Megjelent az első negyedéves GDP adat: A várakozásokhoz közeli mértékben 3,4 százalékkal nőtt a magyar gazdaság az első negyedévben, elemzők szerint még további növekedés jöhet. Az ipari bővülés nagyot húzott a gazdaságon. De mennyire ugrott nagyot a pannon puma? A mai GDP adatközlésünkkel egyidejűleg sok más EU ország is közölte saját adatát.
Varga Mihály átadta Kövér László házelnöknek a jövő évi büdzsé tervezetét. A nemzetgazdasági miniszter elárulta, melyik adócsökkentés mennyibe kerül a költségvetésnek, és mire mennyivel több pénz jut jövőre. Az adócsökkentések mellett felsorolta, milyen területekre jut többletforrás. Jó hír még, hogy megmarad a friss házasok adókedvezménye, már idén júliusban pedig elindul a Családi Otthonteremtési Kedvezmény. A kormány 2,5 százalékos növekedést vár 2016-ra, 2 százalékos költségvetési hiánnyal és 1,6 százalékos inflációval számolnak.
--
Hogy mire jut több és mire kevesebb pénzt, azt grafikonokon is bemutattuk - itt található >>
--
Megfogalmazta gazdasági javaslatait az Európai Bizottság minden tagország számára.. Magyarországnak is jutott öt tanács.
---
Jelentett a Telekom. Bevételei 3,3 százalékkal, 151,9 milliárd forintról 157,0 milliárd forintra növekedtek 2015. első negyedévben az előző év azonos időszakához képest, elsősorban a magasabb mobil- és energiaszolgáltatásokból származó bevételeknek köszönhetően. Hiába növelte a cég az árbevételét az idei első negyedéves adatok alapján, a költségek sokat vittek. Amíg viszont fizet osztalékot, nincs nagy baj. A negyedéves eredményeken túl a Telekom azt is bejelentette, hogy kivonul a lakossági gázszolgáltatói piacról. Mennyire lett rossz a Telekom eredménye, vagy épp nem kell aggódni? A témát a Nap Kommentárjában is végigjártuk:
---
Hogyan oldaná meg az Európai Bizottság a migráció problémáját? A Bizottság most egy javaslatcsomagot terjesztett elő a migrációs hullám kezelésére. A tervek szerint május végéig olyan javaslatot nyújtanak be az unión belüli áttelepítési programra, amely valamennyi tagállamra elosztva összesen 20 ezer, lakóhelyét elhagyni kényszerülő, egyértelműen nemzetközi védelemre szoruló személy számára teszi majd lehetővé a letelepedést. E program számára az unió idén és jövőre 50 millió euró kiegészítő támogatást biztosít.
---
Miért csatázik egymással az MNB és az NGM? Felszínre került a Nemzetgazdasági Minisztérium és a jegybank vezetésének ellentéte az elmúlt napokban a vállalati hitelezés és a bankadó-csökkentése miatt. Miért érdekes mindez?
---
Komplex program kell a nemfizető adósoknak. A nem teljesítő hitelek 182 ezres állományának problémáját az MNB egymagában nem tudja megoldani, itt az állam, a jegybank, a bankok és az adósok együttműködése szükséges ahhoz, hogy megoldást találjanak a problémákra. Balog Ádám, a jegybank alelnöke szerint vannak jó kezdeményezések, ezek közé sorolta a magáncsőd intézményét, amely számításaik szerint mintegy 25 ezer ügyfél esetében megoldás lehet.