Az ING vezető elemzője, Virovácz Péter elmondta: Nagy-Britannia bár fontos, de korántsem kiemelkedő partnere Magyarországnak, az éves exportunk alig 4-5 százaléka megy a szigetországba. Ilyen módon tehát közvetlenül nem nagyon érintene minket, az uniós források szemszögéből azonban annál inkább.
Szomjan halunk a forrás vize mellett?
Mindenekelőtt látni kell, hogy mit veszít az unió azzal, ha a britek kilépnek: ők fizetik ugyanis befizetések 5-6 százalékát, amiből végül Magyarország is részesül. Virovácz szerint a kilépéssel nemcsak 7 milliárd eurótól esik el az uniós költségvetés, de a jövő év végéig akár fél százalékkal is mérséklődhet az unió gazdasági növekedése. A lassabb külső gazdasági növekedés a magyar termékek iránti keresletet is visszavetné, ez azonban a magyar gazdaság növekedését is 0,1-0,4 százalékkal fékezné (ezzel ellehetetlenítve a Takarékbank jövő évi 3,3 százalékos GDP növekedési várakozását).
Tatha Ghose, a Commerzbank vezető elemzője emlékeztetett arra, hogy GDP arányosan Magyarország kapja az egyik legtöbb uniós forrást (Bulgáriával és Horvátországgal együtt), így minket csak közvetetten érinthet Nagy-Britannia kilépése. Hozzátette ugyanakkor, hogy nem lehet a támogatások méretéből következtetéseket levonni, mert azokra nincs közvetlen hatással az esetleges brexit.
Nem eszik olyan forrón
Blahó Levente, a Raiffeisen Bank elemzője másképp vélekedik. Meglátása szerint a kilépésnek csak a magyar-brit külkereskedelmi viszonyra lesz hatása, a GDP alakulására azonban nem, sőt: Nagy-Britannia gazdasága jobban sérülne, mint a miénk. Ennek elsődleges oka a vámunió megszűnése, a szigetország kivitelének 8 százaléka ugyanis az EU-ba irányul.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője szintén úgy látja, hogy a Brexit esetén se csökkenne drasztikusan a kétoldalú külkereskedelmi forgalom, mivel nincs kimagasló külkereskedelmi kapcsolat Magyarország és Nagy-Britannia között. Hozzátette ugyanakkor, hogy az EU biztosan fog találni módot arra, hogy kereskedelmi megállapodást kössön a britekkel, és mivel még 2018-ig biztosan be kell fizetniük a közös kasszába – lévén eddig tart a kilépés türelmi ideje – így az esetleges hatások csak jóval később jelentkezhetnek.
Még nem tudod, mi szólna mellette vagy ellene? Korábban összeszedtünk 5-5 érvet a maradás és a kilépés mellett, ezekről bővebben itt olvashatsz. >>>
Hírességek a Brexit célkeresztjében Már csak holnapig kell izgulni – na jó, esetleg péntek reggelig – a brit EU tagságról szóló népszavazás ügyében. Egy biztos: a szavazókat végzetesen megosztó kérdésről van szó. Az első számú celeb, David Beckham a jó oldalra állt, nézzük, mi a véleménye az általunk is ismert más híresebb briteknek-angoloknak? A folytatáshoz kattints ide! >>> |