A befolyásos South China Morning Post számolt be tegnap azon értesüléseiről, miszerint Kína a héten fel fogja függeszteni az ausztrál réz és cukor behozatalát. A lap mai száma hozzáteszi, hogy napokon belül Peking felfüggeszti az évi 400 millió amerikai dollárt kitevő ausztrál búza importját is.
Mindezek már csak újabb lépések abban a májusban kezdődött folyamatban, amikor Peking 80 százalékos büntetővámot vetett ki az ausztrál árpára, és betiltotta 4 ausztrál vágóhíd termékeinek importját, amely az ausztrál marhahús-export 35 százalékát adja Kínába.
Peking az elmúlt napokban szúbogár-fertőzésre hivatkozva felfüggesztette fűrészáru behozatalát az ausztrál Queensland tagállamból. Szintén felfüggesztette gyomfertőzésre hivatkozva az Emerald Grain – egy óriási ausztrál gabonaexportőr – jogát kínai szállításokra, holott a cég 12 ezer termelő családdal áll kapcsolatban. A hétvégén pedig Sanghajban fémszennyezettségi (!) vizsgálatot kezdtek a hatóságok egy ausztrál tengerirák-szállítmánynál.
Célkeresztbe kerülve
Azt még egy kisiskolás sem hiheti, hogy ezen leckéztetések mögött nincsen kínai politikai szándék. A kommunista párt szócsöve már nem is csinál titkot belőle, hogy az ausztrál politikai fejlemények miatt cseréli le Peking az ausztrál szénszállításokat is mongol importra. De miért került Ausztrália Peking célkeresztjébe?
Nos, Kína szerint napjainkra a hiperagresszív Washington diktálja Ausztrália minden egyes külpolitikai lépését. Peking frusztrációja régre nyúlik vissza, hiszen az ausztrál elhárítás (ASIO) jelentése már 2017-ben az ausztrál politikába és az egyetemeken való „széleskörű kínai beavatkozásról” számolt be. Canberra tavaly decemberben aztán 90 millió dolláros költségvetéssel felállított egy olyan rendőrségi- és titkosszolgálati akciócsoportot, amelynek feladata „a külföldi beavatkozás elleni küzdelem és büntetőeljárás lefolytatása.”
Ki nem mondva az ausztrál kormány ezzel az 1,2 millió főre becsült kínai származású közösséget hivatalosan is megfigyelés alá helyezte. Az ausztrál sajtó ujjongott, Peter Hartcher, a Sydney Morning Herald nemzetközi szerkesztője letartóztatásokat és deportálásokat követelt, mivel „az autokrata Kínai Kommunista Párt folytatja titkos és erőszakos kampányát Ausztráliában.”
Újra Kína-ellenes hadgyakorlaton
A koronavírus-járvány kitörése óta ráadásul az ázsiai származásúak gyakran szembesülnek verbális és fizikai bántalmazással, megtagadnak szolgáltatást tőlük, halálos fenyegetést kapnak, illetve megrongálják ingatlanaikat. A szigetországban élő kínai közösség saját bőrén érzi a feszült diplomáciai viszonyt Peking és Canberra között.
Mi több, kiszivárgott információk szerint augusztusban India, Japán és Ausztrália a színfalak mögött aktív, Kínát feltartóztató tárgyalásokat kezdtek beszállítási láncaik szorosabb koordinálásáról. Az Egyesült Államokkal karöltve Japán, Ausztrália és India már évek óta tagjai az egyre nyíltabban Kína-ellenes Négyoldalú Biztonsági Dialógusnak (Quad) nevezett nemzetbiztonsági és katonai konzultációs csoportnak. Ausztrália ebben a hónapban – 2007 óta először – részt vesz a Quad hadgyakorlatán a Bengáli-öbölben és az Arab-tengeren.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)