A múlt hét utolsó napjain úgy tűnt, hogy lelassultak az Iszlám Állam maradéka elleni katonai akciók, de aztán az SDF erői a sivatagban támadásba lendültek és kijutottak az iraki határig, kettészelve az ellenséges erőket. Így maradt egy északi rész az iraki határ mentén, ami helyenként eléri a Khabur folyó menti lakott területeket, a többi része sivatag. A déli oldalon az Eufrátesz mentén van egy 50 km körüli szakasz, amely maga is rövidesen külön lesz választva a nyugatabbra fekvő területekről, érdemi lakott helyek, nagyobb falvak már csak itt vannak.
Az Iszlám Állam kettévágott szíriai területe. Forrás: syria.liveuamap.com |
A végjáték
Itt elvileg az Eufrátesz keleti felét az SDF, nyugati partját az orosz támogatású szír kormányhadsereg fogja bevenni, ezután már csak a sivatagban lévő elnyúló rész van hátra. Közben az iraki oldalon is szisztematikusan számolják fel az egykori kalifátus utolsó sivatagi állásait, ott értékelhető lakott területet már nem birtokolnak, nem kell a polgári lakosság védelme miatt visszafogni magukat az iraki csapatoknak.
A leáldozóban lévő kalifátus így tényleges jelentőséggel nem bír, még pár hétig leköti az ellene harcoló erőket, utána már csak arra kell vigyázni, hogy illegalitásba vonult, alvó sejtjei ne tudjanak érdemi partizánharcot vívni. Közben pedig megkezdődnek az erőfeszítések a 6 éves szíriai polgárháború lezárására, vagy legalábbis befagyasztására. Ha már az oroszok mentettek meg Aszadot és ők tették Szíria kétharmadának győzedelmes urává, most a békét is ők szervezik.
Orosz béke
Miután Oroszország mindenkit magához rendelt, megnyerte Szaúd-Arábia, Törökország és Irán támogatását egyaránt, és úgy tűnik, Aszadnak is határt szabott, jöhet az érdemi, de a legkevésbé sem könnyű munka. Szocsiban fog összeülni valamiféle szíriai népi kongresszus a különböző erők küldötteiből, és lesz egy bizottság, ami a korábbi szír alkotmányt vizsgálja meg. Ez nyilván átalakításra szorul, mert Aszad korlátlan uralmára épült. A Reuters szerint a szír kormány mindenesetre üdvözölte az alkotmányozó bizottság létrejöttét, mi mást is tehetett volna?
Vlagyimir Putyin orosz elnök fogadja Bassár el-Aszad szíriai államfőt Szocsiban (MTI/EPA/Szputnyik/Orosz elnöki sajtószolgálat/Mihail Klimentyev) |
Nehezen elképzelhető választások
Közben Genfben is folynak a béketárgyalások Szíriáról, ezek már elég régóta tartanak és elég kevés eredményt hoztak. Ott jelen van Aszad igazi ellenzéke, akik nem nagyon akarják feladni azt a követelésüket, hogy Aszad távozzon a hatalomból a békefolyamat megkezdésekor. Ezért a szír kormánydelegáció el is halasztotta genfi utazását, nem szívesen hallgatnák meg ezt a javaslatot élőben, sokkal jobban érzik magukat Szocsiban, ahol a tárgyalások alapja egyelőre Aszad hatalmon maradása.
Szíria üdvözölte az ENSZ részvételét a leendő parlamenti választásokon, melyeket az alkotmány megvitatása után terveznek tartani. A dolgok jelenlegi állása mellett nehéz elképzelni, hogyan is tudnak választásokat tartani egy olyan országban, melyek egyes részeit különféle fegyveres erők ellenőriznek, de elképzelhető, hogy van már erre egy megoldástervezet, amelyet Szocsiban fognak felvázolni.