4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár a legnagyobb részesedéssel rendelkező Oroszországon kívüli nyolc tagállamból már négy is – Bulgária, Csehország, Románia és Szlovákia – bejelentette, Ukrajna megtámadása miatt kilép a Nemzetközi Beruházási Bankból (IIB), ezt eddig hivatalosan még egyikük sem jelezte. Magyarország még csak nem is tervez ilyet, sőt Szijjártó Péter még növelné is a részesedést. Aminek a mostani háborús helyzetben, a hetek múlva sorra kerülő hazai választásokra készülő kormánypártokra nézve akár negatív hatásai is lehetnek.

Bulgária, Csehország, Románia és Szlovákia lépéseket kezd a Nemzetközi Beruházási Bankban (IIB) való részvételük megszüntetésére – számolt be a Reuters az uniós pénzügyminiszterek múlt szerdán, Prágában tartott informális tanácskozásán bejelentett döntésről szóló közös nyilatkozatról. Az indok a lassan már két hete szomorú valóság: Oroszország, mint az IIB legnagyobb tulajdonosa, megtámadta Ukrajnát.

Még nekik áll a zászló. Fotó: Nemzetközi Beruházási Bank
Még nekik áll a zászló. Fotó: Nemzetközi Beruházási Bank

A múlt szerdai találkozó házigazdái, a csehek már az orosz invázió elindulásának másnapján jelezték a távozási szándékukat – erről szintén a Reuters adott hírt –, majd két nappal később a románok is csatlakoztak hozzájuk, az adevarul.ro információja szerint. Lapunk ezt követően elküldött kérdésére a Nemzetközi Beruházási Bank azt válaszolta, hogy „a médiából és az internetről értesültünk a Cseh Köztársaság és Románia kormányzati illetékeseinek azon szándékáról, miszerint szeretnék megszüntetni a tagságukat. Mindazonáltal erről a mai napig nem kaptunk hivatalos értesítést egyik tagállamtól sem”.

Most, a további két tagállam szándékának nyilvánosságra kerülésének apropóján ismét megkerestük a bankot, ám ezúttal is ugyanazt a választ kaptuk, csak immár nem két, hanem négy érintettre vetítve: „egyik tagállamtól sem kaptunk hivatalos értesítést a tagságuk megszüntetésével kapcsolatban” (a válasz a kedd délelőtti állapotot tükrözi - a szerk.).

Ennek ellenére a magyar külgazdasági és külügyminiszter az RTL Klubnak hétfőn adott nyilatkozatából arra lehet következtetni, az Orbán-kormány már kész tényként kezeli, hogy gyakorlatilag öten maradnak az IIB tulajdonosai között: Oroszország, Magyarország és a három ázsiai tagállam, Kína, Mongólia és Vietnam

Szijjártó Péter ugyanis azt mondta, akár növekedhet is a magyar részesedés a tulajdoni viszonyok átrendeződésével. Vagyis a magyaroknak eszük ágában sincs követni a másik négy, a távozását bejelentett nemzetet. A külgazdasági és külügyminiszter érvelése szerint „amíg szankciókat nem vetnek ki a bankra, addig Magyarország is tulajdonos marad, mivel az fontos szerepet tölt be magyarországi cégek finanszírozásában”.

A tagállamok köre ugyanakkor nemcsak csökkenhet, hanem bővülhet is. Méghozzá a közismerten oroszbarát Szerbiával, amely tavaly kérte a felvételét, amelyet az IIB kormányzótanácsa 2021. decemberi 6-ai ülésén egybehangzóan támogatott, ám déli szomszédaink hivatalos csatlakozására még nem került sor.

A Nemzetközi Beruházási Bank jegyzett tőkéje egyébként 1 milliárd 124 millió 500 ezer eurót tett ki, ez a pillanatnyi árfolyamon mintegy 436 milliárd forintnak felel meg. Ennek a második legnagyobb hányadát, 17,36 százalékát fizette be Magyarország, azaz csaknem 76 milliárd forintot tesz ki a részesedése.

Ezt növelné Szijjártó közlése szerint Magyarország. Ám úgy tűnik, a külgazdasági és külügyminiszter nincs tisztában azzal, hogy az IIB nem úgy működik, mint egy szokásos részvénytársaság, ahol az egyik, kiszállni szándékozó részvényes eladhatja a pakettjét egy másiknak, vagy akár egy addig be nem szállt, potenciális befektetőnek – derül ki a Nemzetközi Beruházási Bank lapunk kérdésére adott válaszából. Ha tehát egy tagország kilép az IIB-ből, akkor az ő részesedésének mértékével automatikusan csökken a bank jegyzett tőkéje. 

Ez azt jelenti, hogy amennyiben a négy tagország valóban távozik, akkor az 1124 milliárd eurós alaptőke csaknem egyharmadával, 356 milliárd euróval apadna. E jelentős tőkecsökkenés egy csapásra megrendíthetné a bankot.

Amit csak úgy tudna elhárítani, ha plusz tőkét vonna be. Ez Szerbia felvétele esetén megvalósulna, ám valószínű, hogy emellett a többi tagállamnak is a zsebébe kellene nyúlnia. Vagyis Magyarországnak csak további összegek befizetésével növekedhet a részesedése a Nemzetközi Beruházási Bankban. Márpedig az, ha az ország a mostani, szó szerint puskaporos helyzetben nemhogy kiszállna a hazai ellenzék által annak titokzatos múltja miatt kémbanknak nevezett pénzügyi intézményből, hanem még többet is fektetne abba, hetekkel a választások előtt a kormánypártokra nézve akár súlyos negatív hatásokkal is járna. 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG