Martonyi János külügyminiszter szerint a miniszterelnök "elkötelezettsége az európai integráció mellett kétségbevonhatatlan", Mile Lajos (LMP), az európai ügyek bizottságának alelnöke úgy látja, sokszor "kettős beszéd" érzékelhető a kormány kommunikációjában.
Alá kellene már írni? Fotó: kormany.hu |
A Budapesti Corvinus Egyetem Tárcatükör rendezvényén a külügyminiszter elmondta: ahogyan az más országokban is tapasztalható, "bizonyos esetekben a retorika nem teljesen azonos" a kormányban, vannak különbségek a szóhasználatban és a hangsúlyokban. Véleménye szerint Orbán Viktor miniszterelnök március 15-i beszédében nem hivatkozott uniós intézményekre.
Martonyi János arra is kitért, hogy minden ellentétes híreszteléssel szemben a kabinet szeretne hitelmegállapodást kötni az unióval és a Nemzetközi Valutaalappal. "Furcsa, hogy ez a hír állandóan visszajön, amikor az ember a lelkét kiteszi azért, hogy ezt a nyavalyás megállapodást végre elkezdjük tárgyalni" - hangsúlyozta a külügyi tárca vezetője az Inforádió beszámolója szerint.
Mile Lajos felvetette, hogy a pénzügyi tranzakciók megadóztatása lehetne - jövőre esedékes kivezetése után - a bankadó utódja, mert ez egy megfelelő eszköz lenne ahhoz, hogy a kiigazítás tartósan is működőképes maradjon.
Martonyi János hangsúlyozta, hogy a különadókat valóban ki kell vezetni, de" egyébként bizonyos szellemes adófajtákon el lehet gondolkodni". A külügyminiszter aláhúzta: mindezt úgy kell tenni, hogy ezek az adók lehetőleg ne érintsék a lakosságot.
A szlovák választást követő magyar-szlovák viszonyról Martonyi János úgy fogalmazott: nem kedvezőtlenek az előjelek, véleményeltérések és viták maradnak, de fontos közös érdekek kötik össze az országokat.