Kína gyakorlatilag az egyetlen ország, akivel Észak-Korea komoly kereskedelmet folytat, számtalan olyan árucikket vesz tőle, amit nem tud előállítani, cserébe a kis ország leginkább szenet és vasércet exportál. A számok azt mutatják, hogy visszaesőben a kereskedelem: a júniusi 489 millióról júliusra 456 millió dollárra csökkent a forgalom értéke. Persze Trump nyilván az szeretné, ha ez a szám 0-ig csökkenne, hisz ez jó eséllyel valóban Észak-Korea ellehetetlenüléséhez vezetne.
Benzin, szén, vasérc
A Reuters által elemzett adatok szerint míg júniusban 8262 tonna finomított benzint szállított Kína, addig júliusban mindössze 120 tonnát. Hozzá kell tenni, hogy a kínai állami olajvállalat nem szankcióként függesztette fel a szállítást, hanem azért, mert Észak-Korea nem tudott neki fizetni. Ennek viszont már embargóhoz köthető okai vannak: Phenjan nem tud eleget exportálni, nem jut devizához, így az importért nem tud fizetni.
Kína júniusban megszüntette a szén vásárlását Észak-Koreától, így júliusban már nem is történt szállítás. Ugyanakkor Kína nyomást gyakorol a vasérc importőrökre, hogy ne vegyenek Phenjantól, ennek hatására júniusról júliusra negyedével csökkent az észak-koreai export, és azóta feltehetően még nagyobb mértékben, de erről csak később lesznek statisztikai adatok.
Hiányos ellátás, gyengülő katonák
Az elszigetelődő ország tehát sokkal kevesebbet exportál és importál, mint korábban, és ezért komoly ellátási nehézségek jelentkeznek. Egy újságíró, akinek sikerült Észak-Koreában adatokat gyűjtenie, elmondta a Guardiannek, hogy az országot éhínség fenyegeti. A hadsereg létszáma viszonylag nagy, sok katonát kell etetni, a tisztek és más, kiemelt ellátást élvező katonák viszont eladják az ellátmány egy részét a feketepiacon a nélkülöző lakosságnak.
Ennek következtében, valamint amiatt, hogy a sorkatonák ellátása eleve hiányos, a katonák rossz bőrben vannak, rosszul tápláltak, egészségi állapotuk leromlott, képtelenek lennének érdemi harcot folytatni háború esetén, különösen az amerikaiak ellen. Kétségkívül, ha odáig fajul a konfliktus, hogy Észak-Korea területén folynának a harcok, már úgysem lenne esélyük a túlerővel szemben, hisz vélhetően a teljes dél-koreai hadsereg is bevonulna, hogy egyesítse az országot.
A rakétákba kapaszkodik
Pont ezért folytatja Kim Dzsong Un az atom-, és rakétaprogramot: tudja, hogy hagyományos háborúban nem tud talpon maradni, ahogy nem tudott Szaddam Husszein vagy az afganisztáni tálib rezsim sem. A 75 éve vívott háború, melyet azóta is csak tűzszünet zárt le, vagy a vietnami háború egész más ügy volt: az északi, kommunista oldalak mögött ott állt a Szovjetunió, erőteljes támogatással. Most viszont nem áll senki Phenjan mellé, magára van utalva a diktatúra.