Boris Johnson. Forrás: Wikimedia commons |
A Bloomberg cikke szerint May alig három hét után vette át az irányítást David Camerontól, aki azután, hogy a kilépéspártiak nyertek a brit népszavazáson lemondott.
Az új vezető már több változtatást is eszközölt, többek közt kirúgta a David Cameronhoz ezer szállal kötődő George Osborne pénzügyminisztert, és helyére a korábbi külügyminiszter Philip Hammondot ültette.
A Brexit nagy támogatói irányítanak?
Talán a legmeglepőbb döntés a volt londoni polgármester Boris Johnson külügyminiszteri kinevezése. A sokszor csak Nagy-Britannia bohócaként emlegetett politikus erős hangvételű kijelentéseivel többször is botrányokat okozott már, ráadásul mind Barack Obamának, Hillary Clintonnak és Donald Trumpnak is sikerült csúnyábban odaszólnia már. Az új külügyminiszter a választást várhatóan megnyerő Clintont például korábban egy pszichiátria szadista nővéréhez hasonlította - írja a Reuters.
Persze az amerikai külügy profizmussal csak annyit közölt, hogy már alig várják az új brit kormánnyal közös munkát. Az, hogy Johnson ne rondítson bele a brit-amerikai kapcsolatokba mindenképpen fontos lenne, mert a Brexit után ez a kereskedelmi kapcsolat lényegesen többet fog érni, mint most.
A briteknek kell Európa, vagy fordítva?
A Brexit-tárgyalásokat a hangzatos nevű David Davis felügyeli majd, akinek optimizmusát mi is csak irigyelni tudjuk. Az euroszkeptikus politikus ugyanis úgy véli, hogy egy olyan kulcspartner elvesztése, mint Nagy-Britannia rákényszeríti az olyan európai vezetőket, mint Angela Merkel, hogy engedjék oda a briteket a belső szabadpiachoz a kötelezettségek vállalása nélkül.
A brit kilépéssel rengeteget foglalkoztunk a Privátbankáron. Cikkeinket itt lehet megtalálni! >>> |
Davisnek nyilvánvalóan óriási a felelőssége, mivel neki kell majd meggyőznie a befektetőket, hogy a brit gazdaság képes túlélni közel négy évtizednyi kereskedelmi, jogi és diplomáciai kötelék elvágását az Európai Unióval. Az új kormány célja az lesz, hogy úgy juthasson hozzá az uniós belső piachoz, hogy közben attól még korlátozhassa a szabad munkaerő-áramlást.
A frissen kinevezett Brexit-államtitkár szerint Angela Merkel a választás évében nem engedheti meg magának, hogy elveszítse a briteket, márpedig szerinte Európában, amit a „német kancellár akar, a német kancellár megkap”. Az mindenesetre biztos, hogy Davis egyszer már komolyabban nekiment Merkelnek, a kancellár ugyanis nem támogatta a Jean-Claude Juncker kinevezését ellenző briteket. Ekkor Merkel Davis szerint egészen egyszerűen cserben hagyta Nagy-Britanniát – írja a Reuters.
Ők már biztosan az új kormány tagjai Theresa May - miniszterelnök David Davis - a kilépési tárgyalásokért felelős államtitkár Boris Johnson - külügyminiszter Amber Rudd - belügyminiszter Philip Hammond - pénzügyminiszter Liam Fox - nemzetközi kereskedelemért felelős államtitkár |
May mindenképpen végigviszi a kilépést
Az új miniszterelnök a Downing Streeten található rezidencia előtt arról beszélt, hogy fel fognak nőni a kihíváshoz, és egy pozitív, emberarcú Nagy-Britanniát építenek majd, amely mindenki számára működik majd, és nem csak a „szerencsés keveseké” lesz.
Theresa May már most nagy nyomás alatt van az EU-vezetőktől, akik minél előbb szeretnék tudni, hogy mikor indítják be hivatalosan is a kilépési eljárást. Az új brit miniszterelnök Angela Merkellel és Francois Hollande-al folytatott telefonhívásai során időt kért, és ismét megerősítette, hogy mindenképpen meglépi a Brexitet.