A Kilauea tűzhányó megszilárdult lávaömlenyén áll egy helybeli a hawaii-szigeti Pahoa város Leilani lakónegyedének egyik útján 2018. május 11-én. Forrás: MTI/AP/Jae C. Hong |
A geológusok arra figyelmeztettek, hogy a csendes-óceáni tűzgyűrű névre hallgató törésvonal mentén újabb kitörések várhatók. A mostani hasadékokkal már összesen 18 helyen ömlik a láva a szigeten, az ott élők robbanásszerű kitöréstől tartanak. A vulkán aktivitása ráadásul nem gyengül, hanem az első, tíz nappal ezelőtti kitörés óta folyamatosan erősödik, az embereket folyamatosan telepítik ki a lávafolyás útjából, május 3-a óta kétezer embernek kellett elhagynia az otthonát. A mostani újabb repedések miatt elrendelték a kötelező kiürítést.
A vulkánkitörésnél nem csak maga a magma veszélyes – ez viszonylag lassan terjed szét – hanem az mérgező gázokat is kibocsát, ráadásul a sziget nagy részét fekete füst és kénes felhő borítja. Az olvadt kőzetanyag már megrepesztette és használhatatlanná tette a környéken átvezető országutat, a láva jelenleg egy geotermikus erőművet is fenyeget, az erőműből a gyúlékony folyékony anyagokat a hétvégén szerencsére már elszállították.
A többieket is begyújtja?
Az amerikai földtani megfigyelő központ (USGS) előrejelzései szerint a tűzhányó csúcsán lévő Halemaumau kráterben várható a robbanásszerű kitörés. A geológiai szolgálat ugyanakkor további lehetséges katasztófára figyelmeztetett, előrejelzésük szerint az Egyesült Államok nyugati partvidékén húzódó csendes-ócáni tűzgyűrű vulkánjai is kitörhetnek, a legesélyesebb a Kaliforniában található tűzhányó. A geológiailag aktív nyugati parton - Washington államtól Kaliforniáig - 13 vulkán helyezkedik el.