Jöhet az újabb csomag?
Varga csomaggal debütál? |
A Népszabadság tudni véli, hogy az államtitkári kinevezések után Varga Mihály amint elfoglalja a miniszteri széket a Nádor téren, egy devizahiteleseket mentő csomaggal kezdi meg második miniszteri regnálását. A JP Morgan befektetőknek összeállított hétfői riportja szerint kisebb a valószínűsége annak, hogy az MNB devizatartalékai érintetlenek maradnak egy újabb mentőcsomag bevezetése után. Márpedig a választások előtt bő egy évvel a kormány számára fontos, hogy újabb bajbajutott rétegeket tudjanak megmenteni (az Eszközkezelőre vonatkozó szabályokat már tovább is lazították). Az adósmentésről hétfőn a Parlamentben a miniszterelnök is beszélt, gyengülésnek is indult az árfolyam.
A tűzzel játszik a jegybank: keményen ráfizetünk, ha büntet a piac. Tovább >>> |
A Népszabadság szerint a legnehezebb helyzetben lévő adósokon segítenének, vagyis azokon, akik már legalább kilencven napja nem tudják törleszteni a hitelüket – a bank ilyenkor már bármikor felmondhatja a szerződést és elárvereztetheti az ingatlant. Tulajdonképpen arról van szó, hogy az adósok tartozását forintra váltják, annak egy részét pedig elengedik - az ebből származó veszteségeiket azonban leírhatnák a bankadóból. Utóbbi olyan kitétel, amit a piac is támogat, és ami "vonzóvá" teheti a kormány ajánlatát a bankok számára is. Doubravszky György közben folytatja szélmalomharcát - egyre inkább úgy tűnik, nem ő lesz a devizahitelesek megmentője. A kormány az újabb forintosítási akcióval közel 10 ezer adós tud kihúzni a bajból.
Hogy jön a képbe az MNB?
Londoni piaci kommentárok ma reggel leginkább azzal foglalkoztak, hogy Matolcsy célja a forint gyengítése lehet. Korábban voltak erre vonatkozó nyilatkozatai az MNB új elnökének, és az újabb devizahiteles mentőcsomag összeállítása is ezt a verziót erősítheti - miközben elemzők szerint egyáltalán nem egyértelmű, hogy a gyenge forint az exporton keresztül képes megtámogatni a gazdaságot. Bár mostanság divat azokat az elemzői riportokat elővenni, amelyek az MNB-vel, a devizatartalékkal és Matolcsyval foglalkoznak, ne feledkezzünk meg a Commerzbank hétfői jelentésével. A bank londoni elemzőrészlege szerint ugyanis a felpörgő német gazdaság megtámogathatja a magyar GDP-t is - vagyis szükségtelenné válhat a gazdaság monetáris eszközökkel való megtámogatása. A tegnap közölt euróövezeti BMI a vártnál ugyan rosszabb lett, egyetlen pozitívum azonban van az adatismertetésben: a német gazdaság erős, a vártnál jobban teljesít egyelőre. |
A forintra váltás amúgy nagy terhet hagy az adóson is, hiába engedik el a tartozás egy részét, így például könnyen lehet, hogy a tőketartozás majd nagyobb lesz, mint amikor a hitelt az adós felvette. Vitathatatlan ugyanakkor, hogy a törlesztés kiszámíthatóbb lesz és ez nagy segítség az adósok számára - főleg, hogy a forint megint gyengélkedik.
Az újabb adósmentésbe az MNB is bekapcsolódhat - így kerül képbe a devizatartalék. Fontos azonban hozzátenni, hogy a hitelek forintosítását a kormány már egyszer lehetővé tette, igaz, a szigorú feltételek mellett csak a jogosultak 15%-a élt vele. Az MNB akkor is besegített a programba, és a végtörlesztésnél is beavatkozott: a devizatartalék terhére segítette ki a kereskedelmi bankokat, akiknek eurót váltott forintjaikért cserébe. Az adósmentő programok ugyanis a bankok részéről nagy mennyiségű forint eladással jártak volna, ami nyomás alá helyezte volna a hazai devizát, az MNB akkori beavatkozásával ellentételezni tudta ezt a hatást, így a forint árfolyama számottevően nem gyengült.
Matolcsy minden mozdulatát figyelik
Most kicsit más a helyzet. A befektetők árgus szemmel nézik, hogy a jegybankelnöki esküt ma elmondó Matolcsy György hogyan nyúl a devizatartalékhoz, egyelőre már akkor is idegesek lesznek, ha a jegybankelnök kiejti a száján, hogy devizatartalék.
Réczey Zoltán, a Buda-Cash senior elemzője szerint egyelőre több fajta forgatókönyv is elképzelhető arra az esetre, hogy az MNB miként tudna besegíteni a devizahiteleseknek, ezek egy része nem kéne, hogy pánikot keltsen.
Réczey Zoltán, Buda-Cash |
A piac inkább attól fél, hogy a devizatartalékok egy része nem jó célra kerül felhasználásra - magyarázta az elemző a Privátbankár kérdésére. Az adósok megmentése valószínűleg csökkentheti a jegybanki tartalékot, de egyelőre sokfajta verzió van a levegőben, hogyan tudna egy ilyen programba beszállni a jegybank - ha egyáltalán részt vesz egy ilyenben.
Nem biztos például, hogy egy összegben juttatna az MNB devizát a váltásra a kereskedelmi bankoknak, így éves szinten sem lenne nagy változás a tartalékok szintjében (ebben az esetben az MNB a korábbiakhoz hasonlóan járna el). Az is benne van a pakliban ugyanakkor, hogy az adósmentésből eredő veszteséget az MNB-vel nyeletik le, ezt szintén kevésbé díjazná a piac. A mentőcsomagért cserébe a bankok az MNB-től később kedvező árfolyamon vehetnének devizát, ami a jegybank veszteségeit növelheti - mondja Réczey, aki hozzátette, hogy egyelőre ezek mind találgatások, amik a bizonytalanságot növelik, ezt pedig alapból nem szeretik a befektetők. A forint ugyanakkor már korábban gyengülésnek indult, bár ezek a találgatások is hozzájárulnak ahhoz, hogy tovább gyengült az árfolyam.
A piac viszont alapvetően azért feszült, mert a Matolcsy-féle monetáris politikát illetően a sötétben tapogatózik. Az elemzők közül senki nem hiszi, hogy a miniszteri meghallgatásán nagyon is visszafogott Matolcsy visszafogja majd magát az MNB-t irányítva.
Matolcsy a meghallgatásán valójában "hallgatott" |
Adósmentés biztosan lesz, erre utal Orbán Viktor hétfői parlamenti felszólalása. Jó hír, hogy Varga Mihály elődjével ellentétben egyeztetni kíván a bankokkal egy újabb mentőprogramról és hajlamos számukra "kedvezményeket" is adni (amivel a rájuk rakodó adóterheket mérsékelhetik). Matolcsy György pedig hiába próbálta megnyugtatni a piacokat múlt hét pénteki meghallgatásán, ha azzal kezdte jegybanki karrierjét, hogy szépen csendben átírta a bank alapító okiratát.