3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kína megtiltotta kulcsfontosságú ásványok exportját az Egyesült Államokba.

Kína megtiltotta a gallium, germánium és antimon, valamint a hozzájuk kapcsolódó, potenciálisan katonai felhasználású ásványi anyagok exportját az Egyesült Államokba – közölték a hatóságok kedden, egy nappal azután, hogy Washington fellépett a kínai chips-ágazat ellen — számol be róla a Reuters. A kereskedelmi minisztérium a katonai és polgári kettős felhasználású termékekről szóló irányelvének nemzetbiztonsági megfontolásaira hivatkozott.

„Elvileg nem engedélyezhető gallium, germánium, antimon és szuperkemény anyagok exportja az Egyesült Államokba” — közölte a kínai kereskedelmi minisztérium. Az azonnal hatályba lépő rendelkezés szigorúbb ellenőrzést ír elő az Egyesült Államokba szállított grafittermékek végfelhasználásáról is.

A germánium szépen csillog
A germánium szépen csillog
Fotó: Wikipédia

Az új intézkedések megerősítik a kritikus ásványok exportjára vonatkozó tavaly bevezetett korlátozások betartatását, de azok csak az Egyesült Államok piacára vonatkoznak — ezzel eszkalálva a világ két legnagyobb gazdasága közötti kereskedelmi feszültségeket.

A gyakorlatban már hamarabb léptek

A kínai vámadatok azt mutatják, hogy idén októberig nem szállítottak germániumot vagy galliumot az Egyesült Államokba, bár egy évvel korábban ez volt ezen ásványok negyedik, illetve ötödik legnagyobb piaca. A galliumot és a germániumot félvezetőkben, míg a germániumot infravörös technológiában, optikai kábelekben és napelemekben is használják. Hasonlóképpen, Kína októberi antimonszállítmányai 97 százalékkal zuhantak szeptemberhez képest, miután Peking korábbi exportkorlátozási lépése hatályba lépett.

Jelentős termelő

Kína adta tavaly a világszerte bányászott antimon 48 százalékát, amelyet lőszerekben, infravörös rakétákban, nukleáris fegyverekben és éjjellátó szemüvegekben, valamint akkumulátorokban és fotovoltaikus berendezésekben használnak fel.

A Project Blue tanácsadó cég szerint ebben az évben a finomított germániumtermelés 59,2 százalékát és a finomított galliumtermelés 98,8 százalékát Kína adta.

„A lépés a feszültség jelentős fokozódásával jár az ellátási láncokban, ahol Nyugaton már így is szűkös a hozzáférés ezekhez a nyersanyagokhoz” — mondta Jack Bedder, a Project Blue tanácsadócég társalapítója.

„Nem meglepő, hogy Kína az amerikai hatóságok növekvő, már meglévő és bevezetendő korlátozásaira saját korlátozásokkal reagált ezen stratégiai ásványok exportjára vonatkozóan” – mondta Peter Arkell, a Kínai Globális Bányászati Szövetség elnöke.

„Ez egy kereskedelmi háború, amelynek nincsenek nyertesei” – tette hozzá a bányászati szakember.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG