5p

Ezt válaszolta lapunk megkeresésére az orosz többségi tulajdonú Nemzetközi Beruházási Bank, amelynek budapesti székhelyén ma este 6 órakor kezd tüntetni az ellenzék.

"A Nemzetközi Beruházási Bank a médiából és az internetről értesült a Cseh Köztársaság és Románia kormányzati illetékeseinek azon szándékáról, miszerint szeretnék megszüntetni a tagságukat. Mindazonáltal erről a mai napig nem kaptunk hivatalos értesítést egyik tagállamtól sem".

Ezt válaszolta a Nemzetközi Beruházási Bank (angol nevének rövidítésén: IIB) sajtóosztálya lapunk megkeresésére. 

Pénteken számolt be arról a Reuters, hogy Csehország bejelentette, kilép a Nemzetközi Beruházási Bankból, s a többi tagot ugyanerre szólít fel. Kivéve természetesen Oroszországot, amelynek Ukrajna ellen indított háborúja elleni tiltakozás ihlette Prága lépését. Hétfőig egy tagállam volt a vevő a felhívásra, Románia követte a cseheket, kinyilatkoztatva, hogy az IIB-ből való kilépést lehetővé tévő eljárást kezdeményeztek.

Július 10-én lesz ötvenkét éve annak, hogy megalakult a Nemzetközi Beruházási Bank. A hivatalos indoklás szerint az alapítókat, a Szovjetuniót és a többi szocialista országot az a cél vezérelte, hogy a Közös Gazdasági Segítség Tanácsa (KGST) komplex programjának keretében infrastrukturális beruházásokat és vállalkozásokat finanszírozzanak. Az első hitelt Magyarország kapta, hogy abból állja a szovjet dízelmotorvonatok szállításának a költségeit. Ugyanakkor hamar kiderült, hogy a bank alapvetően az Urál menti orenburgi gázvezeték finanszírozására jött létre, a magyarok által javasolt könnyűipari fejlesztések forráshoz juttatása háttérbe szorult.

A rendszerváltást követően, a szocializmus megszűnésével s a KGST emiatti 1991. júniusi kimúlásával az IIB szerepe jelentősen csökkent. Ám Magyarország csak az első, 1998-2002 között regnáló Orbán-kormány alatt lépett ki a tulajdonosok közül.

Zászlók a Nemzetközi Beruházási Bank (NBB) új budapesti székházán, a Lánchíd palotán az átadó napján, 2021. február 19-én. Fotó: MTI / Balogh Zoltán
Zászlók a Nemzetközi Beruházási Bank (NBB) új budapesti székházán, a Lánchíd palotán az átadó napján, 2021. február 19-én. Fotó: MTI / Balogh Zoltán

A bankot 2012-ben élesztették fel, új menedzsment került a szervezet élére, amely láttán a második Orbán-kormány 2014-ben időszerűnek látta, hogy visszatérjen a tulajdonosi körbe, amely ma 10 európai és ázsiai országot tömörít: Magyarország mellett Oroszországot, Bulgáriát, Romániát, Csehországot, Szlovákiát, valamint Kubát, Mongóliát és Vietnamot, azaz kivétel nélkül olyan államokat, amelyek a KGST tagjai voltak. (Utóbbiak közül mindössze Lengyelország nem lett ismét az IIB tulajdonosa.) Szerbia tavaly kérte felvételét a részvényes államok sorába, amelyet az IIB kormányzótanácsa 2021. decemberi 6-ai ülésén egybehangzóan támogatott.

Ennek mikéntjéről azonban azóta nem jelent meg információ, ezért grafikonunk még a Szerbia felvétele előtti tulajdoni arányokat mutatja (érdekes, hogy a bank a honlapján most is csak a "régi" tulajdonosokat listázza). A pénzintézet 2012-es indulásakor még a befizetett tőke 60 százaléka volt orosz, mostanra viszont ez már 45 százalék köré csökkent. 2021 végén a bank befizetett tőkéje elérte a 424,8 millió eurót, ez több mint 12 százalékos növekedés 2020 végéhez képest. 

A bank székhelye az újraindulását követően Moszkvában maradt, de csak 2019-ig, amikor átkerült Budapestre. Ezzel az IIB lett az első olyan nemzetközi fejlesztési intézmény, amelynek főhadiszállása egy közép- és kelet-európai országban van.

Budapestre költözésekor sokan - köztük az Egyesült Államok is - kritizálta a pénzintézet magyarországi megjelenését, mondván, az IIB szerepelt az orosz állami intézmények hivatalos regiszterében. Emiatt is nevezik a szlengben kémbanknak. Az amerikaiak azt kifogásolták, hogy a diplomatákéhoz hasonló jogokat ígért a szervezet alkalmazottainak az Orbán-kormány. A bank azonban többször is tagadta ezt az állítást. Az elmúlt időszakban nemzetközi és hazai kritikák sem érték a pénzintézetet.

