4p

Bár a legnagyobb részesedéssel rendelkező Oroszországon kívüli nyolc tagállamból már négy is – Bulgária, Csehország, Románia és Szlovákia – bejelentette, Ukrajna megtámadása miatt kilép a Nemzetközi Beruházási Bankból (IIB), ezt eddig hivatalosan még egyikük sem jelezte. Magyarország még csak nem is tervez ilyet, sőt Szijjártó Péter még növelné is a részesedést. Aminek a mostani háborús helyzetben, a hetek múlva sorra kerülő hazai választásokra készülő kormánypártokra nézve akár negatív hatásai is lehetnek.

Bulgária, Csehország, Románia és Szlovákia lépéseket kezd a Nemzetközi Beruházási Bankban (IIB) való részvételük megszüntetésére – számolt be a Reuters az uniós pénzügyminiszterek múlt szerdán, Prágában tartott informális tanácskozásán bejelentett döntésről szóló közös nyilatkozatról. Az indok a lassan már két hete szomorú valóság: Oroszország, mint az IIB legnagyobb tulajdonosa, megtámadta Ukrajnát.

Még nekik áll a zászló. Fotó: Nemzetközi Beruházási Bank
Még nekik áll a zászló. Fotó: Nemzetközi Beruházási Bank

A múlt szerdai találkozó házigazdái, a csehek már az orosz invázió elindulásának másnapján jelezték a távozási szándékukat – erről szintén a Reuters adott hírt –, majd két nappal később a románok is csatlakoztak hozzájuk, az adevarul.ro információja szerint. Lapunk ezt követően elküldött kérdésére a Nemzetközi Beruházási Bank azt válaszolta, hogy „a médiából és az internetről értesültünk a Cseh Köztársaság és Románia kormányzati illetékeseinek azon szándékáról, miszerint szeretnék megszüntetni a tagságukat. Mindazonáltal erről a mai napig nem kaptunk hivatalos értesítést egyik tagállamtól sem”.

Most, a további két tagállam szándékának nyilvánosságra kerülésének apropóján ismét megkerestük a bankot, ám ezúttal is ugyanazt a választ kaptuk, csak immár nem két, hanem négy érintettre vetítve: „egyik tagállamtól sem kaptunk hivatalos értesítést a tagságuk megszüntetésével kapcsolatban” (a válasz a kedd délelőtti állapotot tükrözi - a szerk.).

Ennek ellenére a magyar külgazdasági és külügyminiszter az RTL Klubnak hétfőn adott nyilatkozatából arra lehet következtetni, az Orbán-kormány már kész tényként kezeli, hogy gyakorlatilag öten maradnak az IIB tulajdonosai között: Oroszország, Magyarország és a három ázsiai tagállam, Kína, Mongólia és Vietnam

Szijjártó Péter ugyanis azt mondta, akár növekedhet is a magyar részesedés a tulajdoni viszonyok átrendeződésével. Vagyis a magyaroknak eszük ágában sincs követni a másik négy, a távozását bejelentett nemzetet. A külgazdasági és külügyminiszter érvelése szerint „amíg szankciókat nem vetnek ki a bankra, addig Magyarország is tulajdonos marad, mivel az fontos szerepet tölt be magyarországi cégek finanszírozásában”.

A tagállamok köre ugyanakkor nemcsak csökkenhet, hanem bővülhet is. Méghozzá a közismerten oroszbarát Szerbiával, amely tavaly kérte a felvételét, amelyet az IIB kormányzótanácsa 2021. decemberi 6-ai ülésén egybehangzóan támogatott, ám déli szomszédaink hivatalos csatlakozására még nem került sor.

A Nemzetközi Beruházási Bank jegyzett tőkéje egyébként 1 milliárd 124 millió 500 ezer eurót tett ki, ez a pillanatnyi árfolyamon mintegy 436 milliárd forintnak felel meg. Ennek a második legnagyobb hányadát, 17,36 százalékát fizette be Magyarország, azaz csaknem 76 milliárd forintot tesz ki a részesedése.

