Bár Donald Trump elnöksége kezdetben kedvezőnek tűnt Orbán Viktor számára, az utóbbi napok eseményei szűkítik a magyar kormány mozgásterét. Az USA külpolitikájának fő fókusza Kína, és az ebből fakadó lépések – például a most beharangozott BRICS-országokat támogatókra kivetendő 10 százalékos pótvám – a magyar gazdaságra is komoly hatással lehetnek, írja laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor.
Magyarország keleti nyitása, különösen Kína és Oroszország irányába, ütközhet az amerikai érdekekkel, ami gazdasági retorziókat vonhat maga után. A globális vámháború veszélye növeli a gazdasági bizonytalanságot, ami különösen sújtaná Magyarország exportorientált, feldolgozóiparra épülő gazdaságát.
A forint árfolyamának gyengülése inflációs kockázatokat hordoz, amit a kormány nehezen tudna kezelni a közelgő választások előtt. Az energiapiaci függőség Oroszországtól újabb sebezhetőséget jelent, ha az amerikai szankciók vagy megtorlások érintik a nyersanyagokat. A német gazdaságra gyakorolt negatív hatások közvetve is visszaüthetnek, csökkentve a magyar ipari megrendeléseket. Végül az Mfor cikke arra hívja fel a figyelmet, hogy a globális erőpolitika erősödése miatt Magyarország, mint kis, nyitott gazdaság, inkább elszenvedője lesz a folyamatoknak, mint alakítója.