A Nemzetközi Beruházási Bank a 2021-es üzleti évét rekordnyereséggel zárt, a 7,9 millió eurós nettó eredmény 8 százalékkal haladja meg az előző évit. Mérlegfőösszege a tavalyi év végén 1,8 milliárd euróra rúgott  ez több mint 10 százalékkal haladja meg a 2020-ast, míg a nettó hitelportfóliója még ennél is jobban, több mint 16 százalékkal növekedett és elérte az 1,2 milliárd eurót. Az IIB közlése szerint a növekedés fő mozgatórugója a bank által a tagállamoknak nyújtott hitelezési és beruházási támogatás bővítése volt, beleértve a világjárvány negatív következményeinek leküzdésére irányuló, gazdasági fellendülést célzó ügyleteket.

Szerettük volna megtudni, mi az eljárás, ha egy tagállam kilép a bank tulajdonosai közül, a részesedését egyenlő arányban osztják-e szét a bentmaradó országok között, vagy arra licitálni lehet-e, de az erre irányuló kérdésünkre az IIB már nem válaszolt. Amint ezt megteszi, azt természetesen azonnal közöljük.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Tudni szeretné, hogy mire is jó a biztonsági audit?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 10. 11:22
A Smart Insurance Broker kiváló minőségű auditokat biztosít, amelyek átláthatóságot és olyan betekintést nyújtanak, amelyben egy család tagjai, tulajdonostársok és egyéb kijelölt személyek megbízhatnak. A cég elkötelezett amellett, hogy kivételes szolgáltatást és konstruktív ajánlásokat nyújtson az élet- és vagyonbiztosítási szolgáltatásainak javítása érdekében. 
Pénzügyi szektor Kötelező biztosítás: jó hírt kaptak az autósok
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 9. 12:51
Éves összehasonlításban 10 százalékkal, 57 ezer forintra emelkedett a normál használatú személygépkocsik kötelező gépjármű-felelősségbiztosításának átlagos éves díja. Negyedéves összehasonlításban a díjnövekedés mérséklődött, a kárráfordítás kisebb ütemű emelkedése is várhatóan visszafogja majd a díjemelkedést.
Pénzügyi szektor Júliusban már a személyi kölcsönt felvevők száma is csúcsot döntött
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 4. 12:07
Amilyen óvatossá váltak a fogyasztásban, annyira felbátorodtak a kölcsönigénylésben a magyarok. 
Pénzügyi szektor Figyelmeztetést kaptak az OTP-ügyfelek: ezt a levelet azonnal dobják a kukába!
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 3. 12:45
Támadnak a csalók. Törölni kell a "Törölt fizetési megbízás.tar" csatolmánnyal érkező emailt! Nem szabad letölteni és megnyitni! 
Pénzügyi szektor Gondozásból kikerülő fiataloknak segít az SOS Gyermekfalu és a K&H Bank
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 2. 15:49
Szeptember hagyományosan a környezeti és társadalmi fenntarthatóság hónapja a K&H-nál. Ebből az alkalomból a K&H 10 millió forinttal támogatja az SOS-Gyermekfalu Magyarországi Alapítványa Életkezdési Alapját, amely az állami gondoskodásban nevelkedett fiatalok életkezdési esélyeit javítja.
Pénzügyi szektor A lakosság fele nem érti a kriptovalutákat
Privátbankár.hu | 2024. augusztus 31. 09:20
A magyarországi lakosok kriptovaluta-ismeretei jobbak, mint a többi közép-európai ország esetében, azonban felük továbbra sem ismeri ki magát a virtuális valuta világában – derül ki az Ipsos által a BITmarkets Academy számára készített nemzetközi felmérésből.
Pénzügyi szektor Elfogadott 20 milliárd forintot az Államadósság Kezelő Központ
Privátbankár.hu | 2024. augusztus 27. 12:23
Hozamcsökkenés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Pénzügyi szektor Ritkán látható produkciót mutat be a forint az euróval szemben
Privátbankár.hu | 2024. augusztus 27. 07:23
Erősödött a forint kedd reggel a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Fontos mérföldkőhöz érkezett az OTP Bank Szlovéniában
Privátbankár.hu | 2024. augusztus 22. 14:04
A bankcsoport két bankja, az SKB Banka és a Nova KBM d.d. minden szükséges szabályozói jóváhagyást követően jogilag sikeresen összeolvadt, és ettől kezdve egy márkanéven, OTP Banka-ként folytatja tovább tevékenységét. Ez volt a legnagyobb bankfúzió Szlovénia eddigi történetében. 
Pénzügyi szektor CIB: emelkedtek a vállalkozói számlák költségei
Privátbankár.hu | 2024. augusztus 21. 18:12
Augusztus elsejétől megemelkedett a bankok által fizetendő tranzakciós illeték. A növekvő adó miatt sorba jelentek meg az új bankszámla hirdetmények: a pénzintézetek ugyanis átterhelik megnövekedett költségeiket a vállalati ügyfeleikre. Utolsóként a CIB Bank is beadta a derekát, nála is emelkednek a vállalkozói számlaköltségek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG