4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Átvette a brit kormány vezetését Theresa May volt belügyminiszter, és már azt is tudni lehet, hogy kikkel vág majd neki az abszolút történelmet író Brexitnek. A kilépés mellett kampányolók nagy figuráit pozíciókkal jutalmazták, a rendszeresen botrányokat okozó Boris Johnsonnak pedig a brit diplomácia vezetéséért kell majd felelnie.
Boris Johnson. Forrás: Wikimedia commons

A Bloomberg cikke szerint May alig három hét után vette át az irányítást David Camerontól, aki azután, hogy a kilépéspártiak nyertek a brit népszavazáson lemondott.

Az új vezető már több változtatást is eszközölt, többek közt kirúgta a David Cameronhoz ezer szállal kötődő George Osborne pénzügyminisztert, és helyére a korábbi külügyminiszter Philip Hammondot ültette.

A Brexit nagy támogatói irányítanak?

Talán a legmeglepőbb döntés a volt londoni polgármester Boris Johnson külügyminiszteri kinevezése. A sokszor csak Nagy-Britannia bohócaként emlegetett politikus erős hangvételű kijelentéseivel többször is botrányokat okozott már, ráadásul mind Barack Obamának, Hillary Clintonnak és Donald Trumpnak is sikerült csúnyábban odaszólnia már. Az új külügyminiszter a választást várhatóan megnyerő Clintont például korábban egy pszichiátria szadista nővéréhez hasonlította - írja a Reuters.

Persze az amerikai külügy profizmussal csak annyit közölt, hogy már alig várják az új brit kormánnyal közös munkát. Az, hogy Johnson ne rondítson bele a brit-amerikai kapcsolatokba mindenképpen fontos lenne, mert a Brexit után ez a kereskedelmi kapcsolat lényegesen többet fog érni, mint most.

A briteknek kell Európa, vagy fordítva?

A Brexit-tárgyalásokat a hangzatos nevű David Davis felügyeli majd, akinek optimizmusát mi is csak irigyelni tudjuk. Az euroszkeptikus politikus ugyanis úgy véli, hogy egy olyan kulcspartner elvesztése, mint Nagy-Britannia rákényszeríti az olyan európai vezetőket, mint Angela Merkel, hogy engedjék oda a briteket a belső szabadpiachoz a kötelezettségek vállalása nélkül.

A brit kilépéssel rengeteget foglalkoztunk a Privátbankáron. Cikkeinket itt lehet megtalálni! >>>

Davisnek nyilvánvalóan óriási a felelőssége, mivel neki kell majd meggyőznie a befektetőket, hogy a brit gazdaság képes túlélni közel négy évtizednyi kereskedelmi, jogi és diplomáciai kötelék elvágását az Európai Unióval. Az új kormány célja az lesz, hogy úgy juthasson hozzá az uniós belső piachoz, hogy közben attól még korlátozhassa a szabad munkaerő-áramlást.

A frissen kinevezett Brexit-államtitkár szerint Angela Merkel a választás évében nem engedheti meg magának, hogy elveszítse a briteket, márpedig szerinte Európában, amit a „német kancellár akar, a német kancellár megkap”. Az mindenesetre biztos, hogy Davis egyszer már komolyabban nekiment Merkelnek, a kancellár ugyanis nem támogatta a Jean-Claude Juncker kinevezését ellenző briteket. Ekkor Merkel Davis szerint egészen egyszerűen cserben hagyta Nagy-Britanniát – írja a Reuters.

Ők már biztosan az új kormány tagjai

Theresa May - miniszterelnök

David Davis - a kilépési tárgyalásokért felelős államtitkár

Boris Johnson - külügyminiszter

Amber Rudd - belügyminiszter

Philip Hammond - pénzügyminiszter

Liam Fox - nemzetközi kereskedelemért felelős államtitkár

May mindenképpen végigviszi a kilépést

Az új miniszterelnök a Downing Streeten található rezidencia előtt arról beszélt, hogy fel fognak nőni a kihíváshoz, és egy pozitív, emberarcú Nagy-Britanniát építenek majd, amely mindenki számára működik majd, és nem csak a „szerencsés keveseké” lesz.

Theresa May már most nagy nyomás alatt van az EU-vezetőktől, akik minél előbb szeretnék tudni, hogy mikor indítják be hivatalosan is a kilépési eljárást. Az új brit miniszterelnök Angela Merkellel és Francois Hollande-al folytatott telefonhívásai során időt kért, és ismét megerősítette, hogy mindenképpen meglépi a Brexitet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezt kéne Svájc után csinálnunk
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 16:23
Svájc ipari termelése 8,5 százalékkal, 2021 második negyedéve óta a leggyorsabb ütemben bővült az idei első negyedévben éves szinten, a negyedik negyedévben jegyzett 2,1 százalékos éves szintű növekedés után – derült ki a svájci statisztikai hivatal adataiból.
Makro / Külgazdaság Kijött az Európai Bizottság gazdasági jelentése Magyarországról
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 15:33
Megjelent az Európai Bizottság gazdasági előrejelzése, amely szerint idén 0,8, jövőre pedig 2,5 százalékkal nőhet a magyar bruttó nemzeti össztermék (GDP).
Makro / Külgazdaság GKI: továbbra is gyengélkedik az építőipar
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 14:15
Az építőipari termelés az elmúlt két évben folyamatosan csökkent, és ez a kedvezőtlen tendencia az idei első negyedévben is folytatódott. Az egyre szűkülő kereslet következtében a cégek száma is mérséklődött, miközben a termelői infláció lassulni kezdett. Az építőipari szereplők egyelőre nem látnak közeli trendfordulót, ugyanakkor az ágazat középtávú növekedési kilátásai kedvezőek.
Makro / Külgazdaság Visszacsinálják a Brexitet?
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 09:52
Először tartanak hivatalos brit-EU csúcstalálkozót a brit EU-tagság megszűnése óta.
Makro / Külgazdaság Táptalajt adnak a recessziós félelmeknek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 07:53
A távol-keleti országban lassult az ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom növekedése.
Makro / Külgazdaság Hiába a kormány csodafegyvere, csak nem tudunk közelebb kerülni Európához
Csabai Károly | 2025. május 19. 05:44
Bár a hazai éves infláció áprilisban lassult, de nem olyan mértékben, mint amekkorára a március közepétől ketyegő árrésstop alapján következtetni lehetett. Ráadásul közben a többiek sem tétlenkedtek, így európai összehasonlításban egy tapodtat sem jutottunk előrébb, hajszálra ugyanannyi öreg kontinensbéli ország fogyasztóiár-indexe alacsonyabb a miéknél, mint egy hónappal korábban – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Berlin Trump jóindulatáért és a NATO túléléséért küzd
Káncz Csaba | 2025. május 18. 10:53
Az új német kormány padlógázt nyom a katonai kiadásokban, hogy a jövő havi NATO csúcstalálkozón elnyerjék Trump jóváhagyását a szervezet jövőjére nézve. Ukrajna megmutatja, hogyan lehet egy hadsereget a szinte semmiből néhány év alatt Európa legnagyobb fegyveres erejévé fejleszteni. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor az átláthatósági törvényjavaslatról is – kemény fellépést ígér
Privátbankár.hu | 2025. május 18. 10:08
Ezt nem lehet megengedni, fogalmazott a miniszterelnök a külföldi támogatásokat kapó szervezetek ügyében.
Makro / Külgazdaság 50 százalékról nullára: utolsó atomerőművét is leállítja egy ország
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 11:16
Tajvan megkezdte utolsó aktív atomerőművének leállítását a Taiwan Power (Taipower) állami energiaellátó vállalat szombaton kiadott tájékoztatása szerint.
Makro / Külgazdaság Főhet Putyin feje: gyengélkedni kezdett az orosz gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 08:52
Befékezett az orosz gazdaság, és bár az infláció csökkent, még mindig 10 százalék fölött van.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG