Sophia Kalantzakos könyve a ritkaföldfémek globális ellátási láncában monopóliumot szerző Kína esettanulmányán keresztül mutatja be, hogyan állíthatók geopolitikai célok szolgálatába a gazdasági eszközök.
A ritkaföldfémek jelenleg pótolhatatlan nyersanyagok az elektronikai ipar és a megújuló energiatermelés számára. Kalantzakos a ritkaföldfémek esettanulmányán keresztül mutatja be a kínai állam gazdasági eszközökön keresztül történő világpolitikai beavatkozását (economic statecraft). Feltérképezi a kínai geopolitikai törekvések és a gazdasági eszközök kapcsolatát, amely a jelenleg eszkalálódó kínai–amerikai kereskedelmi háború jobb megértéséhez és fejleményeinek előrejelzéséhez is támpontul szolgálhat.
A ritkaföldfémek önmagukban is releváns kérdéseket vetnek fel a jövő legfontosabb nyersanyagai és elérhetőségeik összefüggésében, ám Kína szerepe még inkább aktuálissá teszi a művet. A geopolitikai célok eléréséhez egyre gyakrabban alkalmaznak gazdasági eszközöket, ami a modern hadviselés egy formája lehet. A szankciókat és juttatásokat egyaránt alkalmazó nyugati nagyhatalmak számára érzékeny pont Kína belépése és a hasonló logika alkalmazása a nemzetközi érdekellentétek során - ezeket a dilemmákat is hatékonyan mutatja be a könyv.