4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Európai Unió erős korlátokkal visszaállítaná az emberek szabad mozgását az Egyesült Királyság és az uniós tagállamok között, ami a brit fél első körben visszautasított. Az ügy mégsem reménytelen.

Keir Starmer, az Egyesült Királyság miniszterelnöke azzal az ígérettel vette át a kormányzást július elején, hogy helyrehozza az előző kormány elrontott kapcsolatát az Európai Unióval. Ígérni persze a legkönnyebb, ám megtalálni a viszony új gyakorlati feltételeit, egészen más – írta a Guardian a napokban, a kormányfő európai útját értékelő cikkében.

A Munkáspárt választási programjában kizárta, hogy visszaléptetné a szigetországot az EU vámuniójába vagy az egységes piacra. Annyit ígért, hogy felszámolja a „kereskedelem szükségtelen akadályait”. Például állat-egészségügyi megállapodást kezdeményeznek a mezőgazdasági export támogatására, eltörlik a művészek európai túráit hátráltató körülményeket és megegyeznek a szakképzettségek kölcsönös elismeréséről.

A brit UK in Changing Europe (Ukice) kutatóintézet szerint ez csak toldozása-foldozása a tönkre tett gazdasági kapcsolatoknak. Ehhez kapcsolódik, hogy a mértékadónak tartott Office for Budget Responibility kutatóintézet és független közgazdászok egyetértenek abban, hogy korábbi negatív jóslataik a brexit gazdasági káraival kapcsolatban teljesülőben vannak.

A feketeleves éppen olyan fekete, amilyet vártak

Ezek szerint a kereskedelem összességében 15 százalékkal zsugorodik az uniós kilépés miatt. Az említett állat-egészségügyi megállapodás az UKice szakértői szerint több mint 22 százalékkal növelheti a brit agrárexportot Európába, ám ez legfeljebb néhány kisebb vállalkozásnak dobna mentőövet, a gazdaság egésze szempontjából halvány eredmény.

Új időszak indulhat
Új időszak indulhat
Fotó: Pixabay

Az egyedi egyezségekről kötendő megállapodások lehetősége felidézi a korábbi brexittárgyalások kísértetét, amelyeken az EU képviselői úgy látták, hogy a brit fél szemezgetni akar az unió kínálta lehetőségek közül. London próbálta megtartani az egységes piac és a vámunió előnyeit anélkül, hogy vállalta volna az EU-tagság hátrányait, például a kötelező befizetést a közös költségvetésbe. A szakértők Starmer európai vizitje előtt ezzel együtt nem számítottak a Theresa May miniszterelnöksége idejére jellemző káoszra. (May a brexitről döntő 2016. június népszavazás nyomán került hatalomra.

Posztján Boris Johnson váltotta 2019 nyarának végén.) Starmer annak idején a munkáspárti árnyékkormány brexitügyi minisztere volt, ezért sokszor járt Brüsszelben, ahol jól ismerik őt és csapatát is.

Kiskaput nyitna az EU az Egyesült Királyságba a fiataloknak

Az EU vezetősége csalódott, hogy a Munkáspárt elutasította azt a javaslatát, amely szerint a 18–30 év közti fiatalok kölcsönösen szabadon utazhatnának és maximum négy éven át dolgozhatnának egymás területén. Az első brit reakció erre az volt, hogy nem nyitnak kaput újra az európai bevándorlók előtt. A válasz erre az, hogy szó nincs arról, hogy vissza akarnák állítani a munkaerő szabad áramlását, ami az egységes piac egyik szabadságjoga (az áruk, a szolgáltatások és a tőke áramlásának szabadsága mellett).

A Starmer-kormánynak emellett számítani kell arra, hogy a nyugat-európai tengerparti országok elvárják a két fél halászati egyezményének meghosszabbítását a jelenlegi egyezség 2026-os lejárta után. Az Európai Bizottság a jelenleg érvényben lévő szerződések maradéktalan végrehajtására törekszik. Ezen belül biztosítani akarja az Egyesült Királyságban élő uniós állampolgárok jogainak érvényesítését, amivel kapcsolatban 2020 óta pereskednek a felek. Lesz mit tisztázni tehát mielőtt megtartják az EU és az Egyesült Királyság 2025 tavaszára tervezett csúcsértekezletét.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Fordulat az építőiparban? Megmagyarázzuk a számokat!
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 18:56
Bár éves szinten még visszaesés látható, havi alapon már bővült az építőipar teljesítménye – óvatos kilábalás jelei mutatkoznak az ágazatban.
Makro / Külgazdaság Donald Trump megkötötte az évszázad üzletét
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 17:41
Katar megállapodást írt alá a Boeing amerikai repülőgépgyártó vállalattal utasszállítók beszerzésére a Qatar Airways légitársaság számára Donald Trump amerikai elnök szerdai látogatása során.
Makro / Külgazdaság Hullámvasútra ült az ipar márciusban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:45
Megjelent az ipari adatok második becslése.
Makro / Külgazdaság Nem hozott jó hírt a KSH, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:30
Megjelentek az építőipar márciusi számai.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor újabb furcsa döntést hozhat
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:10
Még az év elején került szóba az egyik Kormányinfón, hogy az Egyesült Államok – és Argentína – példáját követve Magyarország is kiléphet-e az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Ahogy akkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter felvetette ennek lehetőségét, úgy most Rétvári Bence államtitkár sem cáfolta meg ennek gondolatát. A lapunk által megkérdezett egészségügyi szakértők szerint Magyarország nagy hibát követne el, ha ezt meglépné.
Makro / Külgazdaság Évek óta nem látott hír érkezett az inflációról
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 06:51
Rég láttunk hasonlót.
Makro / Külgazdaság Putyin élete függ attól, hogy mi történik Ukrajnában – véli Szalay-Berzeviczy Attila
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 14. 05:48
A volt tőzsdeelnök, egyetemi szakközgazdász a Klasszis Podcastban elmondta a véleményét arról, miért robbantotta ki Trump a vámháborút, mi lehet annak végkimenetele, mi várható az orosz-ukrán háborúban, mi történhet annak lezárása után Ukrajnával és az orosz elnökkel. De szó esett arról is, lehet-e egyszerre jóban lenni az egymással nem egy platformon lévő nagyhatalmakkal, amint azt most Magyarország teszi, s végül arról is, hogyan jöhet ki Európa a mostani nagy geopolitikai, társadalmi változásokból.
Makro / Külgazdaság Kijött a várt inflációs adat, egészen meglepő
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 16:51
Az Egyesült Államokban váratlanul több mint négyéves mélypontra lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme áprilisban, havi szinten pedig a vártnál kisebb mértékben emelkedett a fogyasztói árindex.
Makro / Külgazdaság Jogi kiskapuval vágna vissza az EU a magyar vétónak
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:53
Július végén lejárnak az Oroszországgal szembeni szankciók.
Makro / Külgazdaság Évtizedek óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:33
Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG