Bár a világgazdaság növekedési kilátásai nem javultak az elmúlt negyedévben, a külső környezet továbbra is a magyar gazdaságnak kedvez, közölte a Takarékbank a Privátbankár.hu-val. Az idei első negyedévben egy meglehetősen gyenge adatot láthattunk, ez azonban várható volt az európai uniós források csökkenése miatt, illetve a június 23-i brit népszavazás is nyomás alatt tartja a piacot. A kockázati faktorok kikerülésével és a forráskihelyezés felpörgésével, illetve a háztartások fogyasztásának élénkülésével azonban nem valószerűtlen a gazdasági fellendülés: az idei 2,1 százalékos GDP növekedést jövőre egy látványosabb, akár 3,3 százalékos szárnyalás is követheti a Takarékbank elemzői szerint.
A Takarékbank várakozásai a főbb makromutatókban. Forrás: Takarékbank |
Infláció, államháztartás, külkereskedelem
Az inflációt illetően továbbra is egy alacsony, de kismértékben gyorsuló inflációra számítanak, az idei évre 0,7, jövőre pedig 2,1 százalékos lehet a pénzromlás üteme. Fontos azonban, hogy a jövő évi költségvetést 0,9 százalékos inflációra tervezték, így a jelenleg ismertnél is jelentősebb adócsökkentés jöhet majd a közeljövőben. Ráadásul azzal, hogy a jegybank májusban egy százalék alá vitte az alapkamatot – és amit a tervek szerint 2018-ig tartani is szeretnének – kérdés, hogy milyen gazdaságélénkítő eszközök maradtak a Magyar Nemzeti Bank kezében, hogy felpörgessék az inflációt.
Az államháztartási hiányban némi növekedésre számítanak a Takarékbank elemzői, elsősorban az adócsökkentések és az oktatási és egészségügyi többletforrások biztosítása miatt, ezzel ideiglenesen akár a GDP arányában 2 százalék fölé is nőhet a deficit. A külkereskedelmi mérleget illetően továbbra is számolni kell az alacsony olajárral, ez és az uniós források kiesése miatt egy valamivel szerényebb, de stabil 5 százalék feletti többletre kell számítani jövőre.
A forint stabilizálódni fog a régióban is. Forrás: Takarékbank |
Mi lesz a forinttal?
A makrogazdasági adatok alakulása a forintra is támogatóan hat. A brexittel kapcsolatos bizonytalanság a hazai devizát sem kímélte, amennyiben azonban a britek mégis a maradás mellett döntenek, azzal a forint újra 310-nél stabilizálhatja a helyzetét a forint. Ha viszont a brexit megvalósul, úgy akár a 320-as szintet is áttörheti az árfolyam a Takarékbank szerint. Ráadásul a Fitch májusi felülvizsgálata óta Magyarország már befektetésre ajánlott kategóriába tartozik a hitelminősítőnél. Így jó esély van arra, hogy a Moody’s is még idén felminősíti a magyar gazdaságot, ezzel pedig a Magyarországon nem aktív befektetési alapoknak is lehetőségük magyar pénzügyi eszközök tartására, ami szintén kedvező irányba lökheti majd a forintot.