Védőmaszkos egészségügyi dolgozók a kuangcsoui központi pályaudvaron 2020. február 12-én. MTI/EPA/Alex Plavevski |
Bár Vuhanban az egészségügyben dolgozók közül többen már múlt decemberben észlelték a koronavírus kitörését, a helyi hatóságok eltussolták ezeket a híreket. Sőt, a rendőrség nyolc dolgozót megbüntetett „rémhír terjesztése” és a „társadalmi rend” destabilizálása miatt. Egyikük volt az a 34 éves szemészorvos, Li Venliang, aki már szinte mártír-státuszba jutott szélmalomharcának következtében, és aki február 7-én elhunyt a fertőzés következtében, országos felháborodást váltva ki.
Elterelni a figyelmet
Valóban, a politikailag félrekezelt járvány megrengette a kommunista hatóságok hitelét, ezért a napokban propagandahadjárat indult. A kommunista párt szócsöve, a Global Times megpróbálja elterelni a felelősséget a pekingi vezetésről és szerkesztőségi cikkében leszögezi: „A városi hatóságok elhanyagolták kötelességüket, amikor csak lassan tették meg a lépéseket, holott a járvány akkor már kitört.” Egy másik propagandatermék a hisztéria okozóit a nyugati, érzéketlen és rasszista sajtótermékekben találja meg.
De a 34 éves leleplező (whistleblower) orvos – aki egy 5 éves gyermeket és egy várandós feleséget hagyott most hátra – nem az első áldozata a kínai kommunista gépezet embertelenségének. Több korábbi járvány esetében is a leleplező orvosok őrizetbevétellel, száműzetéssel, illetve életükkel fizettek tettükért.
Vang Suping
Az Egyesült Államokban tavaly elhunyt orvosnő 1995-ben észrevette, hogy sok vérplazma donor Hepatitisz C-vel fertőzött, de vérleadás előtt csak Hepatitisz B-re vizsgálták meg őket. Ezért saját kezdeményezésre megvizsgálta a betegeit: kiderült, hogy a teszt-személyek 34 százaléka Hepatitisz C-vel fertőzött volt. Vang figyelmeztette elöljáróit, akik szerint viszont a kibővített ellenőrzés „növeli a költségeket”.
Kiderült az is, hogy a vépróbák 13 százaléka HIV-pozitív volt, de ezt a helyi hatóságok nem jelentették a felsőbb szintekre. Peking csak 2001-ben jelentette be az országos Aids járványt. Addigra már több, mint félmillió véradó fertőződött meg országszerte. A sorozatos zaklatások miatt Vang házassága tönkrement és 2001-ben kivándorolt az USÁ-ba. Soha többet nem tért vissza Kínába.
Zsiang Janjong
2003-ban a sebészorvos felfedezte, hogy egykori osztálytársa SARS-vírussal fertőzött. Hamar sikerült kiderítenie, hogy a vírus már egyetlen kórházban 7 embert megölt, 60-at pedig megfertőzött. Az orvos riadóztatta a kínai és nemzetközi médiát, és egy rövid ideig Peking hősként ünnepelte az orvost, aki amúgy 1952 óta a párt tagja és 60 évet dolgozott a 301-es pekingi katonai kórházban.
Az orvos ezután döntő hibát követett el, és 2004-ben a pártjához írt levelében az 1989-es Tienanmen téri tüntetések újradefiniálását kérte. Ezt Peking már nem vette félvállról, és feleségével együtt átnevelőtáborba küldte. 2019-ben – a Tienemnen téri vérengzés 30. évfordulóján - újabb levelet küldött a pártközpontba. Azóta az orvos házi őrizetben él, és nem érintkezhet a külvilággal.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)