Alapvetően problémamentes kapcsolatként jellemezte a kínai-amerikai viszonyt Hszi Csin-ping Kína új elnöke, amikor üdvözölte Jack Lew amerikai pénzügyminisztert Pekingben. Lew a világgazdaság talpra állításában játszott közös felelősséget hangoztatta. Hszi a közös érdekek nagyságát hangsúlyozta, de a "természetes" nézetkülönbségekről is beszélt, és fontosnak nevezte, hogy a két ország viszonyára stratégiai, távlati szemszögből tekintsenek. Lew az Egyesült Államoknak és Kínának a globális gazdasági növekedésben játszott szerepéről, ebből fakadó felelősségéről szólt, és egyebek mellett arra hívta fel vendéglátóit, hogy növeljék a belső fogyasztást. Az amerikai elnök határozottan kiáll a kapcsolatok megerősítése mellett a gazdasági és más stratégiai fontosságú területeken - húzta alá a pénzügyminiszter, és jelezte, hogy mindkét országnak csökkentenie kell a kereskedelmet és a befektetéseket hátráltató akadályokat.
A két ország kereskedelmi forgalmában az amerikai hiány tavaly ismét rekordméreteket öltött, elérte a 315 milliárd dollárt. Washington közben arra panaszkodik, hogy vállalatait Kínában körülbelül száz területen kizárják a befektetési lehetőségekből, míg Peking a kínai cégek nemzetbiztonsági kockázatra hivatkozó, hátrányos megkülönböztetését veti partnere szemére. Lew sajtóértesülések szerint tárgyalásain szóba hozza majd az amerikai vállalatok elleni hackertámadások témakörét, a kínai valuta árfolyamának kérdését, a szellemi tulajdonjog védelmét és az amerikai termékek kínai piacra jutásának lehetőségeit. |
A mostani találkozó az első, amelyen Hszi elnökként külföldi vendéget fogad, míg Lew-nak ez az első külföldi útja mióta Barack Obama elnök új kormányában hivatalba lépett. Lew látogatására időzítve az állami Hszinhua hírügynökség kommentárban emeli ki a mindkét országban lezajlott vezetőváltás adta új - elsősorban a gazdasági kapcsolatokat érintő - lehetőségeket. Ugyanakkor aggodalommal ír az amerikai államadósságról, a szövetségi kormány költségvetési helyzetéről, és abbéli reményét fejezi ki, hogy a kongresszus megoldást talál a problémára. Ezzel összefüggésben emlékeztet arra, hogy a tét Kína számára is nagy, mivel az államadósság legnagyobb külföldi finanszírozója, az Egyesült Államok második legnagyobb kereskedelmi partnere. Peking abban bízik, hogy Lew szakmai tapasztalata segíteni fog abban, hogy Washington megoldja költségvetési gondjait, meggátolja, hogy az Egyesült Államok és a világgazdaság egy újabb "végzetes" recesszióba zuhanjon.