Ezt növelné Szijjártó közlése szerint Magyarország. Ám úgy tűnik, a külgazdasági és külügyminiszter nincs tisztában azzal, hogy az IIB nem úgy működik, mint egy szokásos részvénytársaság, ahol az egyik, kiszállni szándékozó részvényes eladhatja a pakettjét egy másiknak, vagy akár egy addig be nem szállt, potenciális befektetőnek – derül ki a Nemzetközi Beruházási Bank lapunk kérdésére adott válaszából. Ha tehát egy tagország kilép az IIB-ből, akkor az ő részesedésének mértékével automatikusan csökken a bank jegyzett tőkéje. 

Ez azt jelenti, hogy amennyiben a négy tagország valóban távozik, akkor az 1124 milliárd eurós alaptőke csaknem egyharmadával, 356 milliárd euróval apadna. E jelentős tőkecsökkenés egy csapásra megrendíthetné a bankot.

Amit csak úgy tudna elhárítani, ha plusz tőkét vonna be. Ez Szerbia felvétele esetén megvalósulna, ám valószínű, hogy emellett a többi tagállamnak is a zsebébe kellene nyúlnia. Vagyis Magyarországnak csak további összegek befizetésével növekedhet a részesedése a Nemzetközi Beruházási Bankban. Márpedig az, ha az ország a mostani, szó szerint puskaporos helyzetben nemhogy kiszállna a hazai ellenzék által annak titokzatos múltja miatt kémbanknak nevezett pénzügyi intézményből, hanem még többet is fektetne abba, hetekkel a választások előtt a kormánypártokra nézve akár súlyos negatív hatásokkal is járna. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jön az uniós pénz, több mint 155 milliárdra pályázhatnak a hazai kis cégek
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 16:46
Megjelent és április végétől rendelkezésre áll a hazai mikro- és kkv-k részére az európai uniós forrású KKV Technológia Plusz Hitelprogram, amely nulla százalékos kamat mellett kínál kedvező finanszírozást új fejlesztésekre és értéknövelő beruházásokra – közölte a Magyar Fejlesztési Bank (MFB).
Makro / Külgazdaság Lenyűgöző videó került elő Varga Judit, Rogán Antal és Gulyás Gergely közös múltjából
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 12:48
Magyar Péter vádjainak fényében a szereplők minden egyes arcrándulása egészen új értelmezést nyer.
Makro / Külgazdaság Valamit már mondott az ügyészségnek Varga Judit - kihallgatták a hangfelvétel ügyében
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 10:56
Elárulta az ügyészség, hogy berendelték a volt igazságügyminisztert a Magyar Péter vádjai kapcsán indult eljárás során.
Makro / Külgazdaság Hszi Csin-ping nem hagyja magát
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 09:06
És a kínai fejlődést sem engedi megállítani. Erről is beszélt a kínai vezető a holland miniszterelnökkel történt találkozója után.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hírt is kapott Orbán Viktor, itt vannak a friss adatok
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 08:30
A bruttó átlagbér már 600 ezer forint felett jár, 14,6 százalékos növekedéssel.
Makro / Külgazdaság Kitalálja, milyen nevek nem hangzottak el Varga Judit közel kétórás interjújában?
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 07:16
Sokat beszélt, de a lényegről kevesett mondott a volt miniszter.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor váratlanul felhívta Szijjártó Pétert, miközben interjút készítettünk a külügyminiszterrel
Csabai Károly - Wéber Balázs | 2024. március 27. 16:22
Nagyinterjút adott a Privátbankárnak a külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Ilyet is ritkán látni a benzinkutakon!
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 15:50
Az egyik drágul, a másik olcsóbb lesz.
Makro / Külgazdaság Hasít a svéd H&M ruházati cégóriás
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 15:20
Megugrott a svéd Hennes & Mauritz AB (H&M), a világ második legnagyobb divatáru-kiskereskedelmi láncának profitja a február végével záródott negyedévben.
Makro / Külgazdaság Ez történne, ha nálunk is euró lenne
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 13:27
Márciusban javult, három havi csúcsot ért el a gazdasági hangulatindex mind az EU-ban, mind az euróövezetben, a foglalkoztatási kilátások mutatószáma pedig magas szinten stabilan tartotta magát az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (DG ECFIN) szerdai jelentése szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG