Kína központi bankja másodszor is meglepte a piacokat ezen a héten azzal, hogy csütörtökön nem tervezett hitelműveletet hajtott végre jelentősen alacsonyabb kamatokkal, ami arra utal, hogy a hatóságok erősebb monetáris ösztönzést próbálnak nyújtani a gazdaság fellendítése érdekében — írja a Reuters.
A középtávú hiteleszköz (MLF) műveletre azt követően került sor, hogy a központi bank hétfőn több irányadó hitelkamatot is csökkentett, néhány nappal egy felső vezetői találkozó után, amely más jelentős reformokat is vázolt. A Kínai Népi Bank (PBOC) közleményében bejelentette, hogy az MLF keretében 200 milliárd jüant (27,5 milliárd dollárt) bocsátott ki egyéves kölcsönök formájában 2,30 százalékos kamattal, ami 20 bázisponttal alacsonyabb az előző MLF kölcsönnél.
A központi bank emellett 235,1 milliárd jüant juttatott a piacokra hétnapos visszavásárlási megállapodások révén 1,70 százalékos kamattal, és közölte, hogy a rövid távú eszköz révén történő pénzbefecskendezés célja a „hónap végi bankrendszeri likviditási feltételek ésszerűen bőséges szinten tartása” volt, a közlemény szerint.
Reakció
Az MLF kamatcsökkentés „alapvetően a tőzsdei árfolyamok éles csökkenésére adott reakció volt” – mondta Xing Zhaopeng, az Australia and New Zealand Bank (ANZ) vezető kínai stratégiája.
Kína tőzsdéi negatívan reagáltak a hírre csütörtökön, mivel a hatóságok hirtelen fellépése a hitelezésben azt jelenti, hogy a deflációs nyomás és a fogyasztói kereslet gyengesége súlyosabb, mint amit az eszközök ára tükröz. Kína a hónap elején a vártnál gyengébb GDP-adatokat közölt. Kína irányadó indexei ezen a héten estek.