A Nemzetgazdasági Minisztérium azzal számol a jövő évi költségvetésben, hogy a magyar gazdaság nagyjából két százalékkal bővül 2014-ben. Részletek >> |
A német ipari és kereskedelmi kamara (DIHK) hétfőn közzétett, 28 ezer vállalat megkérdezése alapján készült őszi felmérése szerint a vállalatok 87 százaléka arra számít, hogy az üzletmenet javul, de legalábbis nem romlik. Kora tavasszal ez az arány 84 százalék, az év elején pedig 82 százalék volt.
A hazai össztermék (GDP) növekedésének gyorsulását elősegíti az euróövezeti adósságválság csillapodása és a feltörekvő piacok keresletének élénkülése - áll a felmérésben. A bizonytalansági tényezők között a DIHK megemlíti az eurózóna helyzetének alakulását, továbbá a jövőbeli német politikai kurzust övező kérdőjeleket.
Magyarország is segíthet
A felmérés szerint az eurózóna recessziójának lecsengésével és a feltörekvő térségek keresletének élénkülésével erőteljesen javulnak az exportkilátások, a kivitel jövőre 4 százalékkal nő az idei 1 százalékkal szemben.
Várhatóan 250 ezer új munkahely létesül, és a munkanélküliek száma 50 ezerrel 2,9 millióra csökken. A megkérdezett vállalatok 16 százaléka létszámbővítésre készül, és csak 12 százalékuk tervez elbocsátásokat. Ugyanakkor egyre nagyobb probléma a szakemberhiány, minden harmadik vállalat szerint ez már a következő hónapokban komoly gondot fog okozni. A felmérésből azonban kitűnik, hogy a vállalatok óvnak a koalíciós alkuban szereplő kötelező minimálbér bevezetésétől. A 8,50 eurós minimális órabér egyik napról a másikra való érvényesítése 1 millió munkahelyet veszélyeztet - mondta a felmérésre hivatkozva Martin Wansleben, a DIHK ügyvezető igazgatója.
A tavaszi 80 százalékkal szemben a vállalatok 83 százaléka tervezi beruházásainak növelését vagy szinten tartását, amit elősegítenek a változatlanul kedvező finanszírozási feltételek - írja a DIHK jelentése.