King Charles, azaz Károly király, aki tavaly szeptember 8-án lépett trónra II. Erzsébet királynő halála után, a királlyá válása óta 161 napot töltött megbeszélésekkel és több tucat rendezvényen jelent meg. Igaz, édesanyja, II. Erzsébet alig maradt el ettől, neki 157 napon volt találkozója királynősége első 12 hónapjában, bár mindez akkoriban kisebb munkaterheléssel és kevesebb látogatással járt.
Édesanyját ugyan leelőzte Károly, de mégsem veszi fel a versenyt nagyapjával, VI. Györggyel, aki 183 elfoglaltságot vállalt be a trónon töltött első évében.
A statisztikákat a PA hírügynökség állította össze a Court Circular számaiból, amely a királyi család mindennapi tevékenységének hivatalos nyilvántartója – írja az Independent.
Az adatok azt mutatják, hogy bár bizonyos elfoglaltságok mindhárom uralkodónál azonosak – például kirándulások az ascoti versenyekre, vagy kerti partik –, mégis feltűnő különbségek vannak köztük, amelyek a változó időket és a személyi attitűdöket is jól tükrözik.
Károly 26 hivatalos audienciát tartott az Egyesült Királyság miniszterelnökeivel, amióta király lett. Ötöt még Liz Truss-sal – aki 48 nappal a trónra lépése után lemondott –, a további huszonegyet pedig Rishi Sunakkal.
Édesanyja majdnem ugyanennyit teljesített az 1952. februári királynővé válása utáni 12 hónap alatt. 27 audenciájából az egyiken Winston Churchilt fogadta - ő volt az első az uralkodása alatt regnált tizenöt miniszterelnökből.
VI. Györgynek mindössze 12 kormányfői meghallgatása volt az 1936. decemberi trónra lépését követő évben, hétszer Stanley Baldwinnal, öt alkalommal pedig Neville Chamberlain-nel.
A PA hírügynökség a tárgyalási napokat akkor regisztrálja, amikor az uralkodó legalább egy hivatalos látogatáson, találkozón, vagy rendezvényen részt vesz, és ebbe nem tartoznak bele a nem hivatalos események, mint például a magánjellegű templomlátogatás.
Károly király rögtön Skóciába, Észak-Írországba és Walesbe utazott a királlyá válása utáni nyolc napon belül, és uralkodásának első évét országjárással töltötte, többek között Yorkban, Wrexhamben, Manchesterben, Armagh-ban, Selkirk-ben és St Ives-ben.
Ezzel szemben II. Erzsébet csak 1952 júniusában tett hivatalos látogatást Skóciában, négy hónappal azután, hogy királynő lett, majd májusban magánemberként utazott az aberdeenshire-i Balmoral kastélybeli királyi rezidenciájába.
VI. György még tovább várt, hogy bejárja az országot, és csak 1937 májusában, megkoronázása után öt hónappal tett látogatást a haditengerészeti flottánál Portsmouthban.
Ha minden hivatalos látogatást egy-egy helyszínként és találkozóként számítunk, és ugyanazt a szabályt alkalmazzuk minden hivatalos megbeszélésre közönséggel vagy egy másik személlyel, akkor Charles több mint 550 megjelenésen van túl azóta, hogy király lett, miközben az édesanyja valamivel több mint 400-on jelent meg királynőként az első 12 hónapjában.
Károly első évének mintázata is eltérő volt, gyakran szerepelt nyilvános, ám rövid időtartamú látogatásokon a királyi rezidenciákon.
Károly királlyá válása óta két külföldi utazást is tett: 2023 márciusában Németországban volt állami látogatáson, júniusban pedig magánúton járt Romániában. Összehasonlításképpen: II. Erzsébet és VI. György az Egyesült Királyságban maradt az első éveiben, de Erzsébet épp Kenyában volt, amikor megtudta, hogy 1952-ben királynő lett, és gyorsan visszautazott Londonba.
Pénteken, szeptember 8-án lesz a néhai királynő halálának első évfordulója, aki 96 évesen halt meg Balmoralban. A tervek szerint a walesi herceg és hercegnő tisztelegni fognak II. Erzsébet előtt a szomorú évfordulón. Vilmos herceg és Kate Middleton állítólag üzenetet küldenek a briteknek a királynő öröksége tiszteletére. Az azonban még nem világos, hogy ezt személyesen, a televízióban vagy a közösségi médiában teszik-e majd meg.