4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Unió erős korlátokkal visszaállítaná az emberek szabad mozgását az Egyesült Királyság és az uniós tagállamok között, ami a brit fél első körben visszautasított. Az ügy mégsem reménytelen.

Keir Starmer, az Egyesült Királyság miniszterelnöke azzal az ígérettel vette át a kormányzást július elején, hogy helyrehozza az előző kormány elrontott kapcsolatát az Európai Unióval. Ígérni persze a legkönnyebb, ám megtalálni a viszony új gyakorlati feltételeit, egészen más – írta a Guardian a napokban, a kormányfő európai útját értékelő cikkében.

A Munkáspárt választási programjában kizárta, hogy visszaléptetné a szigetországot az EU vámuniójába vagy az egységes piacra. Annyit ígért, hogy felszámolja a „kereskedelem szükségtelen akadályait”. Például állat-egészségügyi megállapodást kezdeményeznek a mezőgazdasági export támogatására, eltörlik a művészek európai túráit hátráltató körülményeket és megegyeznek a szakképzettségek kölcsönös elismeréséről.

A brit UK in Changing Europe (Ukice) kutatóintézet szerint ez csak toldozása-foldozása a tönkre tett gazdasági kapcsolatoknak. Ehhez kapcsolódik, hogy a mértékadónak tartott Office for Budget Responibility kutatóintézet és független közgazdászok egyetértenek abban, hogy korábbi negatív jóslataik a brexit gazdasági káraival kapcsolatban teljesülőben vannak.

A feketeleves éppen olyan fekete, amilyet vártak

Ezek szerint a kereskedelem összességében 15 százalékkal zsugorodik az uniós kilépés miatt. Az említett állat-egészségügyi megállapodás az UKice szakértői szerint több mint 22 százalékkal növelheti a brit agrárexportot Európába, ám ez legfeljebb néhány kisebb vállalkozásnak dobna mentőövet, a gazdaság egésze szempontjából halvány eredmény.

Új időszak indulhat
Új időszak indulhat
Fotó: Pixabay

Az egyedi egyezségekről kötendő megállapodások lehetősége felidézi a korábbi brexittárgyalások kísértetét, amelyeken az EU képviselői úgy látták, hogy a brit fél szemezgetni akar az unió kínálta lehetőségek közül. London próbálta megtartani az egységes piac és a vámunió előnyeit anélkül, hogy vállalta volna az EU-tagság hátrányait, például a kötelező befizetést a közös költségvetésbe. A szakértők Starmer európai vizitje előtt ezzel együtt nem számítottak a Theresa May miniszterelnöksége idejére jellemző káoszra. (May a brexitről döntő 2016. június népszavazás nyomán került hatalomra.

Posztján Boris Johnson váltotta 2019 nyarának végén.) Starmer annak idején a munkáspárti árnyékkormány brexitügyi minisztere volt, ezért sokszor járt Brüsszelben, ahol jól ismerik őt és csapatát is.

Kiskaput nyitna az EU az Egyesült Királyságba a fiataloknak

Az EU vezetősége csalódott, hogy a Munkáspárt elutasította azt a javaslatát, amely szerint a 18–30 év közti fiatalok kölcsönösen szabadon utazhatnának és maximum négy éven át dolgozhatnának egymás területén. Az első brit reakció erre az volt, hogy nem nyitnak kaput újra az európai bevándorlók előtt. A válasz erre az, hogy szó nincs arról, hogy vissza akarnák állítani a munkaerő szabad áramlását, ami az egységes piac egyik szabadságjoga (az áruk, a szolgáltatások és a tőke áramlásának szabadsága mellett).

A Starmer-kormánynak emellett számítani kell arra, hogy a nyugat-európai tengerparti országok elvárják a két fél halászati egyezményének meghosszabbítását a jelenlegi egyezség 2026-os lejárta után. Az Európai Bizottság a jelenleg érvényben lévő szerződések maradéktalan végrehajtására törekszik. Ezen belül biztosítani akarja az Egyesült Királyságban élő uniós állampolgárok jogainak érvényesítését, amivel kapcsolatban 2020 óta pereskednek a felek. Lesz mit tisztázni tehát mielőtt megtartják az EU és az Egyesült Királyság 2025 tavaszára tervezett csúcsértekezletét.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG