"Teljesen elfogadhatatlan ártatlan civilek, köztük gyerekek ezreinek legyilkolása. Az erőszak csak még több erőszakhoz fog vezetni” – fogalmazott Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök pénteken a gázai-egyiptomi határnál lévő rafahi határátkelőnél, ahol Alexander De Croo belga kormányfővel közösen tartott sajtótájékoztatót.
Beszélt arról is, hogy Spanyolország hajlandó lehet elismerni egy palesztin államot még akkor is, ha az Európai Unió ezt nem teszi meg.
Sánchez az izraeli kormányfőnél, Benjámin Netanjahunál tett látogatása során pedig sürgette Izraelt, hogy gondolja újra gázai offenzíváját. Netanjahu előtt úgy fogalmazott, hogy a palesztin halálos áldozatok száma „tényleg tűrhetetlen”, a Hamász terrortámadásaira adott válasz pedig nem jelentheti „ártatlan civilek, köztük több ezer gyerek halálát”.
A belga kormányfő a rafahi sajtótájékoztató során szintén arról beszélt, hogy „túl sok civilt öltek meg” a gázai konfliktus során, „nem fogadhatjuk el, hogy egy társadalmat úgy romboljanak le, ahogy ez most Gáza társadalmával történik”, az izraeli terrorellenes hadműveletnek pedig "tiszteletben kell tartania a nemzetközi emberi jogot.”
Kitért arra is, hogy “meg kell állítani a (zsidó) telepesek erőszakos cselekedeteit Ciszjordániában” és “az ártatlan emberek legyilkolását.”
Ezt követően Eli Cohen izraeli külügyminiszter “hamis állításokkal” és “a terrorizmus támogatásával” vádolta meg a két kormányfőt, és jelezte, hogy be fogja rendelni mindkét ország nagykövetét. Az izraeli kormányfő pedig “határozottan elítélte” kommentjeiket a Politico szerint.
Ami az áldozatok nagyságát illeti, a Hamász október 7-i terrortámadásaiban több mint 1200 ember vesztette életét izraeli közlések szerint, több mint 200 embert túszul ejtettek. Az izraeli válaszcsapásokban 14 500-an haltak meg gázai közlések szerint, közülük több mint 5000 gyerek. Emellett több ezer ember eltűnt, ők feltehetően a romok alatt vannak. Az övezetben jelenleg négynapos tűzszünet van érvényben.
A spanyol kormánykoalícióban is helyet kapó radikális baloldali párt, a Podemos főtitkára egyébként még a fentieknél is keményebben fogalmazott az elmúlt hetekben. Ione Belarra etnikai tisztogatással és népirtással vádolta meg az izraeli vezetést. Egyúttal azt követelte, hogy függesszék fel a diplomáciai kapcsolatokat Izraellel, vezessenek be gazdasági szankciókat és fegyverembargót, Benjámin Netanjahut, aki szerinte háborús bűnös, pedig állítsák Nemzetközi Büntetőbíróság elé.