Áder János. MTI/Koszticsák Szilárd |
Jövőre 1200 millió forintot irányoztak elő az Áder János által életre hívott Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítványnak – derült ki a parlament elé terjesztett 2020-as központi költségvetésről szóló törvényjavaslatból.
Ezzel úgy tűnik, a köztársasági elnök alapítványa a jövő évi büdzsé egyik vesztesének is tűnhet: ugyanis a 2019-ben még 1500 millió forint kaptak a kormánytól, szemben a mostani 1,2 milliárd forint helyett. (Hogy 1500 millió forinttal támogassa a központi költségvetés Miniszterelnökség fejezete az alapítványt – 2019-től kezdve, beépülő jelleggel – arról maga Orbán Viktor miniszterelnök döntött egy 2018-as kormányhatározatban.)
Havi 2,7 millió forintért bérelnek irodát
Áder 2017 végén jelentette be, hogy 2016-ban egy klímavédelmi alapítványt hozott létre 85 millió forintból. A pénzt egy korábban elhunyt, külföldön élő magyar hagyta a mindenkori köztársasági elnökre azzal, hogy az összeget fordítsa a magyarok javára.
Hogy mégis mivel foglalkozik az alapítvány, magukról azt írják, hogy kiemelten támogatják "a környezetvédelemmel, klímaváltozással kapcsolatos ismeretek többszintű oktatásának fejlesztését, a társadalom környezettudatosságának fejlesztését, a társadalom és a környezet közötti új viszonyrendszer kialakítását, a klímaváltozás hatásaival szemben való fellépést, az alkalmazkodás helyi és országos közösségi programjait.”
Áderék egyébként havi 2 millió 700 ezer forintért bérelnek egy irodát az I. kerületi Döbrentei utcában. Erről az RTL Klub Híradója számolt be még februárban. A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítványnál mindösszesen 5 fő dolgozik. (A köztársasági elnök mellett az alapítvány kuratóriumi tagja Martonyi János volt külügyminiszter, Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke és Szűcs Gábor klímavédelmi szakértő.)
Fontosnak tartja a kormány a társadalom tudatosságának fejlesztését
A Híradó a februári riportban megkereste a kormányt is, akik az alapítvány önmeghatározásához hasonló választ küldtek a csatorna megkeresésére. Azt írták, azért támogatják az alapítványt, mert kiemelten fontosnak tartják a környezetvédelemmel, klímaváltozással kapcsolatos ismeretek oktatását, valamint a társadalom környezettudatosságának fejlesztését.
Áprilisban pedig az Átlátszó birtokába került az a támogatói okirat, amelyet az év elején írt alá a Miniszterelnökség az alapítvánnyal. A dokumentumhoz csatolták az alapítvány szakmai programját is, amelyből kiderül, hogy mire szeretnék költeni az idén kapott 1,5 milliárd forintot, amelyet 2020 június végéig használhatnak fel.
Többek között: az alapítvány operatív stábjának felépítésére, az online felületeik fejlesztésére, oktatásra, szakértői adatbázisra, újságírói képzési programra, könyvek megjelentetésére, közvéleménykutatásra, szakmai konferenciák szervezésére, valamint a Budapest Víz Világtalálkozó szakmai előkészítésében való részvételre.