Infrastrukturális és ipari fejlesztésekről egyeztetett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán Ungváron kárpátaljai területi vezetőkkel és több civil és szakmai szervezet képviselőivel – számolt be csütörtökön az Ukrinform ukrán állami hírügynökség. Ezzel a körzettel viszonylag ritkán foglalkozik a kijevi vezetés, ezért nagy jelentőségű, hogy az államfő maga is részt vesz a konzultációkon, amiket korábban már beígért a kormány.
Megerősítette, hogy a partnerországok különböző közösségeivel szorosabbra akarják fonni az együttműködést, főleg annak érdekében, hogy növelhessék az ukrán hadsereg ellenállóképességét. Fontosnak nevezte a külföldi szövetséges országokkal már megkötött biztonsági garanciákról szóló kétoldalú megállapodásokat, Ukrajna uniós és NATO-integrációját, továbbá külön is kiemelte a kárpátaljai magyarokkal és a magyar kormánnyal kialakított együttműködés elmélyítését.
Itt megemlítjük, hogy néhány hete már működik az első ukrán-magyar iskola Budapesten, valamint a közelmúltban a határátkelések könnyítését szolgáló beruházásokat jelentettek be mindkét fővárosban. Ezek szerint új Tisza-híd építését vállalta Budapest, szélesítik a csopi közúti átkelőt, továbbá négy magyar-ukrán átkelőn felújítják az ukrán oldali közúti és szociális infrastruktúrát, azt az ukrán állami forrásokon kívül nemzetközi pénzügyi segítséggel is teszik.
Vasúton már előrébb jár a magyar-ukrán együttműködés. A Záhonyhoz közeli Fényeslitkén átadták a hatalmas teherátrakót, ezen kívül pár hónapja közvetlen tehervonatjárat indult Kijev és Bécs között Budapestet érintve. A személyforgalom fejlesztése még várat magára, Ukrajna nyugati szomszédjai közül egyelőre csak Szlovákia és Lengyelország irányába indultak vonatok.
Zelenszkij munkahelyteremtésről is beszélt. Közölte, hogy a kijevi kormány támogatja ipari parkok létesítését és korszerűsítését Kárpátalján. Ezen kívül növelik az általános iskolások élelmezésének állami támogatását, valamint szakmaközi együttműködéseket szorgalmaznak a külföldi és a helyi ukrán szakmai szervezetek között. A hírügynökség szerint az elnök Ungváron olyan cégvezetőkkel is találkozott, akik a saját cégük telephelyét éppen Kárpátaljára telepítették át a harcok által sújtott körzetekből, például Harkiv, Melitopol, Nikopol vagy Dnyipro mellől.
A Kárpáti Igaz szó így idézte az elnököt:
„Nagyon fontos, hogy a vállalatok és a munkavállalók Ukrajnában maradjanak, megtartsák a munkahelyeiket, és segítsék Ukrajnát abban, hogy ebben az időszakban is ellenálló maradjon. Kiemelt téma volt többek között a vállalkozások támogatása, a hitelprogramok elindítása és az energiaellátás kérdése.”
Volodimir Zelenszkij legutóbb tavaly augusztus elején látogatott el Kárpátaljára. Akkor az ukrán elnök találkozott a magyar közösség képviselőivel is.
A légi összeköttetések ugyancsak fontosak lennének az ukrán gazdaság szempontjából. A rendkívüli állapot miatt az egész ukrán légtér zárva van a polgári repülőgépek elől, de Varsóban épp a napokban tartottak egy nemzetközi értekezletet arról, hogy milyen menetben képzelik el a légtér részleges és fokozatos megnyitását. Azon részt vett a kijevi amerikai gazdasági attasé, az Európai Unió, valamint az Egyesült Királyság képviselői is, akik szakmai segítséget ígértek. Jelen volt legalább 100 olyan külföldi szakember, aki valamilyen repülési vagy logisztikai szervezetet képviselve egyeztetett az ukrán hatóságokkal.
Kárpátalja jó helyzetben van ezen a téren, mert a fronttól távollévő Ungváron, ahol nemzetközi repülőtér működött a háború kezdete előtt, az első között nyithatják meg a légteret. Első körben kisebb magángépek indulhatnak onnan, később teherfuvarozók, majd személyszállítók is. Korábban szó volt a repülőtér fogadóépületének és a kifutópályának a korszerűsítéséről is.