Februárban a mezőgazdasági termelői árak átlagosan 17 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest - derült ki a Központi Statisztikai Hivatal közleményéből. Míg az élő állatok és állati termékek ára kisebb mértékben emelkedett egy év alatt. Átlagosan 6 és fél százalékkal drágultak. Ugyanakkor a növényi termékek több mint ötödével drágultak.
Lassan luxus lesz a krumplileves?
A krumpli és a liszt drágulása folytatódott márciusban is, igaz a kiskereskedelemben. A Privátbankár árkosár felméréséből kiderül, hogy mi mennyivel kerül többe a hipermarketekben. Részletek >> |
A legnagyobb mértékben a burgonya termelői ára emelkedett februárban. Több mint duplájába kerül, mint egy éve, mert a drágulás csaknem 110 százalékos volt. A krumpli egyébként januárhoz képest is drágult. Ugyanakkor, mivel tavaly februárban lényegesebb csökkent az ára, így két éves viszonylatban csaknem 15 százalékkal lett olcsóbb. És ha már a konyhában vagyunk. A tojásrántotta is többe kerül, mert több mint 23 százalékkal drágult a napraforgó, amiből ugye az olaj készül.
És akkor ott van még a kenyér. Februárban több mint 30 százalékkal drágultak a gabonafélék, az egy évvel korábbihoz képest. A búza és a kukorica ára lényegében a tavaly decemberi szinten van, így az előbbi termék 67 800, az utóbbi 63 200 forintba került tonnánként.
Drágulhat az étolaj
Az ipari növények ára 21 százalékkal nőtt az előző év februárjához mérten, ezen belül az olajos növények ára csaknem 21 százalékkal lett magasabb. A napraforgó ára rekord magasságban van, mindössze 100 Ft-tal marad el a 140 000 Ft/tonnás ártól.
A zöldségfélék kevésbé drágultak, csaknem 3 és fél százalékkal, ugyanakkor a gyümölcsök több mint 4 százalékkal lettek olcsóbbak tavalyhoz képest.
Nemcsak a leves, a hús is drágult
A vágóállatok termelői árszintje 8,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A vágómarhánál és a baromfinál kétszámjegyű volt az árnövekedés, az előbbinél 10,0 az utóbbinál 12,9 százalék.
A vágósertés termelői árának növekedése a tavalyi jelentős megugrás után csak 4,6 százalékos volt idén. Így februárban a vágósertés felvásárlási ára 392 Ft volt kilogrammonként.
Idén a második hónapban az állati termékek ára 2,0 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A tej felvásárlási ára tartja a tavaly decemberi szintjét, vagyis 95 Ft-ba került literenként. Így 2012 februárjához képest ennek a terméknek a termelői árszintje 2,3 százalékkal nőtt. Eközben a tojás termelői árszintje mind az előző év azonos időszakához, mind az előző hónaphoz (4,3%) viszonyítva csökkent.
2013. január–februárban a mezőgazdasági termelői árak 17,8 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához mérten. Ugyanez a típusú index 2012 első két hónapjában 1,2 százalékos csökkenést mutatott.