Plakát a moszkvai német nagykövetség falán - a felirat szerint Németország várja a 2018-as labdarúgó világbajnokságot. Fotó: EPA / Maxim Shipenkov |
Mintha a Plútón játszanák a focivébét
Alig egy hónap van hátra az oroszországi labdarúgó-világbajnokságig. A svájci UBS befektetési bank elemzői gárdája összeállítást készített a focitornával kapcsolatban, amelyben egyrészt érdekes tényeket szedtek össze a rendező Oroszországról. Ezek közt szerepel, hogy Oroszországban praktizál a világ legidősebb aktív sebésze (Iljinicsna Levuskina 90 éves, és nem készül nyugdíjba menni); hogy Oroszország területe majdnem megegyezik a Plútó felszínének területével (17 millió négyzetkilométer); hogy Oroszországban 150 etnikai csoport él és 100 nyelvet beszélnek; hogy a szentpétervári Ermitázs múzeumban 70 macska lakik; valamint hogy ivásnál mindig kötelező koccintani.
Azt is összeszedték, mit érdemes eltanulniuk a befektetőknek a focicsapatoktól: három alapértéket sorolnak itt fel, az agilitást, a kiegyensúlyozottságot és a higgadtságot, amelyek nem csak egy focicsapatot vihetnek sikerre, hanem a befektetőknek is hasznosak lehetnek. Megvizsgálták, hogy a 12 milliárd dolláros költségvetéssel szervezett világbajnokság hogyan hozhat gazdasági értelemben vett sikereket Oroszországnak.
A lényeg: ki nyeri a vébét?
Emellett összeszedték a legfontosabb információkat arról, mire érdemes figyelniük azoknak, akik oroszországi befektetést terveznek. A lényeg azonban az, hogy megjósolták, ki fogja megnyerni a foci vébét. Az elemzést 18 fős szakértői gárda készítette el, akik 10 ezer darab számítógépes szimulációt futtattak le, hogy minél pontosabban jósolhassanak.
Eszerint 60 százalék az esélye annak, hogy a végső győztes Németország, Brazília és Spanyolország válogatottja közül kerül ki. A legnagyobb sansza a címvédő németeknek van: 24 százalékos eséllyel nyerik meg a vébét. A braziloknak 19,8 százalékos esélyt adnak, a spanyolok 16,1-et.
A németek és a brazilok elég könnyű csoportban kezdenek, a spanyoloknak a csoportjukban az Európa-bajnok portugálokkal is meg kell küzdeniük. Továbbjutás esetén a spanyolok és a brazilok is találkoznak már keményebb ellenfelekkel (jó eséllyel Argentínával és Angliával) a negyeddöntőben. A németek itt a belgákkal akadhatnak össze.
Azért persze nem tutifix, hogy a fentebb említett trióból kerül ki a győztes; a szimulációk alapján Angliának, Franciaországnak, Belgiumnak és Argentínának is valós esélye van arra, hogy a végén a magasba emelhesse a kupát.
Az alábbi táblázatban látható, hogy a UBS által futtatott szimulációk eredményeként mekkora az esélye az egyes résztvevő csapatoknak a végső győzelemre, az ezüstéremre, illetve az elődöntőbe, a negyeddöntőbe jutásra, a csoportelsőségre illetve a csoport második helyének megszerzésére:
Az ehhez hasonló jóslatok a befektetési bankok részéről ilyenkor megszokottak, a focivébé remek alkalom, hogy tesztelhessék modelljeiket különböző események várható jövőbeli kimenetelének megjóslására. A módszerek egyre szofisztikáltabbak, de természetesen nem mindenhatóak: legutóbb, 2014-ben például a UBS a házigazda Brazília győzelmét tartotta a legvalószínűbbnek, akik azonban az elődöntőben 7-1-es megsemmisítő vereséget szenvedtek a németektől. A németek végül meg is nyerték a tornát, címvédőként most is nekik adják a legnagyobb sanszot a győzelemre.
Legalábbis a matematika és Gary Lineker híres mondása alapján ennek van a legnagyobb esélye...