3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az idén a korábbinál jóval nagyobb értékben és számban vásároltak fel cégeket kínai befektetők Európában, és ez a tendencia a második félévben is folytatódhat. A gépiparon, technológián kívül a gyógyszeripar, egészségügy, idősgondozás is nagyon érdekli a kínaiakat egy tanulmány szerint.
Robotizált BMW-gyártósor Lipcsében (illusztráció, fotó: Wikipedia)

A kínai befektetők nagybevásárlást rendeznek Európában – írja az Investing.com a DPA-AFX-re hivatkozva. Az év első félévében 72,4 milliárd dollárnyi, azaz 65,2 milliárd eurónyi befektetést jelentettek be az Ernst & Young tanulmánya szerint. Ez 164 tranzakciót jelent, míg tavaly egész évben 183 üzletet hoztak tető alá. További felvásárlási üzletek vannak folyamatban.

Németország volt a legkedveltebb célpont 34 vállalat-felvásárlással, utána következik Franciaország és Nagy-Britannia 23 és 20 tranzakcióval. Németországban 9,7 milliárd eurót költöttek el, sokszorosát a 2015 egészében mért 474 millió eurónak. Ennek nagy része, 4,2 milliárd euró a Kuka robotikai vállalat folyamatban levő felvásárlására megy el (erről korábban tudósítottunk itt>>>>, majd pedig itt>>>>).

A Kuka-üzlet azonban csak a harmadik a sorban, megelőzi a Syngenta svájci vegyipari cég még le nem zárult felvásárlása 44 milliárd dollárért, és a finn Supercell játékfejlesztő megvétele 8,6 milliárd dollár értékben.

Az Ernst & Young a második félévben is látványos felvásárlási tranzakciókat vár. Európában sok befektető akar megválni részesedésétől, Kína lassulása miatt viszont sok ottani befektető keres alternatívákat. Nem csak technológiai és gépgyártó vállalatok iránt érdeklődnek, hanem például klinikák, idősotthonok, gyógyszer- és biotechnológiai vállalatok iránt is.

A felvásárlóknak lehetnek árnyoldalai is, sokan a európai munkahelyeket féltik, mások kalandoroktól tartanak. Nem véletlenül, ahogy például a Deutschlandfunk mai cikkéből kiderül. Hogyan ellenőrizzük a kínai befektetőket, azok komolyságát? - teszik fel a kérdést a Frankfurt-Hahn repülőtér meghiúsult eladása kapcsán.

Ott a vevőről egy idő után kiderült, hogy tevékenységei között egyáltalán nem szerepel a repülőtér-üzemeltetés, üzleti terveit csak a tranzakció után akarta felfedni, és a kínai államtól nem volt rá engedélye. Azt feltételezik, hogy egy kínálkozó lehetőséget spontán akart megragadni egy felkészületlen vállalkozói csoport. A sanghaji befektetőknek valamiért csúnyán felülő rheinland-pfalzi kormányzat miniszterelnöke épp most élt túl egy bizalmatlansági szavazást az ügyben.

Megvan a Kuka-kétharmad

A Midea nevű kínai befektető a nyilvános vételi ajánlat során, annak lejárta előtt nem sokkal már a részvények 70,3 százalékát megszerezte – írja a DPA-AFX.de. A cég részvényenként 115 eurót ajánlott a tulajdonosoknak, a papírok a tőzsdén jelenleg 106 euróért forognak. A felvásárlás bejelentése előtti napon a papír 84,4 eurón zárt. Az ajánlat július 15-én éjfélig tart.

A felvásárlást Németországban kemény viták kísérték, mivel a robotikai vállalat stratégiailag fontos jövőbeli technológiákat fejleszt, így az Ipar 4.0-nak nevezettet, ami a gyártás teljes automatizálását jelenti.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG