szezonális, enyhe vagy középsúlyos felsőlégúti tüneteket okozó fertőzéssé, jelen pillanatban ezt még azért nem látni.
Mit hoz 2022?
Azzal kapcsolatban, hogy miben lehet más a 2022-es forgatókönyv az előző évekhez képest, Jakab úgy fogalmazott, hogy egyfelől az oltottság egyre magasabb szinten van, és a remények szerint tovább növekedhet, valamint a természetes átfertőződés is számítani fog valamennyit, lesz „valamilyen szintű” védettség. A szakember így arra számít, hogy csökkenő amplitúdójú, csökkenő intenzitású és talán enyhébb klinikai tüneteket okozó kisebb járványok lesznek.
Lehetnek újabb járványok?
A virológus szerint ugyanakkor megjelenhetnek újabb, esetleg súlyosabb tüneteket okozó variánsok. Mint mondta:
ne felejtsük el, hogy az omikron azért nem érinti annyira a tüdőt, mert az eddigi kutatási eredmények szerint nem azt a sejtbe történő belépési mechanizmust alkalmazza, mint a korábbi variánsok. Egy újabb variáns azonban a tüdőt is támadhatja ismét. Ezért óvatosan kell kezelni az olyan kijelentéseket, hogy az omikronnal vége a pandémiának. Lehet, hogy időlegesen megoldja, de nem hiszem, hogy végérvényesen ez fogja jelenteni a koronavírus veszélyének a végét.
(Forbes)