A tárcavezető a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) tanácsának általános vitáján az MTI összefoglalója szerint arról számolt be, hogy Magyarországot földrajzi elhelyezkedése miatt az ukrajnai háború negatív következményei és az erősödő illegális bevándorlás egyszerre sújtja.
Hazánk történelme legnagyobb humanitárius akcióját hajtja végre a szomszédban zajló fegyveres konfliktus miatt. Már több mint egymillió menekült érkezett Magyarországra, a maradni kívánóknak ellátást nyújtanak, a gyerekeket beiskolázzák, és mindezt folytatni is fogják, amíg csak szükséges - hangsúlyozta.
A kilátásokat borzalmasnak nevezte, és rámutatott, hogy közeleg a tél, ami súlyos humanitárius katasztrófát okozhat Ukrajnában, ezért el kell jönnie a békének.
Milliók maradtak áram nélkül
Ahogy reggeli háborús összefoglalónkban írtuk: a tél első napján Ukrajna régióinak többségében, közel hatmillió embernél nincs áram, miután az oroszok folyamatosan támadják a lakosság ellátásához nélkülözhetetlen energia-infrastruktúrát. Az elmúlt 24 órában kilenc ember vesztette életét tűzesetekben, miután a biztonsági szabályokat be nem tartva próbálták meg felfűteni otthonaikat. "Csak az elmúlt egy napban 131 tűzeset volt Ukrajnában, ebből 106 a lakossági szektorban. Kilenc ember meghalt, nyolc megsérült" - közölte a katasztrófavédelmi szolgálat.
Ukrajnából jöhet menekült, délről nem
Szijjártó Péter szerint Magyarországnak a déli határára is figyelnie kell, ahol csak idén 255 ezer illegális határátlépési kísérletet kellett megakadályozni. Arról beszélt: a nemzetközi jogot mindenkinek tiszteletben kell tartania, a menekülők ennek értelmében csakis az első biztonságos országban maradhatnak ideiglenesen, nem léphetik át biztonságos országok határait, ugyanis ez bűncselekmény, nem emberi jog. A miniszter erre jó példaként Magyarországot hozta fel, ahova első biztonságos országként mindenkit beengednek a szomszédos Ukrajnából, azonban a dél felől, legalább öt-hat államon keresztül érkező bevándorlókat nem.
Szerinte embercsempésznek számítanak azok az "úgynevezett NGO-k" is, amelyek biztonságos országok határain vagy az életveszélyes földközi-tengeri útvonalon keresztül hoznak menedékkérőket a kontinensre - jelentette ki.