A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított márciusi értéke 52,4 pont lett. Ez alapján a válaszadók az előző hónaphoz képest összességében kedvezőbb folyamatokról számoltak be. 2018-ban a trend végig kedvező képet mutatott, és ez folytatódik 2019 elején is. Az ütem némileg gyengült, de nem marad el sokkal a tavaly - közölte friss adatait az Üzleti Jelentések a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).
A 2019 március havi index kisebb a februári (55,5) értéknél, és a tizenharmadik legmagasabb márciusi érték. Március összességében átlagos hónap volt.
A beszerzési mennyiség indexe csökkent februári értékéhez képest, de 50 pont fölött maradva továbbra is a beszerzési mennyiség emelkedését jelzi. A késztermékkészletek szintje márciusban alacsonyabb lett az előző hónaphoz képest, de ennek üteme nem túl erős.
A külpiaci mutatók közül az importindex értéke növekedett februárhoz képest, és továbbra is 50 pont fölött maradt. A másik külpiaci mutató, az exportindex esetében némileg eltérő folyamatról beszélhetünk. Az index értéke ez esetben csökkent az előző hónaphoz képest, de 50,0 pont fölött maradva jelzi az export mennyiségének enyhébb ütemű bővülését. Az elmúlt négy év 2014 december és 2015 július kivételével növekedést hozott.
Amiből hiány mutatkozott
Ebben a hónapban bors, csirkecomb, csirkemell, festék, fokhagyma, gyümölcsök, hagyma, karaj, ötvözött acél, paprika, réztermékek, szója és tömítő anyagok kapcsán jeleztek a válaszadók jelentősebb áremelkedést. Hiány volt adalékanyagokból, Böhler elektródából, burgonyakeményítőből, fali lámpából, kondenzátorokból, öntvényekből, passzív elektronikai alkatrészekből és vintage lámpából. Jelentősebb árcsökkenésről nem számoltak be a válaszadók.