Az Európai Bizottság szerdai ülésének napirendjét összeállító tisztviselők már korábban megállapodtak abban, hogy a testület szerdán döntést hozhat a kohéziós alap magyarországi pénzügyi kötelezettségvállalásainak a felfüggesztéséről.
A papír sok mindent elbír - Brüsszelben jól tudják ezt
Az Index információ szerint az Európai Bizottság több mint 56 milliárd forintnyi kohéziós támogatás befagyasztását javasolja ma. Mindennek az előzménye, hogy Magyarország a 2004-es uniós csatlakozása óta nem teljesíti az Európai Unió költségvetési hiányra vonatkozó konvergenciakritériumát, ezért immáron nyolcadik éve túlzottdeficit-eljárás van érvényben Magyarország ellen. Mindez nem egyedülálló, jelenleg összesen 23 tagállammal szemben folyik eljárás. Abban a tekintetben viszont már egyedi a magyar helyzet, hogy Magyarország a tavalyi év végére sem teljesítette a Pénzügyminiszteri Tanács (ECOFIN) ajánlásait a hiány csökkentésére.
Hiába magyaráztuk a bizonyítványt? |
Bár a tavalyi hiánycél a várt alatt volt, és Magyarország idén is teljesítheti a szintet, az ECOFIN épp azt kifogásolta, hogy a magyar kormány nem fogadta meg tanácsait, az adatok pedig csak papíron megfelelőek, hiszen elsősorban egyedi tételeknek köszönhetően sikerült tartani a hiánycélt (így például a nyugdíjvagyon államosításával, különadókkal, stb.), vagyis strukturális átalakítások nem történtek.
Az Index úgy tudja, hogy a teljes kohéziós keret egytizedét, vagyis valamivel több mint 56 milliárdot zárolhat Brüsszel. Ez egyfelől azt jelenti, hogy a teljes büntetést, vagyis a csapok végleges elzárását egyelőre elkerültük, a 2013-as költségvetéssel illetve az idei évben több kormányzati döntéssel még javíthat Magyarország (vagyis szerkezetátalakításokra van szükség és megszorításokra, a kormány már neki is látott a spórolásnak).
Mit jelent egy ilyen büntetés a gyakorlatban?
A támogatás teljes befagyasztását londoni elemzők sem tartják valószerűnek. Már csak azért sem, mert Brüsszel valójában nem büntetni akarja a tagállamokat, hanem rávenni őket arra, hogy fogadják meg ajánlásait. Már a túlzottdeficit-eljárás folytatásáról szóló döntés után is tudni lehetett, hogy az EB inkább kikényszeríti a szükséges változtatásokat - elsősorban ajánlásokat megfogalmazva - mintsem hogy megbüntesse az amúgy is nehéz helyzetben lévő Magyarországot. A teljes pénzösszeget tehát egyelőre nem bukjuk el. A több milliárd forintos befagyasztás is csak a következő évtől élne, már futó projekteket ezért nem fognak elkaszálni. Tegnap Cséfalvay Zoltán, az NGM államtitkára nyilatkozta azt, hogy ha Magyarországot meg is büntetik, annak egyelőre gyakorlati jelentősége nem lesz.
Hogy a Bizottság valóban komolyan gondolja, hogy szigorúbban jár el a renitens tagállamok ellen, azt már a tegnap esti döntésük is jól illusztrálja: az Európai Bizottság felfüggesztette kedden az észlelt rendellenességek miatt Románia humánerőforrás-fejlesztési ágazati operatív programját.
A Kohéziós Alappal kapcsolatos büntetés Magyarország számára így is nagyon kínos és kellemetlen lehet, hiszen ilyen szankcióban az EB még egyetlen tagállamot sem részesített.