A globális pénzügyi piacok erős ingadozása és a jelenleg zajló világjárvány ellenére, a Bank ismét nagyfokú stabilitást és megbízhatóságot, valamint pozitív elmozdulást mutatott az összes kulcsfontosságú mutató tekintetében, beleértve a nyereség, az eszközállomány, a tőke, és a hitelportfólió növekedését. Mindemellett a volumenek, a futamidő, a diverzifikáció szintje és a finanszírozási költségek is tovább javultak.
Többek között a tagállamok aktív támogatása, a belső folyamatok folyamatos optimalizálása, a vállalatirányítási rendszer hatékonysága, az NBB növekvő elismertsége az európai pénzügyi és gazdasági rendszerben, valamint a nemzetközi üzleti közösség bizalma azok a tényezők, amelyek hozzájárultak a Bank sikeres működéséhez 2021-ben.
Pénzügyi eredmények
A tárgyévben az NBB az utóbbi évek tekintetében rekordnak számító nettó nyereséget produkált – 7,9 millió eurót, ami 8 százalékkal haladja meg az előző év azonos mutatóját, és elsősorban az alaptevékenységekből származó bevétel növekedésének köszönhető.
Eszközállomány
A 2021-es év 12. hónapjának végén a Bank eszközállományának összértéke 1,8 milliárd euró volt, vagyis több mint 10 százalékkal növekedett a 2020-as évhez képest. Az eszközállomány növekedésének fő mozgatórugója a Bank által a tagállamoknak nyújtott hitelezési és beruházási támogatás bővítése volt, beleértve a világjárvány negatív következményeinek leküzdésére irányuló, gazdasági fellendülést célzó ügyleteket.
Befizetett tőke
2021-ben folytatódott az NBB tőkésítési programjának megvalósítása. A tárgyidőszak végén a Bank befizetett tőkéje elérte a 424,8 millió eurót (több mint 12 százalékos növekedés 2020 végéhez képest). Az NBB tagállamok aktív támogatása biztosítja a pénzügyi stabilitás további erősödését, kulcsfontosságú tényező a Bank dinamikus fejlődése szempontjából, valamint új lehetőségeket nyit meg a tagállamokban zajló befektetési tevékenység további növelésére.
Hitelfolyósítási műveletek
A tárgyidőszak alatt az NBB jelentősen megnövelte a nyújtott hitelek volumenét, továbbra is magas szintű földrajzi és ágazati diverzifikációt mutatva.
A nettó hitelportfólió több mint 16 százalékkal növekedett és elérte az 1,2 milliárd eurót. Tehát a 2022-es év végére előirányzott jelenlegi stratégia egyik kulcsfontosságú mutatóját egy évvel a tervezett időpont előtt sikerült elérni. Az európai részvényesek érdekében megvalósított projektek aránya meghaladta az 58 százalékot.
Mennyiségi növekedése mellett, a hitelportfólió minőségének javulása a legújabb tendencia az NBB hitelezési és befektetési tevékenysége tekintetében. A Bank tagállamainak nagy nemzetközi vállalatai és vezető ipari szereplői a Bank azon ügyfelei közé tartoznak, akik arra használják az intézmény anyagi támogatását, hogy tevékenységeiket bővíthessék az NBB tagállamok piacain.
A Bank különös figyelmet fordít az olyan integrációs projektek megvalósítására, amelyek két vagy több ország érdekeit képviselik. A tárgyidőszakban az ilyen kezdeményezések a hitelportfólió több mint 24 százalékát tették ki.
Az európai pénzügyi közösségben elfoglalt pozíciók megerősítése, a növekvő márkaismertség, valamint a partnerségi hálózat aktív fejlesztése hozzájárult a más pénzügyi intézményekkel együttműködésben végrehajtott ügyletek számának növekedéséhez. 2021-ben az NBB részvételével a szindikált hitelek aránya elérte a teljes hitelportfólió 28 százalékát.
Treasury-eszközök
Az NBB treasury részlege továbbra is következetesen hajtja végre az eszközök magas színvonalú és diverzifikált fenntartásának stratégiáját. 2021 végén az „AAA-A” besorolású treasury-eszközök aránya elérte a 75 százalékot (+7 százalékpont 2020 végéhez képest). Ugyanakkor a kiváló minőségű „AAA-A” eszközök aránya 26 százalékkal növekedett, és elérte a teljes treasury-portfólió 43,5 százalékát.
A treasury részleg stratégiájában az ESG-befektetések voltak a leghangsúlyosabbak a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírokba való befektetés során a tárgyidőszak alatt. Ilyenek többek között a főként az elsődleges piacon vásárolt „zöldkötvények”, a „társadalmilag felelős kötvények” és a „COVID-19 utáni helyreállítást segítő kötvények”. 2021 végén az ESG-portfólió a rögzített kamatozású treasury eszközök összvolumenének 69 százalékát tette ki.
Kötelezettségek
A Bank által hosszú távú finanszírozás keretében kifizetett összeg 2021. december 31-én 1,1 milliárd euró volt, amelyből 1,03 milliárd eurót tett ki a saját kötvénykibocsátás.
A Bank hosszú távú „A” szintű hitelminősítéseinek megerősítése, sikeres pozícionálása a globális pénzügyi közösségben, valamint a nemzetközi befektetők folyamatosan növekvő bizalma lehetővé tette, hogy kedvező feltételek mellett, sikeresen vonzza a szükséges mennyiségű finanszírozást a kihívást jelentő 2021-es piaci körülmények ellenére is.
A Bank összesen 7 kötvénykibocsátást hajtott végre tagállamai különböző devizáiban, a dublini tőzsdén nyilvántartásba vett MTN program keretében. Ez pedig lehetővé tette az NBB-részvényeseknek nyújtott elengedhetetlen hitel-és beruházási támogatás mennyiségének növelését.
A tárgyév márciusában – története során először – az intézmény a negatív kamatlábak területére lépett hosszú távú finanszírozása tekintetében, az év során öt egymást követő kibocsátással megszilárdítva ezt az eredményt.
Továbbá, a 2021-es év meghatározó eseménye volt az euróban denominált kötvények kibocsátása, amelyek 20 év futamidejükkel rekord hosszúságúak a Bank történetében.
Legfontosabb minősítési események
2021-ben a vezető hitelminősítő intézetek három minősítési intézkedést hajtottak végre az NBB tekintetében, amelyek mind megerősítették a Bank nemzetközi fejlesztési intézmény státuszát, átlagos „A” hosszú távú minősítéssel.
Márciusban és augusztusban az S&P Global és a Fitch Ratings megerősítette az NBB hosszú távú „A-” minősítését, stabil kilátásokkal, októberben pedig az Orosz Analitikai Hitelminősítő Ügynökség (ACRA) bejelentette az NBB „A” szintű nemzetközi befektetési besorolásának megerősítését, valamint az „AAA” (RU) nemzeti minősítés megerősítését.
„A 2021-es év számos fontos eseményt és mérföldkövet jelentett a Nemzetközi Beruházási Bank történetében” – mondta Nyikolaj Koszov, az NBB igazgatótanácsának elnöke. „Februárban tagállamaink magas rangú tisztviselőinek jelenlétében felavattuk állandó budapesti székhelyünket. Októberben, több mint egy évvel a vártnál korábban, elértük a hitelportfólió jelenlegi 2018-2022-es Bukaresti Stratégia által 2022-re kitűzött volumenét. Tevékenységeink folyamatos bővítése, és a Bank növekvő szerepe tagállamai gazdaságának támogatásában szilárd alapot biztosítottak még egy igazán történelmi jelentőségű eseményhez: decemberben tagállamaink egyhangú határozatban úgy döntöttek, hogy beemelik a Szerb Köztársaságot az NBB tagállamok körébe. Bízom benne, hogy az elmúlt év eredményei új, erőteljes lendületet adnak majd a Bank további növekedésének, és lehetővé teszik számunkra, hogy elérjük a következő időszakokra kitűzött ambiciózus céljainkat.”