4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A fülöp-szigeteki-amerikai hadgyakorlatra már amúgy is árnyékot vet egy súlyos incidens, amelyet a kínai légierő provokációja okozott vasárnap a tajvani légtérben. A történelem valóban azt mutatja, hogy egy új nagyhatalom felemelkedése szinte kivétel nélkül katonai konfliktushoz vezet, sőt egy konfliktus nem is elég az erőegyensúly módosításához. Káncz Csaba jegyzete.
Benjamin Madrigal, a fülöp-szigeteki hadsereg főparancsnoka és Chris McPhillips, a Balikatan-hadgyakorlaton részt vevő amerikai csapatok vezetője a megnyitón Quezon Cityben a Fülöp-szigeteken. EPA/ROLEX DELA PENA

A fülöp-szigeteki Balikatan hadgyakorlat hétfőn kezdődött a Dél-kínai-tenger vitatott vizein. A hadgyakorlaton 4000 fülöp-szigeteki és 3500 amerikai katona vesz részt, és most első alkalommal F-35-ös típusú, ötödik generációs, lopakodó vadászgépeket is a helyszínre szállított az amerikai légierő. 

Mike Pompeo amerikai külügyminiszter egy hónapja látogatott a Fülöp-szigetek fővárosába és félreérthetetlen üzenetet küldött Pekingnek: ha bármilyen kínai támadás történik fülöp-szigeteki hajó-, avagy harci gép ellen, az  amerikai katonai választ fog szülni.  A mostani hadgyakorlatra már amúgy is árnyékot vet egy súlyos incidens, amelyet a kínai légierő provokációja okozott vasárnap a tajvani légtérben.

A történelem tanulságai

A történelem márpedig valóban azt mutatja, hogy egy új nagyhatalom felemelkedése szinte kivétel nélkül katonai konfliktushoz vezet, sőt egy konfliktus nem is elég az erőegyensúly módosításához.  Karthágó csak két hosszú háború után vesztette el hatalmát Rómával szemben, Európa pedig két óriási konfliktus eredményeképpen vesztette el vezető szerepét a múlt században. Kína felemelkedésére is hasonló törvényszerűségek vonatkozhatnak.

Washington és Peking viszonyát a közeljövőben komolyan befolyásolni fogja a kereskedelmi tárgyalások kimenetele.  Erre figyelmeztetett múlt szombaton Susan Shirk korábbi külügyi helyettes államtitkár. Szerinte akár „apokaliptikus” kihatásai lehetnek, ha a két gazdaság egymásnak esik, miközben a kínai veszélyt egyes érdekcsoportok az USA-ban McCarthy-típusú kommunista boszorkányüldözéssé eszkalálhatják.

Shirk szerint az USA-ban jelenleg már egy túldimenzionált kampány folyik a kínai biztonsági veszély, hírszerzési veszély, technológiai veszély és befolyásolási veszély vádjaival, amely végül teljesen alááshatja a globalizációt. Szerinte Washingtonnak „okos versenyt” kellene folytatnia Kínával, fenntartva az innovációs ökoszisztémát és megtartva a versenyképességi előnyt Kínával szemben.

Kína, Kína, Kína

Káncz Csaba

Ahogyan Chas Freeman, korábbi Pekingbe rendelt amerikai nagykövet kifejtette: miközben a kínai Selyemutat (BRI) Washingtonban katonai-stratégiai kihívásnak fogják fel, addig az EU alapvetően „gazdasági kérdésnek tartja, amellyel óvatosan kell bánni”.

Valóban, Washington hidegháborús mentalitással áll a világ második legnagyobb gazdaságához – amely egyben sok ország számára az első számú kereskedelmi partner –, és ez az attitűd önbeteljesítő jóslattá válhat, azaz a konfliktus végül katonai jelleget ölthet. Ennek elképesztően veszélyes dimenziójával kapcsolatban legyen elég csupán annyit megjegyezni, hogy amerikai szakértők becslése szerint Kína mintegy 280 nukleáris robbanófejjel rendelkezik - az Egyesült Államok 6550-nel -, amelyeket 120-130 földi, 48 tengeri telepítésű ballisztikus rakétával és 20 bombázóval juttathatnak célba.

A januárban nyilvánosságra hozott átfogó amerikai hírszerzési jelentés a globális veszélyforrásokról leszögezi: Kína képessé vált arra, hogy esetleges kibertámadásaival lebénítsa az USA elektronikus infrastruktúráját.  A szintén akkor napvilágot látott katonai hírszerzési (DIA) jelentés a kínai néphadseregről (PLA) pedig kiemeli Peking gyors előrehaladását a hiperszonikus rakéták és az 5G technológia területén.

A jelentés bemutatása szinte egybeesett az új amerikai ügyvezető védelmi miniszter, Patrick Shanahan első Pentagon állomány-értekezletével, ahol így sorolta fel az amerikai haderő új politikai prioritásait: „Kína, Kína, Kína”.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
Makro / Külgazdaság Megfizetjük az árát, ha bizonytalanságba taszítjuk a magyar cégeket
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 19:06
Az árrésstop és más, a piaci működést korlátozó intézkedések rövid távon segíthetik az infláció visszaszorítását, de hosszabb távon alulbecsülik ezek negatív hatását – mondta munkatársunk a TrendFM műsorában, ahol az amerikai gyorsjelentési szezon is szóba került.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij ennek a hírnek biztosan nem örült
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 16:23
Rossz adat jött az ukrán gazdaságból.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a minisztérium a költségvetési hiányról
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:38
Nőnek az állami bevételek, de a költségvetés április végéig így is közel 3000 milliárd forintos hiánnyal zárt.
Makro / Külgazdaság Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság? Lengyel Lászlótól ezt is megkérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:09
A Pénzügykutató Zrt. elnök-vezérigazgatója május 20-án, kedden délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG