A gazdasági növekedést támogató intézkedések részeként Kína jövőre „megfelelően laza” monetáris politikát fojtat majd, ami 2010 óta az első elmozdulás a lazítás felé — jelentette hétfőn a kínai állami média a Politikai Bizottság ülése után — számol be róla a Reutes. Ezt kiegészítve Kína proaktívabb fiskális politikát fog követni, és fokozza a „nem szokványos” anticiklikus kiigazításokat is.
Kínának emellett „erőteljesen” növelnie kell a fogyasztást és „minden téren” bővítenie kell a belföldi keresletet – jelentette a Xinhua hírügynökség.
Az információ a Kommunista Párt vezető tisztségviselőit magában foglaló Politikai Bizottság ülésének hivatalos jegyzőkönyvéből származik, és a jövő évi gazdasági terveket taglaló Központi Gazdasági Munkaértekezlet e héten később esedékes megtartása előtt érkezett.
Fő a stabilitás
A Xinhua szerint 2025-ben a hatóságoknak be kell tartaniuk azt „az elvet, hogy a haladás a stabilitás megőrzése mellett történjen”, és a fejlődést a stabilitás biztosítására és az innováció ösztönzésére fordítsák.
Proaktívabb fiskális politikát, és megfelelően laza monetáris politikát kell végrehajtani, bővíteni és finomítani kell a szakpolitikai eszköztárat, ezzel is erősítve a rendkívüli anticiklikus kiigazításokat – áll a közleményben.
A jegybank öt monetáris politikai lehetőség közül szokott választani, mégpedig a „laza”, „megfelelően laza”, „megfontolt”, „megfelelően feszes” és „feszes” lehetőségeket mérlegeli.
Kína a 2008-as globális pénzügyi válság után „megfelelően laza” monetáris politikát fogadott el, majd 2010 végén átváltott a „megfontolt” politikára.