5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A müncheni biztonságpolitikai konferencia korábban az ellenfelek közötti párbeszéd színtere volt, de idén nem ez a helyzet. Első ránézésre a konferencia elsősorban az ukrán háborúval foglalkozik, a szervezők szerint azonban ennél többről van szó: a régi, Nyugat uralta világrendet védő államok és ellenfeleik közötti hatalmi harcról. Káncz Csaba jegyzete.

Ma zárja kapuit a három napos Müncheni Biztonságpolitikai Fórum, amelyen 40 állam vezetője, valamint 100 külügy- és védelmi miniszter vett részt. A napirendet természetesen a második világháború óta legnagyobb európai szárazföldi konfliktus, az ukrajnai háború dominálta.

Kevesen emlékeznek rá, hogy Putyin elnök és a Nyugat látványos elhidegülése az orosz elnök vérfagyasztó beszédével kezdődött 2007-ben, pont ezen a fórumon.

A főbb politikusi üzenetek

Zelenszkij elnök beszédében felszólította a Nyugatot, hogy továbbra is biztosítson az ukrán „Dávidnak” az orosz „Góliát” ledöntéséhez szükséges parittyákat. "A sebesség döntő fontosságú" - mondta, mert Putyin "azt akarja, hogy a világ figyelme elforduljon".

Volodimir Zelenszkij az 59. Müncheni Biztonsági Konferencián videókapcsolaton keresztül vett részt. Fotó: EPA/Anna Szilagyi
Volodimir Zelenszkij az 59. Müncheni Biztonsági Konferencián videókapcsolaton keresztül vett részt. Fotó: EPA/Anna Szilagyi

Scholz kancellár felszólította Európát, hogy fejlesszen ki egy „olyan nagy kapacitású fegyveripart”, amely képes kitermelni a régiós nemzetek által kívánt anyagokat és felszereléseket. „A legfontosabb fegyvereink állandó gyártására van szükségünk” – mondta, miközben az európai országok „ugyanabba az irányba kell, hogy dolgozzanak”. A kancellár azt is kijelentette, hogy Németország „véglegesen” ragaszkodik ahhoz a NATO-célhoz, hogy gazdasági teljesítményének 2 százalékát védelemre fordítsa.

Macron elnök leszögezte, hogy Európának készen kell állnia egy elhúzódó konfliktusra. „Jelenleg még nem jött el a párbeszéd órája, mert Oroszország a háborút választotta… [és] a háborús bűnök elkövetését… Oroszország nem nyerheti meg, és nem is szabad megnyernie ezt a háborút. Oroszország támadásának kudarcot kell vallania.”

A Globális Dél lelépett

A francia elnök elismerte, hogy a Nyugat elvesztette a Globális Dél vezetőinek támogatását ebben a konfliktusban. Nem tett eleget a kettős mérce vádjának megválaszolására, többek között már azzal, hogy nem segítette őket elég gyorsan a Covid-oltással.

Valóban, ahogyan a 176 oldalas müncheni biztonsági jelentés leszögezi: "A Nyugat azonnali válasza az ukrajnai háborúra biztosan nem segített. A Nyugat ahelyett, hogy segítette volna az országokat a megugrott élelmiszer- és energiaárak leküzdésében, megfeddte őket, hogy nem mutatnak elég szolidaritást Kijevvel."

A jelentés nyíltan kijelenti: „Afrikában vagy Latin-Amerikában egyetlen ország sem tagja annak a laza koalíciónak, amely szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben.” Ázsiában is csak három ország, plusz Tajvan szigete tagja annak.

A jelentés elismeri, hogy sok déli állam számára a „Nyugat vezette rendet” a „posztkoloniális dominancia, a kettős mérce és a fejlődő országok aggodalmainak figyelmen kívül hagyása” jellemzi. „A világ nagy részén” ezért szimpátia van egy többpólusú, „poszt-nyugati” világrend iránt.

Már nem a párbeszéd fóruma

Idén sem orosz, sem iráni tisztségviselő nem volt jelen a svájci davosi világgazdasági fórumon januárban, és senkit sem hívtak meg közülük az idei müncheni biztonsági konferenciára sem. Bár ez valahol érthető mindkét kormány kirívó lépései miatt, egyben sajnálatos is.

A müncheni konferencia - amelyet 1963 óta rendeznek meg - saját definíciója szerint „egyedülálló platformot jelent a korunk legnagyobb kül- és biztonságpolitikai kihívásairól szóló magas szintű vitákhoz”. A kihívások egyik oldalát képviselő országok diplomatáinak hiánya azonban valószínűleg nem segít megoldani őket.

Arra természetesen nincs garancia, hogy Putyin elnök vagy Szergej Lavrov külügyminiszter meghívása Münchenbe elősegítené a tűzszünetet, nemhogy egy tartósabb rendezést. Christoph Heusgent, a müncheni konferencia elnökét idézték nemrég, aki ezt mondta: „Nem akarjuk, hogy a müncheni biztonsági konferencia az orosz propaganda pódiumaként szolgáljon.”

De az oroszok jelenlétének hiánya sem segíti elő a béke ügyét. Ehelyett megerősíti Putyin azon véleményét, hogy Oroszországnak folytatnia kell ezt a gyilkos konfliktust, mert a „Nyugat” teljes mértékben ellene van.

Mivel idén Davos és München nem az effajta találkozások helyszíne, az ENSZ Közgyűlésének éves csúcstalálkozója szeptemberben New Yorkban a fogyatkozó lehetőségek egyik lesz az ellenségek interakciójára. Túl sok olyan válság van azonban, amely sürgős figyelmet igényel ahhoz, hogy megvárjuk az ilyen eseményeket. Itt és most lenne szükség több kapcsolatra.

"Egy posztnyugati korszak jelképe"

Ha első ránézésre a konferencia elsősorban az ukrán háborúval is foglalkozik, a szervezők szerint ennél többről van szó: a régi, Nyugat uralta világrendet védő államok és ellenfeleik közötti hatalmi harcról. A Nyugat „szabályokra épülő” rendje áll szemben azokkal, akik le akarják rázni a nyugati dominanciát.

A müncheni biztonsági jelentés szerint az Ukrajna elleni orosz agresszió „egy szemtelen támadás a szabályokon alapuló rend ellen”. A jelentés  „revizionistának” minősít a Nyugat globális dominanciájának megtörésére irányuló minden kísérletet.

A szerzők helyeslően hivatkoznak a brit New Statesman magazinban megjelent tavalyi cikkre, amely szerint az oroszok győzelme Ukrajnában "egy új, posztnyugati korszak erőteljes szimbóluma" lenne, amely egyben "a régi rend összeomlásának" jelképévé válhatna.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG