2020-ig eurónk biztos nem lesz, addig marad a mi gyengélkedő forintunk - de miért akarunk mi rubelt spájzolni? Pár napja írta meg a Népszava, hogy a parlament gazdasági bizottságának elnöke, Rogán Antal Moszkvában járt Vlagyimir Putyin orosz elnök pártjának meghívására. Az útról hivatalos tájékoztatást nem adtak, Rogán szerint az MTI tudósítója éppen szabadságon volt akkor, ő maga pedig sietett haza, mert péntek délután már a jegybankelnök- az új MNB-alelnök- és a nemzetgazdasági miniszterjelölt meghallgatását kellett a szakbizottság vezetőjeként levezényelnie.
Nem a rubel lesz a kitörési pont...
Már Matolcsy György jegybankelnöki kinevezése előtt elkészült az ÁSZ egy tanulmánya - melyet nehéz nem vonalvezetőnek tekinteni - mely a jegybanki veszteségek lehetséges lefaragásáról is szól, ennek érdekében például beáldozható a Számvevőszék szerint a devizatartalék egy része is. Mint korábban a Privátbankár utánajárt, a befektetőknek alapvetően nem is a tartalékok felhasználásával van baja, hanem, hogy milyen célra használhatják fel azt. |
A lap úgy tudja, hogy Rogán rubel felhalmozásról tárgyalt az orosz partnerekkel, de a politikus utólag egy háttérbeszélgetésen azt mondta, "ez ostobaság".
Orbán Gábor, az Aegon Alapkezelő üzletágvezetője korábban a forintgyengüléstől tartva alapjába maga is vett rubelt. "A rubel ugyanis egyike azon kevés devizáknak, amelyek kamatozása meghaladja a forintkamatok szintjét" - írja Orbán. A devizatartalék azonban más lapra tartozik.
A szakértő ma blogjában elmélkedett a felvetésről, amely több kérdést is felvet: a rubel gyengülése például kihathat a konszolidált államháztartásra is, melynek a devizaadóssága ma 100%-ban euróban van, az orosz kötvények a jelenlegi tartalék mögötti eszközöknél jóval nagyobb kibocsátói kockázatot hordoznak és azt se feledjük, hogy a rubel nem is olyan régen még nem is volt konvertibilis deviza.
Egyre több hír szerint az államadósság-kezelő rubelben, török lírában, koreai wonban bocsátana ki kötvényeket. "Ha a befolyó pénzt a tartalékba helyezik (az MNB leváltja nekik forintra), ezáltal is kerülhet pl. rubel a tartalékba. Ekkor persze magasabban kamatozik a tartalék, de drágábban is vontuk be a forrást. Ha ez a verzió valósulna meg, akkor ugyanott vagyunk, mint ha a tartalék mögé euróban kibocsátott orosz/török/koreai stb. kötvényt vennénk. A tartalék minősége romlik, tartásának költsége kicsit csökken" - írja a totalreturn blogban a szakember, aki szerint ebben az irányban nincs kitörési pont.
Pénzügyi csomag Orbán látogatásán is felmerült
Rogán Antal szerint nem volt szó rubelfelhalmozásról, arról tárgyalt kint, hogy a magyar-orosz külkereskedelemben 5 milliárdos passzívum van, amit a növekvő magyar export ellenére sem sikerül ledolgozni. A két fél ezért felvetette egy swap megállapodás megkötésének lehetőségét.
A HVG korábban arról számolt be, hogy Orbán Viktor január végi moszkvai villámlátogatásán egy pénzügyi csomagról egyezett meg Vlagyimir Putyinnal, melynek részeként Moszkva magyar állampírokat vásárolna - ezzel a kormány a meg nem kötött IMF-megállapodást pótolhatja. Vlagyimir Putyin szóvivője később nem cáfolta, hogy nem került szóba egy pénzügyi egyezség, de szerződést végül a felek nem írtak alá.