Kedden fény derül az igazságra - már ami az inflációt illeti. Túlzott reményeket nem táplálhatunk, hiszen a fogyasztói árak decemberi 1,8 százalékos növekedését követően januárra 2 százalék fölé gyorsulhatott az infláció, majd - az MNB inflációs előrejelzése szerint - 2018 első félévére már a 3 százalékot is elérheti.
Az infláció drasztikus emelkedése azt jelenti, hogy megtakarításainknak az infláció mértékét, tehát jelenleg 2 százalék körüli hozamot kell elérniük ahhoz, hogy megmaradjon értékük. Ez a szint az 1 éves állampapírokkal nem érhető el, a negatív reálhozam ellen a diszkont kincstárjegyeknél magasabb hozamú rövid futamidejű lakossági állampapír sem véd meg - magyarázta Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfólió-menedzsere.
Mit tehetünk az emelkedő infláció ellen?
Az egyszerű válasz az, hogy nagyobb kockázatot kell vállalni, ami jelenthet hosszabb futamidőt vagy a kockázatosabb részvényeszközök felé történő elmozdulást.
A 10 éves magyar állampapír esetében jelenleg 3,6 százalékos hozammal számolhatunk, igaz ebben az esetben fel kell készülni arra, hogy a jegybanki kamatemelések hatására negatívan változhatnak a hozamok. A jelenlegi pozitív makrogazdasági környezet a kötvények helyett inkább a részvénypiacok számára kedvező, hiszen a vállalatok képesek lehetnek az inflációt meghaladó mértékű árbevétel és profitnövelésre. Az európai részvénypiacok például idén igazán ígéretesnek tűnnek, mivel az egyre javuló növekedési kilátások, az alacsony értékeltségi szint és a gyengébb euró is kedvezően hat rájuk - tanácsolja Kovács Mátyás.