4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Teljes erővel zajlik Aleppó és Moszul ostroma, és mindkettő sikerrel. A nagy különbség csak az, hogy míg Moszul felszabadítását az Iszlám Állam uralma alól az egész világ üdvözli, Aleppónak a szír diktátor általi visszaszerzése megosztja a nemzetközi közösséget, nem beszélve Szíria lakosságáról.

Az Irak északi részén lévő Moszul városának felszabadítása az egész világ egyértelmű kívánsága. A feladat etnikai szempontból mégsem egyszerű, hisz a város lakossága jórészt szunnita arabokból áll, a harcokat viszont jórészt a síita többségű iraki hadsereg, az Irán által támogatott síita milíciák valamint a kurdok vívják, és mindezt az amerikaiak irányítják.  Ugyanakkor gondosan ügyelnek arra, hogy a város belsejébe csak az iraki hadsereg törjön be, azon belül is lehetőleg a szunnita egységek.

Moszulnál belehúznak

Ez talán némileg lassítja is az ostromot, mivel így a 100 ezres felszabadító erő nem minden része harcolhat mindenhol, de nagyon fontosnak tartják, hogy a város felszabadulása után, ha lehet, ne éledjenek újjá a vallási-etnikai feszültségek. A frontok az elmúlt 1-2 hétben megmerevedtek, sőt a koalíciós erők által elfoglalt keleti városrészekben még ellentámadások is zajlottak, de kedden az iraki hadsereg a város délkeleti részéről indított támadást, és eljutottak egy kórházig, amely a Tigris folyó belvárosi részétől másfél kilométerre található.

A hadművelet következő célja az iraki hadsereg Reuters által idézett tábornoka szerint most a folyón átívelő öt híd közül a legdélebbi elfoglalása. A hatékonyság növelése érdekében taktikát váltottak: az eddigieknél több emberrel és több irányból támadnak, hogy az ellenségnek ne legyen ideje újraszerveződni és ellentámadásokat indítani. A lehetőség kétségkívül megvan, hisz 100 ezer emberből lehet kiválogatni a támadókat, miközben a dzsihádista védők a becslések szerint még 3 ezren lehetnek.

Aleppóban majdnem vége

Sokkal előrehaladottabb az aleppói csata, ahol az oroszok, irániak és a libanoni Hezbollah által támogatott szír kormányhadsereg szorítja vissza a felkelőket. Annak ellenére, hogy az oroszok ajánlatot tettek Amerikának a felkelők kivonására, a hadműveletek nem álltak le a várható tárgyalások idejére, sőt kedden öt újabb kerületet szereztek vissza a kormányerők, összesen már 35 került a kezükre a hadművelet elindítása óta. Így csak egy pár kilométer átmérőjű terület maradt a lázadók kezén, amit vélhetően már nem sokáig tudnak tartani.

Kevesen örülnek

A város Aszad általi visszafoglalásának a világban kevesen örülnek. Értelemszerűen leginkább Oroszország, akinek az egész siker köszönhető, hisz ő nyúlt a bukásra álló Aszad-rezsim hóna alá tavaly ősszel, és úgy felfegyverezte és kiképezte seregét, hogy azok mostanra képesek lettek Szíria lakható (nem sivatagi) nyugati felét visszaszerezni. Ugyancsak örül a hadműveleteket támadó Irán és persze a libanoni síiták, de ezzel igazából ki is merül a támogatók köre.

Kései francia bánat

A nyugati országok ezzel szemben elégedetlenek, hisz mégiscsak egy véres kezű, saját lakossága ellen súlyos atrocitásokat elkövető diktátor szerzi vissza a hatalmat országa jelentős része fölött, aki ellen népe fellázadt. A francia külügyminiszter kedden drámai szavakkal ecsetelte a helyzetet, mondván így Szíria végképp kettéhasad, a lakhatóbb fele Aszad rémuralma alatt marad, a másik fele, ahogy mondta, Daeshisztán lesz, az Iszlám Állam arab nevéből származtatva.

Kétségkívül ezek után még a legjobb megoldás valóban az ország ketté, esetleg három részre osztása lenne, amit egyébként már 100 éve, az első világháború végén meg kellett volna ejteni, amikor a franciák átvették Szíriát mandátumterületként. Az eltérés csak az, hogy az Iszlám Állam maradványait fel kell számolni a szunnita területeken, és jó lenne, ha ezt legalább nem Aszad végezné. Hogy aztán milyen szunnita, esetleg közös kurd és szunnita arab államalakulat jöhet létre, az még a távoli jövő kérdése.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
Makro / Külgazdaság Kerekítési hiba Németországban a BYD
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:31
Különlegesnek érezheti magát, aki a német utakon valódi kínai autót lát.
Makro / Külgazdaság Újabb nemzetközi szervezetet aggaszt a vámháború
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:07
Rossz megközelítés, és sem a kiszámítás, sem a végrehajtás módja nem megfelelő, mondja a vámokról az ENSZ Iparfejlesztési Szervezete.
Makro / Külgazdaság Matolcsy György alelnöke is távozik, de már meg is van az utódja
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 15:23
A hatéves mandátuma végével búcsúzó Patai Mihály megüresedett helyére Kurali Zoltán került.
Makro / Külgazdaság Kormányinfó: Nagy Márton fontos bejelentést tett – jó hír jöhet május végén?
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:51
Lezajlott a húsvét előtti Kormányinfó, jöhet újabb árrésstop is. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG