4p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Unió erős korlátokkal visszaállítaná az emberek szabad mozgását az Egyesült Királyság és az uniós tagállamok között, ami a brit fél első körben visszautasított. Az ügy mégsem reménytelen.

Keir Starmer, az Egyesült Királyság miniszterelnöke azzal az ígérettel vette át a kormányzást július elején, hogy helyrehozza az előző kormány elrontott kapcsolatát az Európai Unióval. Ígérni persze a legkönnyebb, ám megtalálni a viszony új gyakorlati feltételeit, egészen más – írta a Guardian a napokban, a kormányfő európai útját értékelő cikkében.

A Munkáspárt választási programjában kizárta, hogy visszaléptetné a szigetországot az EU vámuniójába vagy az egységes piacra. Annyit ígért, hogy felszámolja a „kereskedelem szükségtelen akadályait”. Például állat-egészségügyi megállapodást kezdeményeznek a mezőgazdasági export támogatására, eltörlik a művészek európai túráit hátráltató körülményeket és megegyeznek a szakképzettségek kölcsönös elismeréséről.

A brit UK in Changing Europe (Ukice) kutatóintézet szerint ez csak toldozása-foldozása a tönkre tett gazdasági kapcsolatoknak. Ehhez kapcsolódik, hogy a mértékadónak tartott Office for Budget Responibility kutatóintézet és független közgazdászok egyetértenek abban, hogy korábbi negatív jóslataik a brexit gazdasági káraival kapcsolatban teljesülőben vannak.

A feketeleves éppen olyan fekete, amilyet vártak

Ezek szerint a kereskedelem összességében 15 százalékkal zsugorodik az uniós kilépés miatt. Az említett állat-egészségügyi megállapodás az UKice szakértői szerint több mint 22 százalékkal növelheti a brit agrárexportot Európába, ám ez legfeljebb néhány kisebb vállalkozásnak dobna mentőövet, a gazdaság egésze szempontjából halvány eredmény.

Új időszak indulhat
Új időszak indulhat
Fotó: Pixabay

Az egyedi egyezségekről kötendő megállapodások lehetősége felidézi a korábbi brexittárgyalások kísértetét, amelyeken az EU képviselői úgy látták, hogy a brit fél szemezgetni akar az unió kínálta lehetőségek közül. London próbálta megtartani az egységes piac és a vámunió előnyeit anélkül, hogy vállalta volna az EU-tagság hátrányait, például a kötelező befizetést a közös költségvetésbe. A szakértők Starmer európai vizitje előtt ezzel együtt nem számítottak a Theresa May miniszterelnöksége idejére jellemző káoszra. (May a brexitről döntő 2016. június népszavazás nyomán került hatalomra.

Posztján Boris Johnson váltotta 2019 nyarának végén.) Starmer annak idején a munkáspárti árnyékkormány brexitügyi minisztere volt, ezért sokszor járt Brüsszelben, ahol jól ismerik őt és csapatát is.

Kiskaput nyitna az EU az Egyesült Királyságba a fiataloknak

Az EU vezetősége csalódott, hogy a Munkáspárt elutasította azt a javaslatát, amely szerint a 18–30 év közti fiatalok kölcsönösen szabadon utazhatnának és maximum négy éven át dolgozhatnának egymás területén. Az első brit reakció erre az volt, hogy nem nyitnak kaput újra az európai bevándorlók előtt. A válasz erre az, hogy szó nincs arról, hogy vissza akarnák állítani a munkaerő szabad áramlását, ami az egységes piac egyik szabadságjoga (az áruk, a szolgáltatások és a tőke áramlásának szabadsága mellett).

A Starmer-kormánynak emellett számítani kell arra, hogy a nyugat-európai tengerparti országok elvárják a két fél halászati egyezményének meghosszabbítását a jelenlegi egyezség 2026-os lejárta után. Az Európai Bizottság a jelenleg érvényben lévő szerződések maradéktalan végrehajtására törekszik. Ezen belül biztosítani akarja az Egyesült Királyságban élő uniós állampolgárok jogainak érvényesítését, amivel kapcsolatban 2020 óta pereskednek a felek. Lesz mit tisztázni tehát mielőtt megtartják az EU és az Egyesült Királyság 2025 tavaszára tervezett csúcsértekezletét.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
Makro / Külgazdaság Végre a románok nézik a mi hátunkat
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:07
Bár nálunk is már két hónapja újra emelkedik az infláció, a románoknál több mint 1 százalékponttal nagyobb a pénzromlás.
Makro / Külgazdaság Folytatódhat a hazai üzemanyagárak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:34
Ám amennyiben a kutak lekövetik a nagykereskedelmi árak változását, akkor szombattól csak a gázolajért kellhet többet fizetni.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor most a közalkalmazottaknak kedvezne
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:52
A kormányfő a Kossuth Rádióban azt mondta, dolgoznak azon, hogy az állami alkalmazottak számára is tudjanak segítséget nyújtani.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tettek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:23
13,8 százalékkal nőtt az autóeladás júniusban.
Makro / Külgazdaság Trump 35 százalékos vámot vet ki a kanadai termékekre
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:14
Augusztus 1-jétől. A többiekre „csak” 15-20 százalékosat?
Makro / Külgazdaság Jó hír jött Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 17:16
A munkaerőpiacot érinti.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG