A remények szerint már jövő héten szerződést köthet az Európai Unió az amerikai NovaVax céggel koronavírus elleni vakcinák szállításáról, mondta el egy mai online briefingen Cristian Busoi, az Európai Parlament Ipari, Kutatási és Energiaügyi Bizottságának elnöke.
200 milliós deal
A korábbi, előzetes megállapodás szerint 100 millió adagot vásárolhat Brüsszel, további 100 millióra pedig opciót köthet.
A briefingen, amelyen lapunk is részt vehetett, Cristian Busoi hozzátette: sok gyártó addig nem fejleszti kapacitását, amíg nincs aláírt szerződése.
Azzal kapcsolatban, hogy tervez-e az uniós közösség pereket amiatt, mert a gyógyszergyártók nem tudták az ígért mennyiségű vakcinát leszállítani, utalt arra, hogy
ez most nem a pereskedés ideje, inkább a gyártás és a kiszállítás felgyorsítására kell koncentrálni.
Mint mondta, az Európai Bizottságnak természetesen „van ereje” ebben a kérdésben, ugyanakkor sok minden múlhat a tagállamokon is: közülük főleg a nagyobbak tudnak nyomást gyakorolni a cégekre.
Az Európai Parlament holnap hallgatja meg a nagy gyógyszergyártók, így az AstraZeneca, a Moderna, a CureVac és a NovaVax vezérigazgatóját, valamint a Johnson&Johnson, a Pfizer és a Sanofi Pastuer egy-egy magasrangú képviselőjét. A téma az lesz, hogyan lehet növelni a gyártási kapacitást és javítani a szállításokat.
Csúsznak a szállítások
Mint arról beszámoltunk, kiszivárgott hírek szerint az AstraZeneca épp a napokban közölte Brüsszellel, hogy
az ígért mennyiség kevesebb mint felét tudja csak biztosítani az EU-nak a második negyedévben. A brit-svéd gyógyszergyártó már az első negyedévben is jelentősen visszavágta uniós szállításait.
A másik két gyártó, az amerikai-német Pfizer-BioNTech, valamint az amerikai Moderna is a vártnál kevesebb oltóanyagot adott át év elején.
Az Európai Bizottság legutóbbi összesítése szerint eddig
az AstraZeneca, a BioNTech/Pfizer és a Moderna mellett a Sanofi-SK-val, a Janssen Pharmaceutica NV-vel (ez a Johnson & Johnson egyik cége) és a Curevac nevű gyártóval írtak alá szerződést vakcinabeszerzésről.
Ezzel összesen 2,6 milliárd adag oltóanyaghoz jut hozzá az EU.
Az Európai Gyógyszerügynökség engedélyével azonban egyelőre csak az AstraZeneca, a BioNTech/Pfizer és a Moderna vakcinája rendelkezik. Ezeket az oltóanyagokat már Magyarországon is használják.
Itthon emellett oltanak az orosz Szputnyikkal, és – ettől a héttől kezdve – a kínai Sinopharm vakcinájával is.